کد خبر : 13926 تاریخ انتشار : 1397/04/19 نسخه چاپی


امکان استفاده حجاج از خدمات پزشکی عربستان در منا و عرفاتطبق توافقنامه صورت گرفته با طرف سعودی، حجاج ما می‌توانند از خدمات پزشکی عربستان در منا و عرفات استفاده کنند.
 

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به وجود برخی محدودیت‌ها در عرفات، گفت: طبق توافقنامه صورت گرفته با طرف سعودی، حجاج ما می‌توانند از خدمات پزشکی عربستان در منا و عرفات استفاده کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از خبرگزاری فارس، حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت سرمایه اصلی سازمان حج و زیارت را زائران دانست و گفت: وجود زائران عزیز هویت و فلسفه وجودی سازمان حج و زیارت است.

وی، حج را کنگره بزرگ اسلام و یک حرکت عظیم و بی‌نظیر در دنیا و جهان اسلام خواند و افزود: ما فضای حج را ھمانند سال گذشته در شرایطی برقرار می‌کنیم که رابطه دو جانبه بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان وجود ندارد، اما موضوع حج به لحاظ اهمیت بسیار زیادش، از روابط دو جانبه کاملا جدا تلقی شده است و بر همین اساس پیش می‌رود.

محمدی با اینکه فقدان روابط دو جانبه محدودیت‌های زیادی را ایجاد کرده و بر سختی کار بسیار افزوده است، خاطر نشان کرد: خدمتگزاران شما در سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رھبری و تمامی خادمین حجاج از جمله مدیران مجموعه‌ها، مدیران کاروان‌ها و همکاران آنها در هر رده‌ای همه سعی و تلاش خود را به کار بسته‌اند تا زائران با آسودگی و در کمال آرامش از برکات این سفر معنوی بهره‌مند شوند و اعمال حج خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهند.

رئیس سازمان حج و زیارت، فرآیند عملیات حج را بسیار پیچیده و سخت برشمرد و توضیح داد: بعد از حج سال گذشته حدود 25 کارگروه از کارشناسان خبره در مورد واکاوی و آسیب شناسی حج تشکیل شد و هدف از این کارگروه‌ها، مرتفع شدن مشکلات برای سال‌های بعد بود.

محمدی به موضوع اسکان نیز اشاره کرد و افزود: اسکان زائران در مدینه منوره با توجه به تخریب بخشی از ھتل‌ھای این شهر و عدم جایگزینی ھتل‌ھای جدید، نسبت به ھتل‌ھای مکه کیفیت پایین‌تری دارد.

وی طول اسکان در مدینه را ناشی از محدودیت تعداد هتل مناسب حداکثر ? روز دانست و گفت: دست اندرکاران سازمان حج و زیارت تمام تلاش خود را برای رفاه و آسایش زائران انجام داده‌اند؛ البته برخی مشکلات موجود در مدینه برای زائران همه کشورها وجود دارد که امیدواریم این دغدغه‌ها هم با سعه صدر زائران به خوبی پایان یابد.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص تغذیه زائران حج نیز اظهار داشت: تغذیه زائران کشورمان در ھتل‌ھا پخت نمی‌شود، بلکه این فرآیند در آشپزخانه‌ھای متمرکز و توسط آشپزھای مجرب، زیر نظر کارشناسان بهداشت و با موادی مرغوب و تجهیزات مدرن و با توجه جدی به اصول بهداشتی و سلامت انجام می‌گیرد.

محمدی در خصوص موضوعات پزشکی و درمانگاه‌ھای زائران گفت: درمانگاه‌های تخصصی در مدینه ‌و مکه ایجاد کرده‌ایم که زائران می‌توانند برای معالجه به آنھا مراجعه کنند؛ البته لازم است زائران اصول بھداشتی و مسائلی را که باعث بیمار نشدن آنها می‌شود، مورد توجه قرار دهند و به پیشگیری قبل از درمان بپردازند.

وی به خدمات درمانی ‌در‌ مشاعر مقدس اشاره کرد و افزود: طبق توافقنامه صورت گرفته با طرف سعودی، حجاج ما می‌توانند از خدمات پزشکی عربستان در منا و عرفات استفاده کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت در همین رابطه خاطر نشان کرد: طبق توافقات انجام شده با مسئولان سعودی حجاجی که در عرفات و منا به پزشک نیاز دارند، می‌توانند به نزدیکترین درمانگاه‌ھای سعودی که در منطقه ایران قرار دارد، مراجعه کنند.

محمدی با تاکید بر اهمیت اصل امنیت و سلامت حجاج گفت: لازم است حجاج محترم به تمامی نکات و مواردی که مدیران کاروان‌ها اعلام کرده‌اند توجه جدی داشته باشند.

وی در خصوص اسکان در مشاعر مقدس در ایام تشریق بیان کرد: با توجه به گرمی ھوا در موسم حج که گرمترین زمان سال در عربستان است، اقدامات بسیار خوبی در عرفات شده است، کسانی که سال‌های قبل مشرف شده‌اند می‌توانند این تفاوت بسیار برجسته را تبیین کنند؛ در عرفات چادرهای سنتی و کوچک و کوتاه به خیمه‌های بسیار بزرگ و مرتفع و دارای کولرهای گازی تبدیل شده است، اما با این وجود محدودیت‌هایی مثل تنگی و مضیقه جا وجود دارد که حجاج باید با سعه صدر و کمی حوصله این کاستی‌ھا را تحمل کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به محدودیت وسعت منا و مضیقه جای استراحت حجاج در خیمه‌های منا، گفت: ممکن است عده‌ای بگویند در این شرایط که محدودیت و مشکل جا وجود دارد، تعداد کمتری به حج ببریم. باید توجه داشت اگر سازمان بتواند سالی یک‌صد هزار نفر را هم به حج اعزام کند، تشرف یک میلیون و 350? هزار نفری که از 12 سال پیش در نوبت و انتظار تشرف هستند تا 14 سال دیگر طول خواهد کشید. اگر تعداد کمتری مثلا 50 هزار نفر اعزام شوند، زمان انتظار به 28 سال افزایش خواهد یافت و ممکن است حج تمتع، قسمت عزیزانی که سالیان متمادی در انتظار هستند، نشود.

وی با اشاره به روحیه همکاری و تعاون مردم خوب ایران گفت: یقینا همه حجاج حاضر هستند یکی دو شب سختی و مضیقه جا را تحمل کنند اما زمینه را برای تشرف زودتر هم‌وطنان چشم انتظارشان فراهم سازند.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص ھزینه اعزام زائران که در این روزھا هجمه‌هایی علیه آن شده و عده‌ای بیان می‌کنند که چرا بایستی ھزینه زائران با ارز 3900 تومانی تامین شود، گفت: ارز مورد نیاز زائران با وجوهی که خود آنها در اسفند ماه در هنگام ثبت نام پرداخت کرده‌اند، طبق نرخ روز بانک مرکزی خریداری شده است و ھیچ منتی هم بر زائران عزیز نیست.


نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:مطالب پیشنهادی
تنظیم سفرهای نوروزی عتبات براساس بودجه مردم تنظیم سفرهای نوروزی عتبات براساس بودجه مردم
سیاست سازمان حج و زیارت کاهش هزینه های زیارت است.
آخرین گزارش آماری جدید درباره موسم عمره آخرین گزارش آماری جدید درباره موسم عمره
ورود سه میلیون و دویست هزار عمره گزار به عربستان
بیانیه سازمان حج در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب بیانیه سازمان حج در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب
دعوت سازمان حج و زیارت از همه مردم به ویژه خانواده حج و زیارت به حضور باشکوه در 22 بهمن.
عمره بعد از حج 98 آغاز می شود عمره بعد از حج 98 آغاز می شود
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از آغاز عمره بعد از حج 98 خبر داد.
دیدار مسئولان حج و زیارت با مراجع عظام تقلید درقم دیدار مسئولان حج و زیارت با مراجع عظام تقلید درقم
گفتگو با مراجع تقلید و نماینده آیت الله سیستانی درباره مسایل حوزه حج و زیارت  
آغاز پیش ثبت‌نام سفرهای نوروزی به عتبات آغاز پیش ثبت‌نام سفرهای نوروزی به عتبات
پیش ثبت‌نام سفر به عتبات در ایام نوروز از امروز آغاز و تا 12 بهمن‌ماه ادامه دارد.

متقاضیان حج در سامانه  اطلاعات خود را به روز کنند. متقاضیان حج در سامانه اطلاعات خود را به روز کنند.
تکمیل اطلاعات 200 هزار نفر از ودیعه‌گذاران حج تمتع.


• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما