شبکه تلویزیونی اینترنتی لبیک |خانه|--|درباره ما|--|ارتباط با ما|


شنبه 1 ارديبهشت 1397   


کد خبر : 13351 تاریخ انتشار : 1396/04/11 نسخه چاپی


این داروها را با خود به عربستان نبرید


همراه داشتن مواد مخدر و برخی داروها هنگام ورود به عربستان از دو تا 10 سال زندان در پی دارد بر این اساس زائران باید قبل از تشرف از مجاز بودن همراه داشتن داروهای مصرفی خود مطمئن شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از پایگاه حج، برای سفر به هر كشوری مهم‌ترین مسئله دانستن قوانین و مقررات سفر به آن كشور است. مسئله‌ای كه بی‌توجهی به آن مشكلات عدیده‌ای را برای مسافران فراهم كرده و حتی ممكن است خاطراتی تلخ و بسیار ناگوار برای مسافر و همراهان وی ایجاد كند.

سفر حج نیز از این مسئله مستثنی نیست؛ اكنون 86 هزار زائر ایرانی حج96 خود را برای حضور در مناسك حج آماده می‌كنند و قدر مسلم یكی از مهمترین مواردی كه باید در خصوص سفر به عربستان بدانند قوانین و مقررات ورود و حضور در آن كشور است.

یكی از مهم‌ترین قوانین ورود به كشور عربستان عدم همراه داشتن مواد مخدر، داروهای روان گردان و برخی دیگر از داروهای مخدر و مسكن است و این مسئله به شدت در فرودگاه‌های این كشور كنترل شده و با خاطیان برخودرهای بسیار جدی صورت می‌گیرد.

علاوه بر مواد مخدر، همراه داشتن هرگونه داروی گیاهی مشكوك و شبیه به مواد مخدر، قرص‌های روان گردان مانند متادون، قرص‌های آرام بخش و داروهای روانپزشكی از قبیل انواع مسكن‌های حاوی كدئین، دیازپام، فلورازپام، كلونازپام، اكسازپام، لورازپام و ... در عربستان جرم محسوب شده و در صورت كشف از زائران در فرودگاه‌های عربستان، مجازات جریمه و حبس از 2 تا 10 سال را در پی دارد.

اما از آنجایی كه مصرف داروهای عنوان شده، در كشور ما با نظر پزشك منعی ندارد، این مسئله مورد بی‌توجهی زائران قرار می‌گیرد و برخی زائران بدون در نظر گرفتن تذكرات مسئولان كاروان به تصور اینكه دارو توسط پزشك تجویز شده آن را با خود به عربستان می‌برند و به محض ورود به فرودگاه‌های عربستان و كشف این داروها با مشكلات عدیده‌ای از جمله بازداشت مواجه می‌شوند.

بر همین اساس زائران حج تمتع در صورت نیاز به مصرف هر نوع داروهایی حتماً باید مراتب را به پزشك و مسئول كاروان خود اطلاع دهند و از عدم منع انتقال داروهای خود به عربستان مطمئن شوند.

متأسفانه در سال‌های گذشته تأكیدات مسئولان كاروان‌ها مبنی بر همراه نداشتن داروهایی كه حاوی مواد آرام بخش و ... هستند موجب شد زائران بیمار از جمله زائرانی كه داروهایی از قبیل داروهای كنترل فشار خون، قند خون، آسم، داروهای قلبی ـ عروقی و ... را مصرف می‌كنند نیز داروهای مورد نیاز خود را به عربستان نبرند و با توجه به اینكه داروهای مورد نیاز آنها داروهایی كاملاً تخصصی بوده و عموماً توسط هلال احمر نیز به عربستان برده نمی‌شود این گروه از زائران مجبور می‌شدند در عربستان داروهای خود را با هزینه‌ای بالا تهیه كنند. در حالی كه كافیست زائران قبل از اعزام داروهای مصرفی خود را با پزشك و مسئولان كاروان بررسی و از عدم وجود داروهای ممنوعه مطمئن شوند و سایر داروهای مورد نیاز خود را به عربستان ببرند.


معتادان به حج نروند!

اما علاوه بر مسئله همراه داشتن داروهای حاوی مواد مخدر و آرام بخش یكی از مشكلات بزرگی كه در حوزه اعزام زائران به حج وجود دارد، حضور برخی زائران است كه به هر دلیلی از مواد مخدر استفاده كرده و تلاش می‌كنند مواد مخدر مصرفی خود را به عربستان ببرند.

در جریان عملیات حج 94 تعداد 86 نفر از زائران به دلیل حمل مواد مخدر (صرفاً برای مصرف شخصی در طول سفر) قبل از خروج از كشور شناسایی و از سفر آنها به حج ممانعت شد.

در عملیات عمره 93-94 نیز تعداد 399 نفر از زائران به دلیل حمل مواد مخدر قبل از خروج از كشور شناسایی و از سفر منع شدند همین امر موجب انصراف همراهان این زائران نیز شد. تعدادی از زائران بازمانده از سفر حج نیز به دلیل حمل موادمخدر، با محكومیت ممنوع الخروجی بیش از یكسال از كشور روبرو شده و عملاً فرصت حضور در موسم حج بعدی را از دست دادند.

دلیل توجه بسیار جدی مسئولان در داخل كشور برای شناسایی زائرانی كه به هر دلیل از مواد مخدر استفاده می‌كنند و ممانعت از سفر آنها به عربستان مشكلات بی‌شماری است كه بازداشت این زائران در عربستان برای خود زائر و مسئولان ایرانی ایجاد كرده و بازتاب‌ها و عواقب سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و مذهبی بسیاری را برای حج ایران به وجود آورده است.

بر همین اساس و در پی بازداشت زائرین كاروان‌های عمره و حج به اتهام حمل مواد مخدر در عربستان و افزایش این دستگیری‌ها طی سال‌های 85 و 86 و بازتاب‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و مذهبی این موضوع در ایران و عربستان و بازداشت طولانی مدت در زندان‌های عربستان، در سال 86 شورای عالی حج با حضور رئیس جمهوری وقت، در خصوص ممانعت از اعزام زائران حامل مواد مخدر در فرودگاه‌های كشور و اعمال قانون، مصوبه‌ای گذراند كه بر اساس آن همه مسئولان ذی‌ربط (پزشكی، ناجا و ...) باید اقدامات لازم برای ممانعت از تشرف افراد معتاد به حج را انجام دهند.

براساس این مصوبه، ستاد مبارزه با مواد مخدر ماموریت یافت با همكاری نهادهای ذیربط همچون پلیس فرودگاه، دادستانی كل كشور، سازمان حج و زیارت و... طرح صیانت از حجاج و عمره گزاران را به اجراء در آورد كه خوشبختانه ماحصل آن در چند سال اخیر(با ممانعت از اعزام تعداد قابل توجهی از زائرین در داخل كشور) به صفر رسیدن آمار بازداشت زائرین حامل مواد مخدر در عربستان بوده است.

بر این اساس بهترین راهكار افراد علاقه‌مند به تشرف به حج تمتع كه به هر دلیلی از مواد مخدر استفاده می‌كنند این است كه چند ماه قبل از تشرف با حضور در كلینیك‌های ترك اعتیاد وابستگی خود به مواد مخدر را از بین برده و با خیال راحت به حج مشرف شوند.نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:مطالب پیشنهادی
بازگشایی مرز خسروی برای اربعین آینده بازگشایی مرز خسروی برای اربعین آینده
در نشست استاندار كرمانشاه با استاندار دیالی عراق مطرح شد
ستاد اربعین در شهرستان‌ها ستاد اربعین در شهرستان‌ها
برای نخستین‌بار ستاد اربعین در شهرستان‌ها فعال می‌شود
آماری از زیارت عتبات در نوروز97 آماری از زیارت عتبات در نوروز97
?? هزار زائر نوروز امسال به عتبات عراق رفتند/ درگذشت ? زائر و بازداشت ??? دارنده ویزای جعلی

• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما