کد خبر : 13714 تاریخ انتشار : 1396/11/17 نسخه چاپی


نقش‌آفرینی بی‌بدیل انقلاب اسلامی در ارتقای وحدترئیس دانشگاه مذاهب اسلامی به مناسبت ایام الله دهه مباركه فجر در یادداشتی به تبیین «انقلاب شكوهمند اسلامی در ایران و نقش آن در وحدت و بیداری اسلامی» پرداخته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، مشروح این یادداشت را در ادامه می‌خوانید:

بی‌شك انقلاب اسلامی ایران را باید به‌عنوان پدیده‌ای شگرف در جهان معاصر به شمار آورد، واقعه‌ای بزرگ كه از ویژگی‌های ممتاز و متمایز با دیگر انقلاب‌های بزرگ جهان هم چون انقلاب فرانسه و انقلاب روسیه برخوردار است؛ لذا شاهدیم در انقلاب فرانسه نهاد قدرت از كلیسا به دولت منتقل شد و میوه رنسانس در بُعد سیاسی، فرهنگی و اجتماعی به بار نشست و این‌چنین ریشه مدرنیسم غربی شكل گرفت؛ از سوی دیگر انقلاب سوسیالیستی روسیه با محوریت مدرنیسم چپ كه داعیه‌دار مبارزه با امپریالیسم غربی بود و تاثیرات آن حتی اروپای شرقی، آسیا، خاورمیانه و حتی آفریقا را در نوردید با پیروزی انقلاب اسلامی ایران به عنوان مهم‌ترین انقلاب مردمی جهان، به محاق رفت و در نهایت از هم فروپاشید.

بدیهی است تامل در ماهیت انقلاب اسلامی بیش‌ازپیش ما را به كلام نورانی امام خمینی (ره) در «اصل تغییرناپذیر نه شرقی، نه غربی» رهنمون می‌سازد؛ بی‌جهت نیست كه میشل فوكو فیلسوف مشهور فرانسوی و نظریه‌پرداز پسامدرنیسم كه در بحبوحه پیروزی انقلاب اسلامی ایران با سفر به تهران، از نزدیك شاهد وقوع انقلاب بوده است در جایی از جمله «كارل ماركس» كه گفته بود «مذهب روح جهان بی‌روح است» استفاده می‌كند و در روزنامه مشهور ایتالیایی «كوریر دلا سرا» می‌نویسد: «ایران روح یك جهان بی‌روح است، انقلاب ایران صد سال آینده جهان و غرب را نشان داده است».

از این جهت است كه انقلاب اسلامی را باید مبدأ تزلزل مكاتب غربی و شرقی دانست زیرا فروپاشی شوروی و مدل حكومتی كه به موزه‌های تاریخ سیاسی پیوست و نیز تضعیف شدید مدرنیته غربی؛ از جمله آثار بی‌بدیل انقلاب اسلامی ایران است كه روح تازه‌ای به كالبد نیمه جان جوامع بشری به ویژه جهان اسلام دمید.

در تبیین این مهم باید به شكوه اتحاد و انسجام و تعامل بی‌بدیل قومیتی و مذهبی ایرانی اشاره كرد كه با تبعیت از ولی فقیه جامعه اسلامی در مواجهه با استبداد پهلوی به پا خواست و این‌گونه با گفتمان اسلام سیاسی طومار ظلم و ستم پهلوی را درهم پیچید.

در این بین خودآگاهی مردم در انقلاب اسلامی ایران در قالب اسلام‌گرایی، غرب‌ستیزی، عدالت‌طلبی، سنت‌گرایی و مبارزه با تجدد غربی، تاكید بر عقلانیت دینی و پیوند دیانت و سیاست، به مبارزه همه جانبه با استبداد پهلوی انجامید و رفته‌رفته در تاروپود بسیاری از كشورهای عربی و اســ?می ریشه دوانید و ســنگر محكمی از اسلام‌خواهی در سای? وحدت امت اسلامی در منطقه ایجاد شد؛ گنجینه‌ای مهم كه نویدبخش صدور وحدت‌بخش گفتمان انقلاب اسلامی به دیگر كشورهای اسلامی بود؛ كه به تعبیر امام (ره) : «صدور این تجربه‌ها، جز شكوفه‌های پیروزی و استقلال و پیاده شدن احكام اسلام برای ملت‌های دربند نیست «.

گفتنی است انقلاب اسلامی ایران با بهره‌گیری از تمدن بزرگ جهانی اسلام، بازگشت به گذشته و سنت را برای حركت به سوی آینده و تحقق پیشرفت به منص? ظهور رساند و این‌چنین به بازتولید بومی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت پرداخت؛ این مؤلف? راهبردی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به عنوان نظری? راهبردی در كشورهای اسلامی مورد استفاده قرار گرفت و به یك باره جوامع اسلامی با نفی مكاتب غرب و شرق، بازگشت حقیقی به اسلام را در مقول? بیداری اسلامی مورد توجه قرار دادند.

هم‌چنین تحقق «هویت گرایی» و ایجاد استقلال فكری و نظری در میان مسلمانان، تقریب روز افزون كشورهای اسلامی و رهایی از سرخوردگی امت اسلامی را موجب شد و وابستگی فراگیر جوامع اسلامی را به قدرت‌های غربی قطع كرد، مؤلفه‌ای مهم و كلیدی كه جوامع اسلامی را به سوی وحدت فراگیر اسلامی سوق داد و جایگاه كشورهای اسلامی را در عرصه‌های جهانی ارتقا بخشید. حال آنكه مدرنیسم بر تفكیك میان سنت و هویت تأكید می‌كرد.

معناگرایی و ترویج فرهنگ اسلام نبوی از جمله مولفه‌های راهبردی تحت تاثیر پیروزی انقلاب اسلامی

از سوی دیگر معناگرایی و ترویج فرهنگ اسلام نبوی از جمله مولفه‌های راهبردی است كه تحت تاثیر پیروزی انقلاب اسلامی در ساحت تقریب مذاهب اسلامی شكل گرفت لذا چرخه تاثیرگذاری فرهنگ از غرب به شرق دچار ایستایی و سكون گردید و این بار جریان فرهنگ‌گرایی از سوی جوامع اسلامی به سمت كشورهای غربی روانه شد كه آثار آن را می‌توان در موج فزاینده اسلام‌گرایی در غرب مشاهده كرد.

هم‌چنین تداوم سنت‌گرایی و فرهنگ گرایی در انقلاب اسلامی ایران كه در سایه تعامل‌گرایی قومیتی و همزیستی مسالمت‌آمیز اقوام ایرانی محقق شد در عمل به هویت‌یابی دیگر مذاهب اسلامی در قالب وحدت جهان اسلام و تعامل‌گرایی میان مذهبی انجامید كه در نهایت تعاملات میان فرهنگی در سطح جهانی رقم خورد و حتی گفتگوهای میان ادیانی در قالب گفتگوی اسلام و مسیحیت، اسلام و یهودیت...آغاز شد؛ حقیقتی انكار ناپذیر منبعث از پیروزی انقلاب اسلامی ایران كه اعتراف اندیشمندان غربی هم چون «آنه ماری شمیل» و «هانری كربن» را در نیز پی داشته است.

نقش آفرینی بی‌بدیل انقلاب اسلامی در ارتقای وحدت امت اسلامی

نباید فراموش كرد ضدیت انقلاب اسلامی با آمریكا و مخالفت با پدیده جهانی شدن، موجبات بازگشت به تمدن اسلامی را تقویت كرد؛ لذا تمدن‌گرایی بومی و منطقه‌ای در مقابل تمدن‌گرایی غربی تشدید شد و زمزمه‌های بازگشت جوامع اسلامی به دوران طلایی تمدن اسلامی در امت اسلامی طنین‌انداز شد.

با این تفاسیر بهتر می‌توان به عمق نقش آفرینی بی‌بدیل انقلاب اسلامی در ارتقای وحدت امت اسلامی پی برد، دستاوردی مهم و ارزشمند كه از مهندسی فرهنگی انقلاب اسلامی ایران نشات گرفت و زمینه‌ساز ارتباطات میان فرهنگی و تقویت روز افزون وحدت و انسجام امت اسلامی گردید.

نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:مطالب پیشنهادی
افتتاح بزرگ‌ترین زیرگذر کربلا تا پایان سال افتتاح بزرگ‌ترین زیرگذر کربلا تا پایان سال
بزرگ‌ترین زیرگذر کربلا تا پایان سال جاری افتتاح می‌شود

آخرین جزییات ثبت‌نام متقاضیان حج تمتع 98 آخرین جزییات ثبت‌نام متقاضیان حج تمتع 98
معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت به آخرین جزییات ثبت‌نام متقاضیان حج تمتع 98 اشاره کرد
بارش رحمت الهی در قبرستان بقیع بارش رحمت الهی در قبرستان بقیع
 باران شدید رحمت الهی موجب آبگرفتگی قبرستان بقیع و خیابان‌های اطراف مسجدالنبی (ص) شد .

بارش باران در مکه و جاری شدن آب باران از ناودان طلا بارش باران در مکه و جاری شدن آب باران از ناودان طلا
 بارش باران در مکه مکرمه جمعی از زائران خانه خدا را شگفت‌زده کرد.

صدور ویزای عراق برای کاروان‌ها از سر گرفته شد صدور ویزای عراق برای کاروان‌ها از سر گرفته شد
  پس از 10 روز وقفه از امروز صدور ویزای عراق برای کاروانها از سر گرفته شد.

مفروش شدن بین الحرمین در مراسم میلاد پیامبر(ص) مفروش شدن بین الحرمین در مراسم میلاد پیامبر(ص)
هم‌زمان با شب 17 ربیع‌الاول در کربلا، بین‌الحرمین با 800 تخته فرش برای برپایی مراسم میلاد پیامبر اعظم (ص) مفروش می‌شود.
اعلام شرایط جذب خاص روحانیون عتبات اعلام شرایط جذب خاص روحانیون عتبات
تمامی مراحل ثبت‌نام و پرداخت هزینه آن به صورت اینترنتی انجام می‌شود.

• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما