کد خبر : 13487 تاریخ انتشار : 1396/06/01 نسخه چاپی


مشكل حاد بیماری میان زائران نداریمرییس بیمارستان ایران در مكه مكرمه؛
 


رییس بیمارستان ایران در مكه مكرمه گفت:‌ خوشبختانه در میان زائرانی كه تا كنون در مكه مكرمه استقرار یافته اند، با مشكل حادی در زمینه بیماری و مسائل بهداشتی مواجه نیستیم .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از سایت حج؛ دكتر محمدتقی حلی ساز اظهاركرد:‌ بسیاری از بیمارانی كه بستری می شوند، زمینه قبلی داشته اند و این طور نیست كه در پی حضور در مناسك حج دچار مشكل شده باشند.

وی سن اغلب بیماران بستری را بین 60 تا 75 سال عنوان كرد و افزود: عمدتا این افراد در اثر مشكلات ناشی از بیماری تنفسی و قلبی كه زمینه قبلی دارد، بستری می شوند.

او اضافه كرد:‌ با توجه به اینكه نزدیك ایام تشریق هستیم، بزرگترین مشكلی كه ممكن است زائران با آن روبرو شوند بویژه در سنین بالای 60 سال، بحث گرمازدگی است كه زائران با اطلاع از علائم آن می توانند سریع تر و آسان تر نسبت به درمان آن اقدام كنند.

رییس بیمارستان ایران در مكه مكرمه با بیان اینكه اولین علائم گرمازدگی با سردرد، رنگ پریدگی، حالت تهوع و تپش قلب همراه است، تصریح كرد:‌ علائم گرمازدگی غیراختصاصی است و افراد با مشاهده آن باید در جایی خنك استقرار یابند و مایعات به بدن خود برسانند.

دكتر حلی ساز همچنین در زمینه استفاده بی رویه قرص های ضد بارداری در ایام حج هشدار داد و تاكیدكرد: بانوان زائر باید در مورد خوردن داروهای ضد بارداری حتما با پزشكان كاروان ها مشورت كنند.

وی اضافه كرد: این داروها بعضا توسط خود زائران به خاطر اینكه به اعمال برسند، بیش از حد استاندارد مصرف می شود و با توجه به عوارض جدی كه می تواند در برداشته باشد، باید حتما برای نحوه استفاده از آن با پزشك كاروان مشورت شود.

او گفت: مصرف بی رویه این قرص ها به علت گرمای هوا و در شرایطی كه بدن با كمبود آب روبروست، تاثیر سوء خود را بیشتر نشان می دهد و این امكان وجود دارد كه موجب ایجاد لخطه خون در سر، پا یا نقاط دیگر بدن شود بنابراین بانوان باید با مشورت پزشك از مصرف آن تا حد امكان خودداری كنند.

دكتر حلی ساز، تعداد زائرانی را كه برای دریافت خدمات پزشكی به بیمارستان های سعودی در مكه مكرمه اعزام شده اند 9 نفر اعلام كرد و گفت:‌ خوشبختانه در حال حاضر بیمار بدحال در میان زائران نداریم و اغلب بیماران بستری در روزهای آتی مرخص و به اعمال خود می رسند.