کد خبر : 13746 تاریخ انتشار : 1396/12/05 نسخه چاپی


هدف ازسفرهای زیارتی، ایجاد تحول روحی واخلاقی


نماینده ولی فقیه درامورحج و زیارت در نشست یك روزه روحانیون و مداحان عتبات عالیات منطقه تهران تاكید كرد: درسفرهای زیارتی معرفت افزایی و ایجاد تحول روحی و اخلاقی در زائران برای مقابله با آسیب های اجتماعی باید دراولویت قرار گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از سایت حج ، حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسكر امروز درجمع صدها تن از روحانیون و مداحان عتبات عالیات منطقه تهران با برشمردن برخی آسیب های اجتماعی درجامعه، برلزوم استفاده بهینه از فرصت سفرهای زیارتی و تلاش مجموعه دست اندركاران در كشور برای حل این معضلات تاكید كرد.

نماینده ولی فقیه درامورحج و زیارت با اشاره به برخی اتفاقات مانند اظهارنظرهای مغرضانه برخی افراد كه سال ها دركشور راس كار بودند و یا قضیه دراویش ، خاطر نشان كرد : ازهمه دستگاهها ازجمله وزارتخانه های آموزش و پرورش و فرهنگ و آموزش عالی ، صدا و سیما ، حوزه های علمیه ، مساجد و تریبون های نمازجمعه انتظارمی رود برای خنثی كردن توطئه های دشمنان و رفع آسیب ها هماهنگ با یكدیگر برنامه ریزی نموده و در جامعه فرهنگ سازی نمایند.

وی با اشاره به اینكه دشمن از راههای گوناگون حتی استفاده از یك مجری فاسد درخارج از كشور و یا براه انداختن بحث حجاب اجباری بدنبال ضربه زدن به كشوراست، افزود: این وضعیت می طلبد كه نگاه و رویكرد جدیدی نسبت به سفرهای زیارتی داشته باشیم و برای ایجاد تحول روحی و اخلاقی درچند میلیون زائری كه سالیانه به اماكن متبركه درحج و عتبات عالیات مشرف می شوند برنامه ریزی و هرچه بیشتر تلاش كنیم.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكرسپس به تفصیل آثارایجاد تحول روحی واخلاقی در زائران برای مقابله با آسیب های اجتماعی را بیان كرد وهشدار داد اگر برای مقابله با آسیب های اجتماعی همه كمك نكنند و به موقع اقدام نشود آثار نامناسب درجامعه خواهد داشت و درآیات و روایات نیز تصریح شده است كه می تواند به فروپاشی یك جامعه منجر شود.

وی خواستارتلاش هرچه بیشتر روحانیون و مداحان كاروان ها برای تبدیل كردن موضوع زیارت از یك سفرمعنوی ساده به یك سفرتحول آفرین شد وگفت: در روایات یكی از اهداف زیارت نجات از سرگردانی و جهالت ذكر شده است كه تحقق آن ازطریق فعالیت گسترده فرهنگی برای ارتقاء سطح معلومات زائران و دستیابی به تحول روحی و اخلاقی امكان پذیر است.

نماینده ولی فقیه برلزوم تكیه به معرفت افزایی درسفرهای زیارتی تاكید و تصریح كرد: اگر زائر دراین سفرها گوشه ای ازعظمت والای ائمه معصومین علیهم السلام را بشناسد شیفته آنها خواهد شد لذا برای افزایش معرفت زائر نسبت به ائمه باید برنامه ریزی شود.

وی همچنین اهمیت توجه به محورهای اخلاص، شوق، درك شرایط زمان با قرارگرفتن درصحنه واقعه كربلا و محزون بودن درسفرهای زیارتی را برای ایجاد تحول روحی و اخلاقی در زائر یادآور شد و گفت: درآداب زیارت علاوه برغسل ، به پوشیدن لباس های تمیزومرتب ، استفاده نكردن از زینت و سفره های رنگین ، رعایت سكوت ، پرهیز از جنجال و وقار و آرامش توصیه شده است.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكرتصریح كرد: این سفر باید برای مردم درس آموز باشد و برای كنارگذاشتن برخی حركاتی كه متاسفانه شماری از زائران انجام می دهند و با فرهنگ زیارت فاصله دارد برنامه ریزی شود و زمینه بهره برداری كافی برای همه فراهم گردد.

وی با بیان اینكه از راه و روش ائمه معصومین باید الگو گرفت، افزود: در زیارت بارگاه ائمه با آنها بیعت می بندیم كه پیرو راه و روش آنان باشیم و بدنبال حق و فضیلت حركت كنیم.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكر درادامه زندگی ساده برخی علما و آثار آن در میان مردم را یادآورشد و از روحانیون خواست ازرفتارهایی كه به شئون روحانیت لطمه وارد می كند، دوری كنند و بدانند اگر دنیا زده باشند نمی توانند دیگران را به دوری از دنیا دعوت كنند.

نماینده ولی فقیه همچنین برخی مشكلات سفربا كاروان های آزاد به عتبات عالیات را برشمرد و با اشاره به تلاش های صورت گرفته برای متعادل نگاه داشتن هزینه سفر به عتبات و حج ، گفت: در برنامه ریزی ها ارائه خدمات بهتر به زائران حوزه حج و زیارت دراولویت قرار دارد.

وی با تاكید براینكه مداح و روحانی باید كمك كنند تا در زائران معرفت افزایی تحقق یابد، از ذاكرین خواست كه به مداحی های سنتی و اثرگذاربپردازند و از اشعاری كه در جان و دل مردم نفوذ و به معرفت افزایی آنان كمك می كند ، استفاده نمایند.

سرپرست حجاج ایرانی درپایان با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای برگزاری حج آینده ، از ثبت نام زائران دركاروان های حج تمتع درروزهای آینده خبر داد.

برپایه این گزارش، درادامه این همایش حجت الاسلام والمسلیمن سید جواد مظلومی و آقای محمد رضا باقری معاونین فرهنگی و بین الملل بعثه مقام معظم رهبری پیرامون فعالیت های فرهنگی، راهكارهای بهبود نظام تبلیغ دین، تلاش دشمنان برای براه انداختن تبلیغات سوء علیه مذهب و مسایل مهم عراق و منطقه سخنرانی كردند.

گفتنی است درابتدای همایش یك روزه روحانیون و مداحان عتبات عالیات منطقه تهران حجت الاسلام والمسلمین اصغرمحمدی مسئول دفترنمایندگی بعثه تهران به بیان نقش روحانیون و مداحان در افزایش رضایتمندی زائران درسفر به عتبات عالیات پرداخت ودر پایان هم آقای ابراهیم جهروتی زاده مدیر حراست بعثه مقام معظم رهبری برخی نكات امنیتی را تشریح كرد.


نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:
• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما