کد خبر : 13712 تاریخ انتشار : 1396/11/17 نسخه چاپی


زیارت؛ «جرقه‌ای» كه تبدیل آن به «جریان»، هنر می‌خواهد
رئیس ستاد اقامه نماز با بیان اینكه زیارت یك جرقه است و هنر آن است كه آن را به جریان تبدیل كرد، گفت: پس از سفر به عتبات و زیارت ائمه(ع) باید تصمیمی بگیریم و تغییری در زندگی خود ایجاد كنیم، در سفرهای زیارتی، یك زیارت به نیابت از محرومین انجام دهید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز در همایش قبل از سفر دانشجویان در هجدهمین دوره عتبات دانشجویی كه در دانشكده ادبیات دانشگاه تهران برگزار شد با تشبیه زیارت به قامت یك آیینه و اینكه انسان اشتباه خود را در آن می‌بیند، اظهار كرد: در این میان نماز از اهمیت خاصی برخوردار است و همان‌طور كه می‌دانید امام حسین(ع) در روز عاشورا به خاطر نماز 30 تیر را دریافت كرد، حال در زیارت باید دید در چه جایگاهی قرار داریم.

وی با بیان اینكه وهابیت زیارت را شرك می‌دانند، افزود: اینان معتقدند بعد از فوت پیامبر اكرم(ص) سلام به ایشان همچون سلام به جمادات است، این در حالی است كه خداوند می‌فرماید ای رسول اكرم(ص) بر شما واجب است كه قبل از اینكه زائر بر شما سلام كند شما به زائر سلام بدهید.

رئیس ستاد اقامه نماز تاكید كرد: برخی از زائران متاسفانه اهل نیستند كه خداوند می‌فرمایند اگر توبه كنند می‌پذیرم، از طرف دیگر باید در مسیر راه مواظب باشیم گناه نكنیم، اولین دعای شما باید مسئله ازدواج و نماز باشد و تنها راه رسیدن به این موضوع جدایی از شهوت و غفلت است كه شهوت با ازدواج و غفلت با نماز مداوا می‌شود.

قرائتی یادآور شد: در قرآن آمده است بسیاری از چیزهایی كه انسان دوست دارد به صلاح او نیست، ما نباید در دعا برای خدا تعیین تكلیف كنیم بلكه باید از خدا بخواهیم آنچه برای ما خیر است خداوند به ما عطا كنید، در دعا نیت باید خالص باشد و گرفتار زرق و برق نشویم، داشتن قلب سلیم یك نعمت است.

وی افزود: اینكه در بین همه دانشجویان قرعه به نام تعدادی می‌افتد كه یعنی دعوت شده‌اید و این نعمت است، البته فراموش نكنید گاهی اگر ائمه محبت نمی‌كنند این محبت نكردن هم نوعی نعمت است زیرا یك صلاحی در كار است.
وی افزود: رفتن به زیارت یك جرقه است و باید به یك‌ جریان تبدیل شود و باید بعد از بازگشت از این سفر رعایت‌های بی‌شماری كنیم.

رئیس ستاد اقامه نماز با بیان یك توصیه و اینكه یك زیارت برای فراموش شدگان تاریخ بخوانیم تصریح كرد: ما باید به نیابت همه شهدا و بازماندگان و محرومین زیارت بخوانیم، از سویی پول زائر باید حلال باشد، ضمنا نماز امر بسیار مهمی است كه باید رعایت كنیم درست بخوانیم، در نماز خواندن باید همه عبارات را درست تلفظ كنیم.

قرائتی بیان كرد: باید حواسمان به عمرمان باشد و بهره لازم را از دوران گذر ببریم، برخی انسان‌ها با یك تلنگر فقیه می‌شوند و در مقابل برخی انسان‌ها نیز سال‌ها تحصیل می‌كنند اما راه به جایی نمی‌برند. بزرگترین آرزوی من این است آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها به این نقطه برسند كه علومی كه به درد نمی‌خورند حذف كنند، یك مقدار بحث‌های نظری لازم است، اما یك مقدار مهارت هم به جوانان آموزش دهند.

وی در پایان گفت: انسان نعمت‌های زیادی دارد كه باید شكرگزار آن باشند، هیچ‌گاه شده است كه در خلوت خود از خداوند شكر كنیم كه جان سالم را به ما داده است، امروز رفتن به زیارت هم یك نعمت است كه باید قدر آن را بدانید، یك زائر از زمان بستن چمدان خود تا رسیدن به حرم مقدس می‌شود.

این مراسم با یك حاشیه نیز روبرو بود و آن اینكه حجت‌الاسلام قرائتی پس از سخنرانی خود و هنگام ترك سالن طی صحبت‌هایی با یكی از اعضای هیئت مدیره بانك ملت كه دانشجویان برای دریافت وام كمك هزینه عتبات باید به این بانك مراجعه نمایند، متوجه دریافت كارمزد ? درصدی وام یك میلیون و پانصد هزار تومانی دانشجویان می‌شود و از آنها تقاضا می‌كند این وام بدون سود و بهره در اختیار دانشجویان قرار گیرد.17 هزار دانشگاهی به عتبات عالیات می روند

بنابراین گزارش، همچنین حجت السلام سیدمحمدرضا فقیهی عصر دوشنبه در مراسم همایش قبل از سفر عتبات دانشگاهیان در دانشگاه تهران افزود: 96 هزار نفر از دانشجویان و دانشگاهیان برای سفر به عتبات عالیات ثبت نام كرده بودند كه از این تعداد حدود 17 هزار نفر مشرف می شوند.

وی در این همایش درباره اصول و اعمال سفر به عتبات عالیات سخنرانی و بیان كرد: برخی دانشجویان می گویند می خواهیم به حرم امام حسین(ع) و سایر امامان برویم اما باید با مطالعه و شناخت این دیدار انجام شود.

مسئول ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان با بیان اینكه خداوند شفا را در تربت امام حسین (ع) قرار داده است، اظهار كرد: كنار قبر امامان برداشتن یك ذره خاك حرام است، اما تربت امام حسین (ع) اینطور نیست حتی روایت است كه اگر می خواهیم از استرس خارج شوید كمی از تربت امام حسین(ع) را برای خود نگه دارید.

فقیهی اضافه كرد: در حرم امام حسین(ع) باید نماز به صورت كامل خوانده شود و دانشجویان و دانشگاهیان قبل از سفر به عتبات عالیات حتما مطالعه كامل و دقیق راجع به امام حسین (ع) و امیرالمومنین (ع) داشته باشند.

مسئول ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان امام حسین (ع) را دارای ویژگی های متفاوت و ممتازی دانست و گفت: زیارت امام حسین(ع) از ایام عمر انسان محسوب نمی شود و دعا زیر قبه این امام مورد استجابت قرار می گیرد.

وی به دانشجویان و دانشگاهیان توصیه كرد: اسامی كسانی كه از آنان التماس دعا دارند را یادداشت كنند و اول برای دیگران دعا كرده و سپس حاجات خود را بیان كنند.

فقیهی تصریح كرد: زیارت امام حسین (ع) اثرات دنیوی و اخروی از جمله طولانی شدن عمر، بخشایش گناهان، برطرف شدن اندوه و زیاد شدن روزی را دارد.

مسئول ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان همچنین تصریح كرد: افردی كه به عتبات عالیات مشرف می شوند باید آمادگی معنوی قبل از سفر را داشته باشند و كاروان را در طول سفر همراهی كنند.نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:مطالب پیشنهادی
افتتاح بزرگ‌ترین زیرگذر کربلا تا پایان سال افتتاح بزرگ‌ترین زیرگذر کربلا تا پایان سال
بزرگ‌ترین زیرگذر کربلا تا پایان سال جاری افتتاح می‌شود

آخرین جزییات ثبت‌نام متقاضیان حج تمتع 98 آخرین جزییات ثبت‌نام متقاضیان حج تمتع 98
معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت به آخرین جزییات ثبت‌نام متقاضیان حج تمتع 98 اشاره کرد
بارش رحمت الهی در قبرستان بقیع بارش رحمت الهی در قبرستان بقیع
 باران شدید رحمت الهی موجب آبگرفتگی قبرستان بقیع و خیابان‌های اطراف مسجدالنبی (ص) شد .

بارش باران در مکه و جاری شدن آب باران از ناودان طلا بارش باران در مکه و جاری شدن آب باران از ناودان طلا
 بارش باران در مکه مکرمه جمعی از زائران خانه خدا را شگفت‌زده کرد.

صدور ویزای عراق برای کاروان‌ها از سر گرفته شد صدور ویزای عراق برای کاروان‌ها از سر گرفته شد
  پس از 10 روز وقفه از امروز صدور ویزای عراق برای کاروانها از سر گرفته شد.

مفروش شدن بین الحرمین در مراسم میلاد پیامبر(ص) مفروش شدن بین الحرمین در مراسم میلاد پیامبر(ص)
هم‌زمان با شب 17 ربیع‌الاول در کربلا، بین‌الحرمین با 800 تخته فرش برای برپایی مراسم میلاد پیامبر اعظم (ص) مفروش می‌شود.
اعلام شرایط جذب خاص روحانیون عتبات اعلام شرایط جذب خاص روحانیون عتبات
تمامی مراحل ثبت‌نام و پرداخت هزینه آن به صورت اینترنتی انجام می‌شود.

• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما