کد خبر : 13898 تاریخ انتشار : 1397/04/03 نسخه چاپی


همایش یاوران حجاج استان تهران برگزار شدهمایش یاوران حجاج كاروان های حج تمتع 97 استان تهران با سخنرانی نماینده بعثه رهبری در منطقه تهران و رییس حج و زیارت استان تهران برگزار شد.
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از سایت حج، همایش یاوران حجاج كاروان های حج تمتع 97 استان تهران با سخنرانی نماینده بعثه رهبری در منطقه تهران و رییس حج و زیارت استان تهران برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین حاجی ابراهیمی مسئول دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در منطقه تهران در این مراسم اظهار داشت: شما یاوران حجاج دو سهم عظیم از این سفر معنوی و روحانی خواهید داشت یك سهم عظیم مربوط به انجام فریضه‎ای است كه بر هر مسلمان واجب است و آن انجام حج تمتع است.

وی با بیان این كه حج تمتع شاخص ارزش گذاری برای بسیاری از اعمال است، گفت: فریضه حج آن قدر عظمت دارد كه اعمال خوب را با انجام عمل حج مقایسه می‎كنند؛ بعد از این همه سال انتظار خدا توفیق زیارت خانه خودش و خانه رسولش و ائمه طاهرین(ع) را به شما عطا كرده است كه این توفیق و نورانیت مربوط به همه زائران است.

مسئول دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در منطقه تهران اضافه كرد: اما سهم دوم كه به یاوران حجاج اختصاص پیدا كرده و شاید دیگران در آن سهیم نباشند اجر و ثواب خدمت به زائران است، كاری كه ریشه در سیره اهل بیت(ع) دارد؛ امامان معصومی كه برای انجام حج تمتع حركت می‎كردند و به طور ناشناس در قافله و كاروان به خدمت به زائران مشغول بودند و وقتی شناخته می‎شدند قافله خود را عوض می‎كردند.

وی با بیان این كه در سفر توفیق بزرگی نصیب یاوران حجاج شده است، خاطرنشان كرد: در سفر كوتاه باید قدر بدانیم و همت كنیم چراكه این سفر به سرعت سپری خواهد شد و اگر استفاده نكنیم در آینده فقط حسرت آن را خواهیم خورد.

در ادامه این نشست آقای سید عباس حسینی مدیر حج و زیارت استان تهران ضمن عرض خیر مقدم به زائرین حاضر با اشاره به روایت رسول مكرم اسلام در موضوع خدمت عنوان كرد: ایشان می‌ فرمایند: «سید القوم خادمهم فی السفر» بزرگ شما كسی است كه به آنان خدمت می‌كند.

وی در بخش دیگری از از سخنان خود با اشاره به خدمت رسانی به عنوان سیره مستمره اهل بیت(ع) گفت: اهمیت خدمت‎رسانی به قدری زیاد است كه رسول خدا به عنوان یك شاخص برای بزرگی و بزرگواری از آن یاد می‎كند.

حسینی افزود: امام سجاد (ع) غالباً با كاروانی به سفر حج می رفت كه او را نشناسند تا بتواند به همسفرانش كمك كند در یكی از سفرها هنگامی كه حضرت مشغول خدمت به حجاج بود فردی از حضرت سئوالی پرسید آن حضرت پس از جواب دادن به او فرمودند شما مرا لحظه‎ای از خدمت به حجاج محروم نمودید كه این موضوع اهمیت خدمت رسانی به حجاج را بیان می‌كند از این رو شما یاوران حجاج در حج سال جاری با تأسی از امامان معصوممان این بهره و ثواب را خواهید برد.

وی در ادامه با اشاره به اعزام حدود 10000هزار نفر از استان تهران به حج تمتع 97 خاطرنشان كرد: تمام اقدامات و امور اجرایی مرتبط با حجاج از جمله اجاره مسكن ، قراردادهای تامین تداركات و تغذیه ، قراردادهای حمل و نقل و كارهای دیگر انجام پذیرفته و در حال حاضر نیز در حال جمع آوری اطلاعات گذرنامه های حجاج برای اخذ روادید از كشور میزبان هستیم.

مدیر حج و زیارت استان تهران با اشاره به وضعیت اجرای حج تمتع در گذشته در قالب كاروان های یكصد نفره و بیشتر با انجام كلیه امور اجرائی توسط حمله دار عنوان داشت: این نوع اجرا باعث می شد كه بخشی از ویزای تخصیصی برای ارائه خدمات و انجام امور اجرایی به عوامل خدماتی كاروان‌ها اختصاص یابد.

وی ادامه داد: ما با تمركز برخی امور و تغییرات ایجاد شده در فرآیند اداره امور كاروان و استفاده از مشاركت و همكاری شما زائرین بیت الحرام توانسته ایم تعداد عوامل اجرایی را كاهش دهیم تا امكان تشرف برای تعداد بیشتری از زائرین در نوبت انتظار فراهم گردد، از این رو نقش شما یاوران و همراهان حجاج بسیار مهم و حائز اهمیت است كه ضمن خدمت رسانی به زائرین باعث ایجاد انگیزه برای مشاركت زائرین در برنامه های فرهنگی و اجرائی كاروانها می گردید.

حسینی در ادامه تأكید كرد: افزایش سهم ارتباط بین زائرین و عوامل اجرائی و فرهنگی كاروان و انتقال پیام ها و اخبار و تقویت روحیه همدلی و همكاری از جمله رسالت شما عزیزان می باشد.
وی با اشاره به حوزه ماموریت سازمان و بعثه مقام معظم رهبری در كشور میزبان و درخواست از یاوران حجاج مبنی بر همكاری و مشاركت برای اجرای هر چه باشكوه تر این مناسك یادآور شد: زمان برگزاری همایش متمركز زائران حج سال جاری نیز در روز جمعه مورخ 08/04/97 برگزار خواهد شد.

یادآور می‌ شود، امسال در كنگره عظیم حج تمتع 58 هزار و 200 نفر از ایران اسلامی به عربستان اعزام می‌شوند از این رو با توجه به حضور گسترده زائران خانه خدا و كاروان‌های حج تمتع، به منظور ایجاد وحدت‌رویه و اطلاع‌رسانی مناسب برنامه‌ ها هر سال افرادی از بین كاروان‌ها به عنوان «یاوران حجاج»، مدیران و روحانیون كارون‌ها را یاری می‌كنند.

زائران خانه خدا در هر كاروان برای ایجاد انسجام و هماهنگی بیشتر بین زائران و مسؤولان كاروان و مدیریت مناسب‌تر امور اجرایی به گروه‌های كوچكتر تقسیم می‌شوند تا خوشه‌ای و مشاركتی امكان ساماندهی كاروان‌ها وجود داشته باشد؛ بر همین اساس، از میان زائران داوطلب همكاری، به نسبت مورد نیاز، چند نفر به عنوان «یاوران حجاج» انتخاب می‌شوند تا به عنوان «سرگروه» فعالیت كنند.