کد خبر : 13678 تاریخ انتشار : 1396/10/18 نسخه چاپی


تغییرات تازه در مسجدالحرام و بازسازی چاه زمزم


مدیریت مسجدالحرام در شهر مكه می‌گوید پروژه بزرگی را برای پاكسازی و نوسازی چاه زمزم در محوطه مسجد الحرام آغاز كرده است.

به گفته مسئولان مسجدالحرام، ملك سلمان، پادشاه عربستان با آغاز پروژه چند ماهه پاكسازی و نوسازی چاه زمزم موافقت كرده است. پروژه نوسازی و توسعه پیرامون چاه زمزم ، دو بخش دارد. بخش اول شامل ساخت پنج پل دسترسی به زمزم از سمت شرقی آن است كه محوطه‌ای به پهنای هشت متر و طول 120متر را در بر می‌گیرد. بخش دوم آن اتمام فاز نهایی پاكسازی محوطه اطراف چشمه با خارج كردن تیرآهن‌ها و بتون‌های باقی‌مانده از بخش قدیمی مسجدالحرام است. زمانی كه برای انجام این پروژه در نظر گرفته شده است ، هفت ماه مى باشد و قرار است كار نوسازی چاه زمزم تا پیش از ماه رمضان پایان یابد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از ابنا؛ زائرانی كه به حج می‌روند آب زمزم را به عنوان آبی مقدس می‌نوشند و برای تبرك همراه خود به كشورهایشان می‌برند. چشمه زمزم كه در 20متری خانه كعبه واقع شده است، هزاران سال پیش در اثر معجزه حضرت اسماعیل (ع) به وجود آمده وآشكار شده است و تاكنون ، همچنان ادامه دارد. در تاریخ ، چاه زمزم را قدیمی‌ترین چاه زمین می‌دانندكه در پنج هزار سال گذشته همواره آب داشته است.

طرح بازسازی زمزم كه تقریبا یك پنجم صحن حرم و تا حدود 10متری مقام ابراهیم را در بر گرفته، موجب گردیده است ‌فضای مطاف بسیار محدود شود، از این رو دایره مطاف با گذاشتن دیواره های پلاستیكی تا حدود 10متری از مقام ابراهیم، كاملا محصور گردیده و در این شرایط، تنها كسانیكه مُحرم هستند ، می توانند به فضای مطاف وارد شوند. البته افراد محرم، تنها می‌توانند از درب مسجدالحرام، وارد مطاف شوند. بدین ترتیب، هیچ فرد غیر مُحرمی امكان طواف ندارد. با این مقررات موقت ، دست اندركاران مسجد الحرام، نظم نسبی ایجاد نموده اند. گرچه گفته می شود این بازسازی تا ماه رمضان، به پایان برده می شود.