کد خبر : 14201 تاریخ انتشار : 1397/07/02 نسخه چاپی


توضیحاتی در خصوص پیگیری پرونده شهدای مسجدالحرام ومنادرپیگیری پرونده شهدای مسجدالحرام ومنا درسه سال گذشته کوتاهی نکرده ایم
 

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر تاکید کرد: درپیگیری پرونده شهدای مسجدالحرام و فاجعه منا درسه سال گذشته لحظه ای کوتاهی نکرده ایم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از سایت حج، نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی که درپایان ویژه برنامه تمنای وصل درگرامیداشت شهدای مظلوم منا با خبرنگاران سخن میگفت، افزود: دراطاق بنده و رئیس سازمان حج و زیارت همواره به روی خانواده های شهدای منا و مسجدالحرام بازبوده وهروقت خانواده ها مراجعه کردند به محضرشان رسیدیم و حرف های شان را گوش کرده ایم.
حجت‌الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسکربا اشاره به پیگیری های انجام شده در پرونده شهدای مسجدالحرام ومنا اظهارداشت: ما مرحله به مرحله کارهای مربوط به خانواده‌های شهدای فاجعه منا را دنبال کرده‌ایم وبه دلیل قطعی روابط سیاسی دو کشور تنها جایی هم که این کار را انجام داده بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت است، ما در تمام مذاکرات سیاسی که با عربستان داشته ایم اولین موضوع‌ مورد بحث شهدای مسجد الحرام و فاجعه منا بوده و الحمدالله گام به گام جلو رفته و به مرحله خوبی نزدیک شده ایم. 
وی با اشاره به درخواست اخیردفتر نمایندگی عربستان در نیویورک برای اعلام اسامی شهدای مسجدالحرام و ورثه آنها توسط جمهوری اسلامی ایران، گفت: خانواده‌ها روزشنبه (31 شهریورماه) آخرین وکالت نامه را امضا و ارسال کرده اند که بزودی از طریق وزارت امور خارجه خواهیم فرستاد و امیدواریم اولین بخش پرداخت دیه به آنها به زودی به نتیجه برسد. نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت درخصوص کمیته حقیقت‌یاب افزود: امسال این مورد را به صورت جدی پیگیری‌ کردیم ، با امیرمدینه که فرزند پادشاه عربستان هم هست صحبت کردم و ازایشان خواسته شد تا این موضوع را دنبال کند و به نتیجه برساند. البته وزیرحج عربستان می گوید کمیته ای که تشکیل داده اند هنوزبه  نتیجه نهایی نرسیده است.
وی گفت: در قم هم کمیته ای برای زنده نگهداشتن این خاطره تلخ بیاد مانده ازسه سال قبل تشکیل داده ایم تا کاملا زوایای این حادثه ثبت شود و کسی نتواند آن را تحریف کند. در مورد حج خونین سال 66 هم این کار را کرده ایم وتاکنون 12 جلد کتاب درباره آن حادثه خونین برای چاپ آماده شده است.
وی با اشاره به اینکه امورمربوط به دو حادثه مسجدالحرام و منا همچنان درحال پیگیری است تا انشاءالله بطورکامل زوایای آن حادثه مشخص و آماده شود، تصریح کرد: در این سه سال ما همیشه پاسخگوی خانواده‌های شهدا بوده ایم و حرف هایشان را گوش کرده ایم . البته یک سری ازمسائل در حیطه مسئولیت ما نیست یعنی ما نمی‌توانیم درمحاکم بین‌المللی ادعایی مطرح کنیم و اگر قراراست این کارانجام شود بعهده وزارت امور خارجه است، درعین حال با پیگیری های صورت گرفته وکیلی درعربستان انتخاب و نزدیک به صد هزار ریال سعودی به وی پرداخت کرده‌ایم تا مسئله شهدای مسجدالحرام و منا را پیگیری کند. همچنین امیدوارم گفتگوی مفصلی که دراین خصوص امسال با امیر مدینه داشتم به نتیجه برسد.
سرپرست حجاج ایرانی برپایی حج با عزت و آبرومند زائران کشورمان در دو سال اخیر علیرغم روابط تیره دو کشور را برکت خون شهدا دانست و اظهارداشت: عزت حاصل شده برای حجاج نتیجه مظلومیت شهدای مسجدالحرام و منا است که درحال احرام و با لب تشنه و در حال عبادت مظلومانه به شهادت رسیدند.
وی با اشاره به اینکه تنها کشوری که مسئله شهدای منا را پیگیری می کند جمهوری اسلامی ایران است ، ابراز امیدواری کرد که این پرونده نیزبه نتیجه برسد. 
وی افزود: به طرف سعودی گفته ایم که ما درکمیته حقیقت یاب حضور نداریم و باید فیلم ها و مدارک موجود دراختیار ما هم قرار گیرد تا بتوانیم نتیجه نهایی را به مردم اعلام کنیم ، لیکن تنها روزنه‌ ای که الان وجود دارد  گفتگوهای حج و زیارت است چرا که در شرایط فعلی ارتباط سیاسی و اقتصادی با عربستان نداریم و اگر قرار باشد اتفاقی بیفتد از همین طریق است.
حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی‌عسکر درپاسخ به سوالی درمورد سفرعمره اظهارداشت : دراین زمینه مذاکراتی با طرف سعودی داشته‌ایم لیکن اعزام زائران به عمره منوط به نظر و تصمیم گیری مسئولان کشوراست.


OWMTo
OWMYour Name
OWMYour Email address
OWMDescription
مطالب پیشنهادی
دستورالعمل و ضوابط نقل و انتقال اسناد حج تمتع دستورالعمل و ضوابط نقل و انتقال اسناد حج تمتع
اسامی متقاضیان واجد شرایط مدیریت کاروان حج تمتع 98 به حج و زیارت استانها اعلام شد.
تنظیم سفرهای نوروزی عتبات براساس بودجه مردم تنظیم سفرهای نوروزی عتبات براساس بودجه مردم
سیاست سازمان حج و زیارت کاهش هزینه های زیارت است.
آخرین گزارش آماری جدید درباره موسم عمره آخرین گزارش آماری جدید درباره موسم عمره
ورود سه میلیون و دویست هزار عمره گزار به عربستان
بیانیه سازمان حج در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب بیانیه سازمان حج در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب
دعوت سازمان حج و زیارت از همه مردم به ویژه خانواده حج و زیارت به حضور باشکوه در 22 بهمن.
عمره بعد از حج 98 آغاز می شود عمره بعد از حج 98 آغاز می شود
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از آغاز عمره بعد از حج 98 خبر داد.
دیدار مسئولان حج و زیارت با مراجع عظام تقلید درقم دیدار مسئولان حج و زیارت با مراجع عظام تقلید درقم
گفتگو با مراجع تقلید و نماینده آیت الله سیستانی درباره مسایل حوزه حج و زیارت  
آغاز پیش ثبت‌نام سفرهای نوروزی به عتبات آغاز پیش ثبت‌نام سفرهای نوروزی به عتبات
پیش ثبت‌نام سفر به عتبات در ایام نوروز از امروز آغاز و تا 12 بهمن‌ماه ادامه دارد.


• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما