شبکه تلویزیونی اینترنتی لبیک |خانه|--|درباره ما|--|ارتباط با ما|


يک شنبه 2 ارديبهشت 1397   


کد خبر : 13320 تاریخ انتشار : 1396/03/25 نسخه چاپی


نظر رهبر معظم انقلاب درباره یك سفرنامه حجرهبر انقلاب در تقریظی بر «یار كجاست؟» نوشتند: بار دیگر موسم حج شد و وقت انس و معاشقه‌ من با سفرنامه‌های حج. دود كبابی به ضرورت، با مصداقی از «وصف‌العیش، نصف‌العیش»؛ و «ماشاءالله كان».


 
حج
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از سایت حج، یكی از سنت‌های معمول اهالی قلم، نگاشتن داستان‌ها و خاطرات سفرهایی است كه داشته‌اند. این خاطرات معمولاً با نام «سفرنامه» منتشر می‌گردند و از جمله‌ی این سفرنامه‌ها، «سفرنامه‌های حج» است. نویسندگانی كه به این سفر مشرف شده‌اند، با انتشار این خاطرات، خوانندگان را با احساسات، عواطف و تجربیات خود از این سفر سهیم می‌كنند. كتاب «یار كجاست؟» كه به قلم آقای رحیم مخدومی به رشته‌ تحریر درآمده است، شرح حال سفر این نویسنده‌ كشورمان به سرزمین وحی است؛ شرح حالی كه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای آن را «یكی از بهترین سفرنامه‌های حج» كه خوانده‌اند می‌دانند.

كتاب در 180 صفحه و در سال 1372 از سوی انتشارات ملك اعظم به چاپ می‌رسد. نویسنده در توضیحی كه در ابتدای این سفرنامه آمده است می‌نویسد: «حج درس زندگی است و بانگ بیداری، و فرصت بازگشت برای آنان كه قسمتی از عمر خویش را به غفلت گذراندند؛ و این همه نه تنها در حج، كه در لحظه لحظه طبیعت و نیز دیگر عبادات هویداست؛ اما در حج آشكارتر. هركس به فراخور گنجایش فهم خویش از این كلاس بزرگ برداشتی دارد. این دفتر نیز مجموعه‌ای است از برداشت بسیار اندك اینجانب از حج.»

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پس از مطالعه‌ این كتاب، در تقریظی بر آن نگاشتند: «بار دیگر موسم حج شد و وقت انس و معاشقه‌ی من با سفرنامه‌های حج. دود كبابی به ضرورت، با مصداقی از «وصف‌العیش، نصف‌العیش»؛ و «ماشاءالله كان». اما بی‌شك این یكی از بهترین سفرنامه‌های حج است كه من خوانده‌ام. اگر نگویم بهترین؛ لطیف، پرنكته، ژرف‌نگر، با روح، موعظه‌آمیز، ‌گویا و همراه با هنرمندی‌های ادیبانه؛ از قبیل زیبایی قلم، همراهی طنز، اشتمال بر تصویر، آمیختگی به خیال؛ و... خلاصه این‌كه، نوشته زیبا و شیرینی است.»

عنوان اثر برگرفته از این بیت معروف است:

كعبه یك سنگ نشان است كه ره گم نشود
حاجی! احرام دگر بند، ببین یار كجاست؟

ماجرای اطلاع نویسنده از سفر حج نیز جالب است؛ او در این‌باره می‌نویسد: «گوشی را برمی‌دارم. آقای صفری است، یكی از نویسنده‌ها و محققین خوب دفاع مقدس. می‌گوید: از سفر اطلاع داری؟ می‌گویم: كدام سفر!؟ روحم می‌چرخد توی زیارتگاه‌ها؛ مشهد، دمشق و... می‌گوید: سفر حج! غافلگیر می‌شوم. نمی‌دانم چه بگویم. فقط اشتیاق عجیبی در درونم احساس می‌كنم كه گویی پس از سال‌ها سستی دوباره زنده شده است. اشتیاقی كه مرا در عالم خیال، بارها برده بود و به تماشای جای پای اولین قدم‌های اسلام و میدان كارزار اولین مجاهدین مسلمان، پیامبر صلی‌الله‌‌علیه‌وآله، امام علی علیه‌السلام و یاران با وفایشان؛ حمزه، سلمان، ابوذر، بلال و... می‌گوید: پانزده نفر از حوزه‌ی هنری هستیم؛ نویسنده، محقق، عكاس، فیلمبردار و...»

به این ترتیب سفر گروهی ایشان به همراه تعدادی دیگر از اعضای حوزه‌ی هنری سازمان تبلیغات اسلامی شروع می‌شود. اما شروع این سفر با مشكلاتی همراه است كه نویسنده آنها را این‌گونه تصویر می‌كند: «در این یك ماه گذشته به قدر یك سال دوندگی كرده‌ام. اصلاً فكر نمی‌كردم عبور از دست‌اندازهای سفر این‌قدر دشوار باشد. بعضی دشواری‌ها پولی بودند و بعضی‌ها صوری. هر دو مثل بختك چمباتمه زده بودند رویم. طوری كه به هیچ قیمتی حاضر به فرود نبودند!»

از گم ‌شدن دفتر خاطرات حج تا تقریظ رهبری بر آن‌ها

رحیم مخدومی از نویسندگان كشورمان، در بخشی از گفت‌وگو با خبرنگار كتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، به تقریظ رهبر انقلاب بر كتاب «یار كجاست؟» اشاره كرد و گفت: تقریظ رهبر انقلاب بر كتاب «یار كجاست؟» جدید نیست.

وی به خاطره‌ای جالب از نوشتن خاطرات حج خود اشاره كرد و گفت: دفتر یادداشت خاطرات ما در حج گم می‌شود. یك ماه تمام در طول سفر نوشتیم و در پایان سفر دفتر ما گم شد. وقتی سوار هواپیما می‌شدم متوجه شدم كه دفتر را داخل اتوبوسی كه ما را آورده جا گذاشته‌ام. این اتفاق یك تلنگری به ما زد. وقتی برگشتم به ایران از طرف یكی از كاروان‌های ایرانی با من تماس گرفته شد و گفتند كه دفتر را پیدا كرده‌ایم و من اصلا امیدی نداشتم كه دفترم پیدا شود، زیرا این اتفاق در یك كشور غریبه رخ داده بود. وقتی تماس گرفتند و از دفتر صحبت كردند بسیار شوكه شدم. این سفرنامه تمام آن در طول سفر نوشته شده است.

مخدومی به تقریظ رهبری اشاره كرد و گفت: پیدا شدن دفتر چیزی شبیه معجزه بود و اتفاق غیرمنتظره‌ای بود و یكی از شادی‌هایی بود كه در طول زندگی بسیار بسیار معدود اتفاق می‌افتد.

وی ادامه داد: تقریظ‌نویسی رهبر انقلاب بر كتاب‌های بنده یكی دیگر از اتفاقات ماندگار در زندگی من بوده است. ماندگاری این امر فق

ط خوشحالی نیست بلكه ما از این تقریظات رهنمود می‌گیریم. نكته به نكته این مطالبی كه ایشان می‌فرمایند نقد هم هست و ما از آن‌ها استفاده می‌كنیم. نكاتی كه در مورد همین سفرنامه نیز فرموده‌اند كه از آن‌ها به عنوان یك نظر متقن و كارشناسانه كه مو لای درز آن‌ها نمی‌رود استفاده می‌كنیم كه منجر می‌شود بازگردیم و كتاب را مرور كنیم و ببینیم كه در كجا امكان اصلاح و ویرایش وجود دارد و آن را اصلاح كنیم.


برچسب هاحج، رهبر معظم انقلاب
نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:مطالب پیشنهادی
بازگشایی مرز خسروی برای اربعین آینده بازگشایی مرز خسروی برای اربعین آینده
در نشست استاندار كرمانشاه با استاندار دیالی عراق مطرح شد
ستاد اربعین در شهرستان‌ها ستاد اربعین در شهرستان‌ها
برای نخستین‌بار ستاد اربعین در شهرستان‌ها فعال می‌شود
آماری از زیارت عتبات در نوروز97 آماری از زیارت عتبات در نوروز97
?? هزار زائر نوروز امسال به عتبات عراق رفتند/ درگذشت ? زائر و بازداشت ??? دارنده ویزای جعلی

• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما