کد خبر : 13727 تاریخ انتشار : 1396/11/23 نسخه چاپی


حذف روادید در دستور كار ستاد مركزی اربعین


سخنگوی ستاد مركزی اربعین با تأكید بر اینكه مدیریت اربعین 97از بخش‌ها و شهرستان‌ها واگذار می‌شود، گفت: لغو روادید اربعین از سیاست‌های كلان ستاد مركزی اربعین است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج، شهریار حیدری، مدیركل دفتر امور مرزی وزارت كشور و سخنگوی ستاد مركزی اربعین در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایكنا) به تشریح اهم اقداماتی كه برای برگزاری اربعین 97در دست انجام است، پرداخت و عنوان كرد: بعد از برگزاری اربعین 96بلافاصله از همه استانداری‌ها، كمیته‌های 13گانه زیرمجموعه ستاد مركزی اربعین و بخش‌های مختلفی كه ضرورت داشت در خصوص اربعین نظر دهند، خواستیم نقاط ضعف، قوت و آسیب اربعین 96را اعلام كنند تا بتوانیم برای اربعین 97این آسیب‌ها را به حداقل برسانیم.

وی در ابتدا به بیان نقاط قوت اربعین سال جاری پرداخت و گفت: اربعین سال 96نسبت به سال قبل‌ روان‌تر بود و بحث تبدیل ارز به ریال جزو سیاست‌های دولت بود كه با موفقیت اجرا شد، هدایت مردم برای سفر در زمان مشخص و اطلاع‌رسانی به موقع ستاد اربعین و كمیته‌ها برای نحوه مدیریت نیز با موفقیت اجرا شد. بحث لایه بندی‌های امنیتی در مرزهای خروجی نیز باعث شد امسال خروج غیر قانونی مسافر نداشته باشیم.

حیدری در پاسخ به این سؤال كه یعنی در سال جاری خروج غیر قانونی نداشتیم و بازداشتی هم به خاطر خروج غیرقانونی در كشور عراق نداشته‌ایم، گفت: بله خروج غیر قانونی و دستگیری به دلیل خروج غیر قانونی در اربعین نداشتیم.

صدور ویزای فردی تجربه خوب مدیریتی برای اربعین بود

سخنگوی ستاد مركزی اربعین یكی دیگر از نقاط قوت اربعین 96را صدور ویزای انفرادی عنوان كرد و گفت: صدور ویزای گروهی (مانیفستی) مشكلاتی برای مردم و مسئولان ایجاد كرده بود كه اما امسال دو میلیون و 353هزار ویزای انفرادی صادر شد و یك تجربه بسیار خوب برای مدیریت اربعین بود.

وی ادامه داد: امسال زمان بیشتری برای تردد از مرزها اختصاص داده و 20روز زمان برای تردد در نظر گرفته شده بود، همراهی خود مردم با برنامه‌ها هم به دلیل اطلاع‌رسانی‌ها و اعلام زمان مشخص و مقرر خیلی بیشتر از سال‌های گذشته بود و همه این مسائل باعث شد اربعین 96از نظر دستگاه‌هایی كه این مراسم را ارزیابی كرده‌اند و مسئولان ارشد كشور مراسمی موفقی باشد و مورد رضایت مقام معظم رهبری، ریاست جمهوری و وزارت‌‌خانه‌ها باشد.

مرز خسروی به دلیل آماده نبودن طرف عراقی باز نشد

مدیركل دفتر امور مرزی وزارت كشور از تقدیر مسئولان عراقی برای مدیریت و هماهنگی مراسم اربعین نیز سخن گفت و با تأكید بر اینكه به دنبال رفع نقاط ضعفمان هستیم، به بیان مهم‌ترین آسیب‌ها و نقاط ضعف اربعین 96پرداخت و گفت: اگر مرز خسروی باز می‌شد روان‌سازی خروج و ورود بهتر بود و از امكاناتی كه در آنجا فراهم شده بود به خوبی استفاده می‌شد، البته ما آماده بودیم اما طرف عراقی آماده بازگشایی این مرز نبود، اما سعی می‌كنیم سال 97این مرز باز و مرزهای دیگر هم برای تردد زائران اربعین اضافه شود.

وی افزود: تكمیل پروژه‌های عمرانی منتهی به مرزها از دیگر نقاط ضعف ما بود كه برای اربعین سال 97باید رفع شده و حداقل سه ماه قبل از اربعین 97پروژه‌هایی از جمله توسعه و تعریض راه‌ها، توسعه و تكمیل پاركینگ‌ها، تجهیز پایانه‌های مرزی باید به اتمام برسد و برای سال آینده مشكل عمرانی در ایام اربعین نداشته باشیم و جاده‌ها آماده باشند.

تكمیل پروژه آبرسانی به مرز چزابه و تكمیل پایانه مرزی چزابه

تكمیل پروژه آبرسانی به مرز چزابه و تكمیل پایانه مرزی چزابه از دیگر برنامه‌های مهم اربعین 97بود كه حیدری از آنها سخن گفت و اظهار كرد: تغییر تمركز مدیریت از مركز به استان‌ها، از استان به شهرستان و از شهرستان به بخش‌ها از دیگر برنامه‌های مهم مدیریتی اربعین 97است.

وی اضافه كرد: تغییر سلسله مراتب مدیریتی اربعین را روان‌تر و موجب مدیریت بهتر این مراسم می‌شود و توزیع اربعین در سطح كشور صورت می‌گیرد. تا اربعین 96مدیریت این مراسم با ستاد مركزی، كمیته‌های 13گانه و ستاد‌های استانی بود. اما در اربعین 97مدیریت به شهرستان‌ها و بخش‌ها واگذار و از این مراكز آغاز می‌شود.

وی با اشاره به اینكه هر سال زمان مشخصی برای صدور روادید اربعین در نظر گرفته می‌شود و اربعین یك پروسه زمانی مشخص دارد، اظهار كرد: در این زمان‌ها است كه ما به لحاظ امنیت، تغذیه، اسكان و بسیج حمل و نقل زمینی، دریایی و هوایی مسئولیت داریم. اما قبل و بعد از این پروسه زمانی خدمات تعریف نمی‌شود. زمان اربعین سال 97هنوز مشخص نشده و یك ماه آینده مشخص می‌شود.

سخنگوی ستاد مركزی اربعین لغو روادید اربعین را از سیاست‌های كلان ستاد مركزی اربعین عنوان كرد و گفت: اگر طرف عراقی آماده حذف روادید شود اربعین روان‌تر و بهتر انجام خواهدگرفت.