کد خبر : 13867 تاریخ انتشار : 1397/03/13 نسخه چاپی


ضرورت حضور زائران در كلاس‌های آموزشی حج تمتعمعاون حج و عمره سازمان حج و زیارت با تاكید بر حضور زایران در كلاس‌های آموزشی اظهار كرد: در این كلاس‌های آموزشی حضور و غیاب زائران الزامی است؛ ضمنا ریز موضوعات ذكر شده و ضروری برای آنها تبیین شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، اكبر رضایی در همایش كارگزاران، مدیران و عوامل اجرایی استان تهران به تبیین شرایط حج تمتع 97 پرداخت و برخی پرسش های مرتبط با حج امسال را پاسخ داد.

وی با بیان اینكه كتاب شرح وظایف برای مدیران و عوامل طراحی شده است، گفت: شرح وظایف به نوعی چك لیست محسوب می شود و باید دست اندركاران اجرایی به صورت دسته بندی شده و مرحله به مرحله به آن توجه داشته باشند.

معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت تصریح كرد: باید تاكیدات لازم برای حضور زائران در كلاسهای آموزشی باقیمانده مورد توجه قرار گیرد و در این كلاسهای آموزشی حضور و غیاب زائران الزامی است؛ ضمنا ریز موضوعات ذكر شده و ضروری برای آنها تبیین شود.

رضایی با اشاره به داروهای حجاج كشورمان گفت: لیست داروهای ممنوعه تا چند روز دیگر برای استانهای كشور و مبادی ورود و خروجی ارائه می شود كه باید به تمامی اقلام دارویی ممنوعه توجه ویژه ای شود.

وی افزود: سال گذشته برخی زائران به دلیل ناآگاهی نسبت به داروهای ممنوعه، برخی داروهای مورد نیاز و ضروری خود را به همراه نیاورده بودند كه مسائلی را به دنبال داشت اما در حج تمتع سال جاری، زائران باید به لیست اعلامی توجه داشته باشند.

معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت افزود: میزان داروهای زائران عزیز نیز باید مطابق مدت اقامت آنها تهیه شود و به اقلام دارویی ممنوعه نیز اهتمام صورت گیرد.

قاسم نصیری مدیركل حراست سازمان حج و زیارت نیز در ادامه به موضوع حج تمتع 97 اشاره كرد و گفت: انشاالله حج امسال نیز در فضایی آرام و در كمال آرامش برگزار خواهد شد و تمامی دست اندركاران و زائران باید به قوانین كشور میزبان توجه داشته باشند.

وی در ادامه به برخی سوالات عوامل در خصوص به همراه داشتن لپ تاپ و تبلت پاسخ داد و گفت: مشكلی در همراه داشتن این وسایل وجود ندارد اما به دلیل چك امنیتی فرودگاه جده و مدینه، معطلی زائران به خاطر لپ تاپ و تبلت قطعی خواهد بود.

مدیركل حراست سازمان حج و زیارت تصریح كرد: حتی ممكن است ماموران بازرسی عربستان بعد از مشكوك شدن به این وسایل، آن را برای بررسی بیشتر چند روزی نزد خود نگه دارند.

نصیری افزود: البته اگر فردی مجبور به همراه داشتن لپ تاپ یا تبلت است، باید اطلاعات آن را تخلیه كند.

وی همچنین بر تبیین شرایط از سوی مدیران به زائران تاكید كرد و گفت: یكی از موضوعاتی كه باید زائران نسبت به آن آگاه باشند، عدم بازارگردی است كه در این رابطه باید فرهنگسازی لازم صورت پذیرد.

همچنین حمید رضا محمدی و برخی معاونان دیگر سازمان حج و زیارت نیز به پرسش های مدیران و عوامل اجرایی استان تهران در خصوص حج تمتع 97 پاسخ گفتند.