کد خبر : 13822 تاریخ انتشار : 1397/02/17 نسخه چاپی


وضعیت تردد كاروان‌های زیارتی ایران همزمان با انتخابات عراقمدیركل عتبات سازمان حج و زیارت شرایط آمد و شد كاروان‌های زیارتی ایران در عتبات عالیات را همزمان با برگزاری انتخابات عراق تشریح كرد.
 


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از سایت حج، سفارت ایران در بغداد در اطلاعیه‌ای از مسدود شدن مرزهای زمینی، دریایی و هوایی عراق با ایران از ساعت 24روز 21اردیبهشت تا ساعت 24روز 22 اردیبهشت‌ماه همزمان با برگزاری انتخابات دولت عراق خبر داد و به شهروندان ایرانی توصیه كرد؛ در این تاریخ مشخص به عراق سفر نكنند.

مرتضی آقایی، مدیركل عتبات سازمان حج و زیارت، درباره وضعیت اعزام كاروان‌ها گفت: در روزهای انتخابات ایران نیز محدودیت‌هایی در تردد ایجاد می‌شود كه این شرایط در عراق مستثنی نیست، آن‌ها هم به واسطه ملاحظات امنیتی در روزهای انتخابات، محدودیت‌هایی را در ورود و خروج و ترددهای بین شهری ایجاد می‌كنند. سازمان حج و زیارت در گذشته این تجربه را بدست آورده و اكنون نگرانی خاصی وجود ندارد.

وی اضافه كرد: دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت در عراق از نزدیك شرایط این كشور را رصد می‌كند و از سفارت كشورمان در عراق پیگیر آخرین وضعیت است و متناسب با آن، خروج و ورود كاروان‌های زیارتی و انتقال آن‌ها به شهرهای نجف و كربلا را پیگیری می‌كند.

مدیركل عتبات سازمان حج و زیارت ادامه داد: در سال‌های گذشته عراق، مرزهای زمینی، مسیر هوایی بغداد و فرودگاه آن را بست و در فرودگاه نجف و برای انتقال زائران بین نجف و كربلا، محدودیت خاصی اعمال نكرد، امیدواریم امسال هم این وضعیت برقرار باشد كه اگر اینطور باشد در آن روز خاص، پروازهای بغداد را به فرودگاه نجف انتقال می‌دهیم و از این وضعیت با مدیریت عبور می‌كنیم.

آقایی افزود: اگر تمام مرزها، فرودگاه‌ها و مسیرهای بین شهری در عراق مسدود شود كه جابه‌جایی زائران با یك روز تاخیر و در 23اردیبهشت‌ماه انجام خواهد شد. كاروان‌هایی هم كه یك روز با تاخیر به عراق اعزام می‌شوند یك روز اضافه‌تر در این كشور خواهند ماند تا برنامه‌ی زیارتی آن‌ها مختل نشود.

به گفته وی، جمعیت زائران و كاروان‌ها همزمان با برگزاری انتخابات عراق، كاهش نخواهد یافت، چون ثبت‌نام‌ها از قبل انجام شده است.

مدیركل عتبات سازمان حج و زیارت اظهار كرد: تصمیم دولت عراق درباره مرزها و مسیرهای داخلی عراق هنوز دقیق مشخص نشده و معمولا تا 48ساعت به برگزاری انتخابات تعیین وضعیت خواهد شد كه دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت در آن كشور آخرین وضعیت را رصد و براساس آن شرایط، مجاز به برنامه‌ریزی است.