کد خبر : 13149 تاریخ انتشار : 1396/02/24 نسخه چاپی


حج مقدمه ای برای بهره مندی از ولایت و امامت استنماینده مردم شیراز در مجلس خبرگان رهبری با بیان این كه حج مقدمه ای برای بهره مندی از ولایت و امامت است، گفت: پیوند حج و ولایت امری مهم و ضروری است.
 
ایمانی

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک، آیت الله اسدالله ایمانی، نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی حج با بیان این كه مسأله حج از اهم تكالیف الهی است، گفت: این تكلیف به حدی مهم است كه اگر امكانات مسلمین اجازه زیارت خانه خدا را ندهد، بر عهده دولت‌های اسلامی است كه از بیت‌المال افرادی را برای زیارت خانه خدا مأمور كنند تا خانه خدا خالی نباشد و این نشان از عظمت و بزرگی این مراسم است.

وی افزود: آیات متعددی از قرآن مجید درباره حج نازل شده كه در امتداد مسئولیت یا تداوم مسئولیت حضرت ابراهیم خلیل(ع) است و آن هم در تداوم مسئولیت همه انبیاء سلف و گذشته است.

نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: كعبه خانه‌ای است كه از ابتدای خلقت عالم برای بشر ساخته شده، «إِنَّ أَوَّلَ بَیْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذی بِبَكَّةَ مُبارَكاً وَ هُدیً لِلْعالَمینَ»(آل عمران 96) و برپادارنده زندگی مادی و معنوی انسان‌ها است، و این مقام فوق العاده مهمی است كه خدای متعال برای كعبه قائل است.

آیت الله ایمانی با اشاره به این كه خداوند كعبه را مقوم و تكیه گاه همه مردم می‌داند، بیان داشت: یعنی این كه خانه كعبه برای مسلمان‌ها به تنهایی نیست و برای همه فرق و ادیان ها است كه این امر نشان دهنده اهمیت و عظمت حج است.

وی پیوند حج و ولایت را امری مهم و ضروری دانست و خاطرنشان كرد: حج از آغاز در خدمت ولایت بوده است، یعنی این خانه در خدمت پیامبران الهی، در خدمت آدم، در خدمت ابراهیم، در خدمت پیامبر اسلام و در خدمت امام زمان است و هیچ گاه حج از ولایت جدا نیست.

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز در ادامه به سخنی از امام محمدباقر(ع) اشاره كرد كه فرمودند «مردم وظیفه‌شان این نیست كه بیایند و طواف كنند و برگردند، بلكه وظیفه‌شان این است كه قبل از مكه بیایند و نصرت خود را بر ما عرضه بدارند، یعنی اطاعت خود را نسبت به دستورالعمل‌های ما به ما ارائه كنند، پیوند خودشان را با ولایت محكم و استوار كنند».

وی اظهار داشت: در روایات داریم كه كعبه مانند امام است و امام هم مانند كعبه؛ باید رفت خدمت امام و از امام بهره گرفت و كعبه و مراسم حج مقدمه‌ای برای این كار است.

آیت الله ایمانی با بیان این كه در جای جای مراسم حج همچون منا، عرفات، مشعر، طواف، سعی، نماز و جاهای دیگر مسأله ولایت متبلور است، گفت: همه این ها نمادی از ولایت، رهبری و امامت است.

به گفته وی، مسأله حج با رهبری و ولایت پیوند عمیقی دارد و همین است كه دشمنان سعی كرده‌اند از ابتدا تا به امروز حج را از محتوا خالی كرده و اجازه ندهند كه مسلمانان به معنا و محتوای واقعی حج توجه لازم را داشته باشند.

نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری تصریح كرد: وقتی كه حج كنگره و تشكیلاتی با این اهمیت و عظمت است، بركات آن نیز مانند بركات امامت و ولایت است، چون حج در خدمت ولایت و امامت است، همانگونه كه معتقدیم همه چیز و همه الطاف الهی و تفضلات پروردگار عالم از طریق امام به مردم ارسال شده و می‌رسد و امام واسطه فیض، وسیله دفع بلا و وسیله نجات جامعه انسانی است، كعبه هم همین است و آثار و بركاتی كه امام برای جامعه دارد، كعبه هم به شكلی همان آثار و بركات را دارد.

وی با بیان این كه همه عبادات ما تكراری است و در تكرار اثرگذار خواهد بود، ادامه داد: اما حج عبادتی تكراری نیست و شاید انجام آن یك بار در عمر آدمی صورت بگیرد، ولی همین یك مرتبه می‌تواند بسیار اثرگذار باشد و در زندگی فردی و اجتماعی انسان را نجات داده و گذشته‌ فرد را پاك و آینده‌اش را بیمه كند.

آیت الله ایمانی در پایان بیان داشت: گردانندگان حج باید با تمام وجود امنیت زوار و حجاج بیت‌الله الحرام را تأمین كنند تا كشورها بتوانند با اطمینان خاطر و صد در صد حجاج خود را به این سفر معنوی و عظیم اعزام كنند و احتمال اینكه مشكلاتی برای مسلمانان به ویژه شیعیان پیش آید، نباشد و جوانب امر به طور كامل مهیا شود.

 برچسب هاایمانی-حج
نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:
• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما