شبکه تلویزیونی اینترنتی لبیک |خانه|--|درباره ما|--|ارتباط با ما|


پنج شنبه 26 مهر 1397   


کد خبر : 14043 تاریخ انتشار : 1397/05/14 نسخه چاپی


روح حج؛ بیعت با كعبه‏/ حجاج و پاسداری از حریم دین
مدرسه‏‌اى است حج، كه كتاب و دفترش، عمل و تزكیه، سازنده‌‌اش ابراهیم و اسماعیل و جبرئیل و بنیانش تقوا است و آنكه در این مدرسه نام نویسد، باید مشق بندگى را خوب بنویسد و خط خلوص را زیبا بنگارد و تكلیف طاعت را در كلاس مناسک، به دقت و كمال و تمام، انجام دهد. امتحانش توبه و قبولى آن، غفران است.

شهرى است حج، كه كعبه، كانون و مركز آن است. پس باید با كعبه، بیعت ‏كنیم كه پاسدار حریم دین باشیم، به آرمان‌هاى پیامبر(ص) وفادار بمانیم، در مسیر پاكى و تقوا، گام برداریم، عزت و كرامت امت اسلام را نگهبان باشیم، بر شكوه و عظمت قبله بیافزاییم، ولایت را محور همه حركت‌هاى اجتماعى و سیاسى خویش قرار دهیم، دین‌مدار و خدامحور باشیم و از دنیامدارى و خودمحورى بپرهیزیم.

اگر این سرزمین مقدس را وداع مى‏‌كنیم، همراه با آرزوى پذیرفته شدن حج و قبولى طاعات و دعا براى توفیق زیارتى مجدد، با معرفتى بیشتر و تعبدى ارزنده‏‌تر باشد. بیعت با كعبه و حجرالاسود، بیعت با خداست و بیعت با خدا یعنى میثاق با دین خدا، آن هم نه تنها در زبان و لفظ و نگارش، بلكه در متن عمل فردى و تعهد اجتماعى.

حجاج باید خدا را شاكر باشند كه این موهبت را به آنان ارزانى داشت تا زائر خانه‌‌اش باشند و قدم در مكان و شهرى بگذارند كه محل نزول قرآن، خاستگاه نهضت اسلام، مقاومت مسلمانان موحد، بعثت و هجرت است. در مسجدى نماز مى‌‌خوانند كه برترین پرستشگاه روى زمین است. گرد كعبه‌‌اى طواف مى‌كنند كه مطاف فرشتگان است و هزاران پیامبر و وصى و ولى خدا،‌ بیت الله را دیدار كرده و كنارش عبادت كرده‏‌اند.

این زیارت و عبادت، تعهداتى را بر دوش انسان مى‌‌گذارد. زیارت كردن خانه‌اى كه ابراهیم، بنیادش را بر افراشته است، رسالت دفاع از توحید و مبارزه با شرک را بر عهده ما مى‌نهد. دیدار سرزمینى كه مخلصان و پاكان عالم، عاشقانه زیارتش كرده‏‌اند، خلوص و طهارت را از زائر، توقع دارد. فروتنى و خاكسارى و كبرزدایى، از درس‌هاى عظیم این سفر و فریضه است. این درس، از همان آغاز پوشیدن جامه احرام، در گوش دل و جان خوانده مى‏ شود، تا طواف و سعى و هروله و حضور در عرفات و منا و مشعر و رمى جمرات و حلق موى سر و .... اگر لباس‌هاى عادى نشان تشخص است، اینجا دو جامه احرام، آن را از انسان مى‏‌گیرد و همه مثل هم مى‌شوند. اگر خودمحورى نشانه تكبر و خودبزرگ بینى است، اینجا خود را در جمع فانى ساختن و قطره وار به دریا پیوستن و خود را ندیدن و مطرح نكردن در كار است و خاكى بودن و خاكى زیستن. سعى بین صفا و مروه گامى دیگر در این راه است و هروله تكاندن خود از غرورها و كبرهاست.

وقتى حج حاجى تمام است كه توانسته باشد نفسانیات را در مذبح ایمان، ذبح كند و خود را در قربانگاه منا، زیر پا بنهد و تیغ بر حلق نفس اماره بگذارد. راستى، چه تعداد از این انبوه زائران خانه خدا، به عمق معارف حج و درس‌هاى این سفر شگفت، پى برده‏‌اند و در عالم روحى آن به سر مى‏ برند؟ و چه تعداد، برخوردى سطحى و نگاه هاى بى‏ عمق و بى‏ نفوذ دارند و شكل گرایانى هستند، گریزان یا بى‏ خبر از محتوا؟ ...

اگر جان‌هاى ما كاه باشد، كعبه كهرباست. اگر دل‌هاى ما رمیده باشد، قبله، عامل انس است، حرم ایمان است و صحن عبودیت و آستانه بندگى و سقف یقین و پنجره‏اى رو به بهشت و روزنه‏ اى گشوده رو به خدا و سكویى براى پرواز تا به ابدیت. اینهاست راز و رمز قداست و جاذبه كعبه، اینهاست سر جذبه قبله که حجاج باید دریابند.


منبع: ایکنا


نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:مطالب پیشنهادی
بستن کوله پشتی زائران اربعین بستن کوله پشتی زائران اربعین
 زائران پیاده‌روی اربعین کوله‌پشتی خود را چگونه ببندند

پیشنهاد ایران برای کاهش هزینه حمل و نقل در اربعین پیشنهاد ایران برای کاهش هزینه حمل و نقل در اربعین
پیشنهاد ایران برای کاهش هزینه حمل و نقل زائران اربعین در عراق
کارهای لازم جهت حضور در پیاده‌روی اربعین کارهای لازم جهت حضور در پیاده‌روی اربعین
همه کارهایی که تا قبل از حضور در پیاده‌روی اربعین لازم است انجام دهید.از گرفتن گذرنامه و ویزا تا هزینه سفر به مرز

• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما