کد خبر : 13878 تاریخ انتشار : 1397/03/20 نسخه چاپی


وضعیت حمل و نقل در سفر حج


حمل و نقل زمینی یا همان تأمین وسیله ایاب و ذهاب در سفر حج تمتع به دو صورت برون شهری و درون شهری برای زائران کشورمان صورت می‌گیرد که در مدینه به دلیل نزدیکی محل اسکان به مسجدالنبی(ص) نیازی به وسیله ایاب و ذهاب نیست.

به گزارش خبرگزاری فارس، حمل و نقل زائران چه از ایران به عربستان و بالعکس و چه درون‌شهری و بین‌شهری یکی از امور مهمی است که زائران خانه خدا باید نکاتی را درباره آن بدانند.

سازمان حج و زیارت به منظور بهره‌گیری زائران از فضای معنوی حج و تسهیل در رفت و آمد به حرمین شریفین و شرکت در نمازهای جماعت، هر ساله با شرکت‌های معتبر حمل و نقل عربستان قرارداد جابه جایی حجاج در بین شهرهای مدینه، مکه، میقات‌ها و همچنین بین هتل‌ها تا حرم و بالعکس را برای مدت زمان حضور زائران در مکه منعقد می‌کند.

حمل و نقل زمینی یا همان تأمین وسیله ایاب و ذهاب به دو صورت برون شهری و درون شهری برای زائران کشورمان صورت می‌گیرد.

در حمل و نقل برون شهری، زائران با اتوبوس‌های تهیه شده از سوی سازمان حج و زیارت بین شهرهای مکه و مدینه و میقات و فرودگاه، جابه جا می‌شوند.

حمل و نقل درون شهری نیز توسط اتوبوس‌های اجاره‌ای تعیین شده بین هتل‌های محل استقرار زائران و مسجدالحرام در مکه مکرمه صورت می‌گیرد.

هتل‌های تهیه شده در شهر مدینه در نزدیکی مسجد النبی(ص) قرار گرفته و نیازی به وسیله ایاب و ذهاب وجود ندارد. همچنین با توجه به اینکه محل هتل‌ها در شهر مکه با حرم فاصله دارد، وسایل حمل و نقل درون شهری، مختص زائران و به تعداد کافی در ساعات مختلف تدارک دیده شده است.

فعالیت تمامی اتوبوس‌های خطوط نقل درون شهری همه روزه نیم ساعت قبل از اذان و نیم ساعت پس از اقامه نمازهای جماعت، تعطیل است؛ بر همین اساس زائران باید با برنامه‌ریزی مناسب به منظور حضور در مسجدالحرام از معطلی در ایستگاه‌ها جلوگیری کنند. همچنین طبق برنامه وزارت حج عربستان، حمل و نقل درون شهری برای حجاج تمامی کشورها، از تاریخ 5 تا 14 ذی‌الحجه در شهر مکه مکرمه تعطیل است.

به گزارش فارس، اعزام‌های زائران به عربستان سعودی و بازگشت آنها از طریق حمل و نقل هوایی و از سوی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و هواپیمایی سعودی انجام می‌پذیرد. پروازهای رفت و برگشت زائران کشورمان نیز در 20 ایستگاه پروازی(فرودگاه‌های کشور) و از تاریخ 27 تیر ماه انجام می‌پذیرد.