کد خبر : 14259 تاریخ انتشار : 1397/08/05 نسخه چاپی


باد و باران مواکب مردمی را در چذابه به هم ریختباد و باران کم سابقه جمعه شب که برخی زائران اربعین آن را توفان توصیف کردند بیشتر مواکب مردمی در نزدیکی گذرگاه مرزی چذابه را به طور کامل به هم ریخت تا روند خدمت رسانی به زائران امام حسین(ع) با اختلال جدی رو به رو شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از ایرنا بارش شدید باران همراه با وزش باد شدید بیشتر مواکب مردمی را که سازه آن خیمه هایی از جنس چتری است با مشکلات نفس گیری رو به رو کرد و زائران اربعین حسینی را که در حال پذیرایی بودند و برخی در حال استراحت بودند به یکباره زمین گیر کرد.

حدود 300موکب مردمی که از هفته ها پیش کار آماده سازی مواکب را برای پذیرایی از زائران اربعین حسینی در اطراف پایانه مرزی چذابه برپا کردند در 2 هفته اخیر با توفان گرد وخاک و بارش باران در 2 مرحله رو به رو بوده اند ولی به نظر می رسد باران شدید جمعه شب موکب داران را به شدت غافلگیر و حیرت زده کرد. 
باران ابتدا نم بم شروع شد و به فاصله 30دقیقه شدت باران به حدی بود که مقدار زیادی آب به درون مواکب نفوذ کرد به حدی که همه چیز را روی آب شناور کرد.
موکب داران با یاری زائران اربعین نیز بلافاصله دست به کار شدند تا از نفوذ بیشتر آب به موکبها جلوگیری کنند ولی هجوم بی رحمانه آب ، امان را از همه برید و همه تسلیم سیلاب شدند.
آب به سیستم های صوتی و بسیاری از وسایل برقی در حال کار ، صدمه زد و دقایقی بعد همه مواکب در تاریکی مطلق فرو رفت.

بارندگی های جمعه شب که به بیان بسیاری از شاهدان کم سابقه بوده است مسیرهای خاکی منتهی به مواکب را نیز زیر آب برد و تردد خودروها را با خطرات زیادی رو به رو کرد.
جذب آب در اراضی و خاک این منطقه که بیشتر 'شوره زار' و 'رملی' است به سختی صورت می گیرد و ممکن است تا روزهای آینده نیز آب باران در منطقه همچنان برای موکب داران و زائران مشکل آفرین و مشکل ساز باشد. 

نماینده ستاد عتبات عالیات خوزستان در چذابه که متولی امور مربوط به مواکب مردمی است در توصیف باران جمعه شب به خبرنگار ایرنا مستقر در پایانه چذابه گفت: همه مواکب بجز چند موکب که از سازه های بتنی و مصالح ساختمانی مقاوم استفاده کرده بودند آسیب دیدند و فعلا' امکان پذیرایی متناسب با شان زائران وجود ندارد.
فرخ کشاورز با اشاره به اینکه مواکب مردمی عموما غیرمقاوم و به صورت چادر از جنس چتری وبدون پوشش غیرقابل نفوذ برپا شده بودند اظهار داشت: برای پیشگیری از چنین حوادثی راهی جز استفاده از مصالح ساختمانی برای برپایی مواکب نیست.

وی با اشاره به اینکه مواکب مردمی از سال آینده باید به گونه ای سازماندهی شوند تا در موقع بروز با بحران های این چنینی رو به رو نشوند بیان کرد: سند زمین هایی که برای موکب داران تخصیص یافته برای 20سال معتبر است بنابراین باید به سمت ساخت و ساز مواکب منطبق با معماری اسلامی و نماد اربعین حرکت کرد.
تازه ترین گزارش رسیده از محل مواکب که 2.7کیلومتر با ساختمان پایانه مسافری چذابه فاصله دارد حاکی است که روشنایی وسط مواکب برقرار شده ولی شرکت توزیع برق خوزستان اعلام کرده است تا زمانی که آب و رطوبت در مواکب وجود دارد امکان اتصال برق نیست چرا که احتمال بروز حادثه برق گرفتگی وجود دارد.
با این وجود شبکه آبرسانی مواکب در اطراف چذابه همچنان فعال است ولی از حجم کاری مواکب و خدمت رسانی به زائران به نحو قابل توجهی کاسته شده است.

بنا به این گزارش بسیاری از زائران که در مواکب در حال حرکت به سمت پایانه چذابه بودند در باران سیل آسا گرفتار شدند و با کمک نیروهای امدادی و اتوبوس ها به پایانه انتقال یافتند ولی مدارکی همچون گذرنامه و ویزای آنان خیس شده بود و اداره گذرنامه قادر به تشخیص هویت زائر نبود. 
از سوی دیگر شدت باران جمعه شب ، ایمنی ساختمان پایانه مسافری چذابه را نیز زیر سوال برد چرا که آب باران از سقف آن ریزش و حتی آب به درون خطوط برق و تلفن پایانه نیز نفوذ کرد.

بنا به این گزارش بارش شدید باران همچنین قطع برق و اینترنت پایانه را به دنبال داشت و برای ساعتی خروج و ورود زائران اربعین حسینی را در 2 سوی مرز متوقف کرد.
گذرگاه مرزی چذابه در 110کیلومتری شمال غرب اهواز یکی ازسه کانون اصلی تردد زائران اربعین حسینی است و تاکنون حدود 180هزار زائر از این مرز به شهرهای مقدس عراق عزیمت کرده اند.