کد خبر : 13496 تاریخ انتشار : 1396/06/05 نسخه چاپی


آرامشی برای بانوان زائر؛

 شوق خدمتی ماندگار كه پایان ندارد

موضوع آرامش زائران همه ساله در موسم حج از مهمترین اولویت های اصلی كارگزاران حج بوده و مسائل بهداشتی و درمانی به عنوان یك محور كلیدی، از جمله مواردی است كه تاثیر بسزایی در تامین آرامش زائران دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از سایت حج، بخش عمده ای از زائران اعزامی به مناسك حج یعنی حدود 40 هزار نفر را بانوان تشكیل می دهند و بر همین مبنا در نظر گرفتن تمهیدات لازم برای تامین خواسته های این گروه در حوزه بهداشت و درمان به عنوان الگویی موفق، در آرامش بخشیدن به آنها در مناسك حج، در حال اجراست.

تامین این خواسته زائران به بركت حضور بانوان پزشكی است كه در شرایط ویژه حج، بی تكلف و بی وقفه در ساعات طولانی مشغول خدمت رسانی به بانوان زائر هستند؛‌ پزشكانی كه وقتی با آنها همكلام می شوی دغدغه آرامش زائران را دارند،‌ زنانی كه خدمت در حج را با هیچ چیزی عوض نمی كنند، افرادی كه هدفشان لبخند رضایت زائران است و بسیاری از آنها داوطلبانه پا به این عرصه گذاشته اند.

دكتر سیدعلی مرعشی رییس مركز پزشكی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی حج گفت: در حال حاضر 72 بانوی پزشك در مجموعه ها وبیمارستان ها‌ فعال هستند كه از این تعداد 60 نفر در مجموعه ها و 12 نفر در بیمارستان هستند.

وی افزود: پزشكان مستقر در بیمارستان همه متخصص هستند و از پزشكان مستقر در مجموعه ها نیز حدود 10 نفر متخصص هستند كه البته این عدد تغییر می كند و با ورود و استقرار آخرین كاروان ها، بر تعداد پزشكان افزوده می شود.

دكتر مرعشی به طرح حضور پزشكان زن در موسم حج اشاره كرد و گفت: این طرح از سال 93 آغاز شد و در سال 94 به اوج خود رسید؛‌ در واقع طرح انطباق كه در كشور اجرا می شود و بر اساس آن بیماران زن از خدمات پزشكان زن بهره مند هستند.

وی تصرح كرد: اجرای مطلوب این طرح در حج امسال تاثیر بسزایی در آرامش بانوان زائر داشته است و در بازدیدهایی كه نماینده ولی فقیه از مجموعه ها به صورت روزانه دارند و همچنین بازدیدهای مركز پزشكی، بازخورد خوبی را از سوی زائران شاهد بوده ایم.

دكتر فرزانه خوشروزی مهربانی كه امسال از تهران راهی مناسك حج شده و در مجموعه هتل ویولت مكه مكرمه مشغول خدمت رسانی به زائران است،‌ از دعای خیر زائران برای پزشكان می گوید و اینكه اگر اكنون به این سفر مشرف شده است،‌ به واسطه همین دعاهای خیر بوده است.

وی می گوید حضور بانوان پزشك،‌ احساس آرامشی بی نظیر در میان بانوان زائر ایجاد كرده و ما هم خوشحالیم در این مساله كه از اهداف اصلی در مناسك حج امسال به شمار می رود،‌ نقش داریم.

او به مساله خدمت رسانی اشاره می كند و ادامه می دهد فرقی میان زائران با سایر بیماران وجود ندارد و خدمت رسانی لذت بخش است؛ اما یك تفاوت می توان قائل شد كه آن هم احساسی است كه از خدمت رسانی به مهمانان خانه خدا در وجود پزشكان نقش می بندد.

وی اضافه می كند، اینكه الان اینجا هستم واقعا قابل توصیف نیست و یك حس قلبی است كه نمی توان بیان كرد؛ در كنار خدمتگزاری به زائران همین بس كه توفیق نصیب ما شده است كه هر روز مكانی را درك كنیم و مقابل آن اشك بریزم كه بارها رو به آن ایستاده ایم و نماز خوانده ایم.

دكتر كیانا صداقتی مسئول درمانگاه الزائر كه اولین درمانگاه تخصصی هلال احمر در منطقه 4 مكه مكرمه است می گوید حضور در مكه را با هیچ چیزی عوض نمی كنم با اینكه ششمین بار است در این لباس به سرزمین وحی مشرف می شوم، اما حاضر نیستم با هیچ سفری آنرا عوض كنم.

وی می گوید،‌ اینجا با تمام فشار كاری كه وجود دارد و برخی اوقات ناچاریم ساعت های طولانی بیدار باشیم اما از خدمت به خادمان ضیوف الرحمن آرامشی به قلب انسان حاكم است كه قابل بیان نیست و طعم شیرین همجواری با كعبه بهترین هدیه بعد از ساعت ها كار است.

وی با بیان اینكه امیدوارم از دعای خیر زائران باز هم برای خدمتگزاری به این سفر مشرف شوم، می گوید آرزوی من این است كه همه حجاج با سلامتی كامل به میهن بازگردند و هر كسی طالب حضور در این سرزمین است، به زودی به آرزویش برسد.

دكتر انسیه قیاسی پزشك مجموعه جوهره المنصور كه از زاهدان برای خدمت به زائران بیت الله الحرام آمده است می گوید خوشحالم كه داوطلبانه و با اطمینان قلبی، خدمت به زائران در این سفر معنوی را انتخاب كردم.

وی ادامه می دهد بعضی روزها شمار زائرانی كه معاینه می كنم به 120 نفر می رسد اما با میل و رغبت از ارائه خدمات به آنها لذت می برم و این سخن امام راحل را همیشه در ذهن دارم كه فرمودند خدمت به مردم به انسان آرامش قلبی می دهد.

حضور بانوان پزشك در مناسك امسال واقعا اثربخش بود و این مساله بازخورد خوبی میان زائران داشته تا آنها در كمال آرامش بتوانند از خدمات پزشكی مورد نیاز به بهترین نحو استفاده كنند و بدون دغدغه به انجام اعمال و امور معنوی خود بپردازند.

عملیات حج به روزهای حساس پایانی در ایام تشریق نزدیك می شود و تا چند روز دیگر زائران عازم عرفات، مشعر و منا خواهند شد؛ بانوان پزشك در این روزهای حساس باز هم حضوری دلگرم كننده میان زائران دارند و زمینه آرامش آنها را فراهم می كنند تا پس از انجام اعمال، به سلامت به آغوش خانواده های خود باز گردند.
OWMTo
OWMYour Name
OWMYour Email address
OWMDescription

• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما