شبکه تلویزیونی اینترنتی لبیک |خانه|--|درباره ما|--|ارتباط با ما|


سه شنبه 2 بهمن 1397   


کد خبر : 13675 تاریخ انتشار : 1396/10/13 نسخه چاپی


جزئیاتی شنیدنی از حرم مطهر امام حسین(ع)


شماری از خبرنگاران كرمانی كه با حمایت استانداری كرمان به زیارت كربلا مشرف شدند، از روند اجرای پروژه‌های ستاد عتبات عالیات استان در كربلا بازدید كرده و از نزدیك در جریان آنچه كه به عنوان پروژه‌ ترفیع گنبد حرم مطهر معرفی می‌شود، قرار گرفتند.

گنبد حرم مطهر در كرمان در حال ساخت بوده و برخی عاشقان سیدالشهداء این توفیق را یافته‌اند كه در این مرحله از تاریخ بلند احداث بنای مرقد پاك امام حسین(ع) نام كرمان و كرمانی‌ها را در سیاهه‌ی مریدان حضرتش ثبت كنند.

از آن زمان كه پیكر مطهر حضرت حسین(ع) در این قطعه‌ تدفین و خاك كربلا را بهشتی ساخت تا امروز بیش از 1000 سال می‌گذرد و در هر دوره‌ای از این تاریخ 1000 ساله، كسانی بوده‌اند كه در ساخت این بنا نقش داشته‌اند.

روان‌شاد دكتر «باستانی‌پاریزی» در كتاب «از پاریز تا پاریس» به استناد كتاب «تاریخ كربلا» تألیف «سید حسین كلیددار» تاریخی از ساخت بنای حرم مطهر امام حسین(ع) را روایت می‌كند و می‌نویسد: «نخستین بنای این گنبد مربوط به زمان خلیفه محمد منتصر و به سال 227 هجری‌قمری برمی‌گردد. البته پیش از آن هم، مزار مورد اعتنا بوده است»

روایتی نیز وجود دارد كه «مختار ثقفی» نیز بنایی بر قبر نهاده است. این البته مربوط به چهار، پنج سال بعد از شهادت حضرت حسین(ع) می‌شود ضمن آنكه روایاتی هم وجود دارد كه در زمان حضرت صادق(ع) نیز بنایی بر مزار شهدا وجود داشته، منتهی مسلم است كه در زمان امویان كسی جرأت زیارت و حتی نزدیك شدن به این مقابر را نداشته است.

در تاریخ آمده هارون دستور انهدام آثار قبر را داد و به روایتی درختی سدر در آنجا سبز شد كه جای قبر او را باقی نگاه دارد. هارون آن درخت را هم برید، اما چندی بعد، خود او در طوس درگذشت و در این فرصت شیعیان مجدداً قبر را تعمیر كردند.

در ادامه‌ی این روایت آمده است: «مأمون نیز یك چند شیعیان اهل‌بیت مدارا كرد. متوكل عباسی به علت این‌كه یكی از كنیزانش در ماه شعبان از سامراء به زیارت كربلا آمده بود و متوكل از خوانندگی او محروم ماند، تصمیم به خرابی بنای قبر گرفت و آنجا را خراب كرد و به كشت و زرع پرداخت و آب به قبرستان بست، ولی در اطراف حفره‌ی قبر، آب، سرگردان و حیران ماند كه این ناحیه از آن زمان به نام «حائر» معروف شده است و منسوب به آن حائری است».

در ادامه نوشته شده است: در زمان مستنصر، شیعه آزادی بیش‌تر یافته و بناهای خود را تعمیر كردند و زمان معتضد، «محمد ابن زید علوی» پیشوای طبرستان آن بنا را تكمیل كرد (283 هجری قمری.

در ادامه آمده است: عضدالدوله در 370 هجری قبر را زیارت كرد و ضریح آن را ساخت، در 407 هجری‌قمری بنای حرم به علت سقوط دو شمع بزرگ بر روی فرش‌ها سوخت؛ تجدید بنا به زودی صورت گرفت و سلطان اویس ایلكانی در 767 هجری‌قمری آن را كامل كرد.

بنا به این روایت، در سال 920 هجری‌قمری، شاه اسماعیل صفوی صندوق ضریح مقدس را هدیه كرد، شاه سلیمان صفوی قسمت شمالی بنای صحن وسط ایوان بزرگ معروف به «صافی صفا» را به وجود آورد و در 1135 هجری‌قمری دختر شاه سلطان حسین صفوی كه همسر نادرشاه بود 20 هزار نادری صرف تعمیر آرامگاه امام حسین(ع) كرد.

براساس آنچه كه دكتر باستانی‌پاریزی نقل كرده است، آغامحمد خان قاجار گنبد حرم را طلایی كرد و صباحی شاعر، تاریخ آن را گفت: «كلك صباحی از پی تاریخ او نوشت / در گنبد حسین علی زیب یافت زر (1207 هجری/ 1792 میلادی).

در ادامه‌ی این روایت آمده است: فتحعلی‌شاه یك ضریح نقره‌ای هدیه كرد و همسرش دو تا مناره را طلایی كرد، طلاكاری ایوان مربوط به شاهان ایران نیست و از آثار پادشاهان هند است. بختیاری‌ها پس از آن به تزئین مسجد حرم و رواق‌های آن پرداختند، شیخ عبدالحسین تهرانی(شیخ‌العراقین) از جانب ناصرالدین‌شاه و امیركبیر، ایوان بزرگ را به وجود آورد. نام متمكنین و متعینین دیگر ایران به صورت‌های مختلف در گوشه و كنار حرم به چشم می‌خورد كه از آن جمله پسر محمدتقی‌خان یزدی و حاج محمد صادق تاجر شیرازی و استاد محمد معمار است.

دكتر باستانی‌پاریزی كه در سال 1347 شمسی به این سفر رفته، نوشته است: آخرین تعمیر، مربوط به دوران اخیر است. ستون‌های بزرگ مرمر سرخ رنگ ایران به كربلا حمل شده است و جانشین ستون‌های چوبی قبلی ـ كه بی‌شباهت به ستون‌های چهلستون اصفهان نبود ـ خواهد شد. علاوه بر آن دو درِ عالی وسط و سمت راست حرم حضرت حسین(ع) از شاهكارهای هنر اصفهان اخیرا ساخته و به كار گذاشته شده كه خوشبختانه با شیشه روی آن را پوشانده‌اند و ان‌شاا... سال‌ها باقی خواهد ماند.

تغییرات اما در این بنای مطهر هم‌چنان ادامه یافته است. «علی مهاجری» رئیس ستاد عتبات عالیات استان كرمان نیز در جمع خبرنگارانِ زائر كربلا روایتی از این تغییرات را نقل می‌كند كه در ادامه می‌خوانید.

او به ماجرایی اشاره می‌كند كه طی آن به رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات كشور پیشنهاد شده تا اجازه بدهند ستاد بازسازی عتبات عالیات استان كرمان، یك پروژه‌ را از ابتدا تا انتها در مجموعه‌ی عتبات عراق و به نام مردم كرمان اجرا كند.

گنبد از دید زائران پنهان مانده است

مهاجری می‌گوید: آقای پلارك ریاست محترم ستاد عتبات عالیات كشور، با تجربه‌ای كه از موفقیت‌های تیپ و لشكر 41 ثارالله در جبهه‌ها داشتند، با این درخواست موافقت كردند، پس از آن، گروهی به عراق اعزام شدیم و پس از سه تا چهار ماه بررسی در شهرهای كربلا، نجف و جاهای دیگری حتی سامرا، نهایتاً به كربلا برگشتیم و طی جلسه‌ای با شیخ مهدی كربلایی، نماینده آیت‌الله سیستانی و تولیت عتبه امام حسین(ع)، موافقت‌نامه‌ی پروژه‌های ترفیع گنبد مطهر و كاهش حجم و مقاوم‌سازی ستون‌های اطراف ضریح مطهر حضرت اباعبدالله الحسین(ع) را منعقد كردیم.

وی درباره‌ی علت انتخاب این پروژه توضیح می‌دهد: تولیت حرم امام حسین(ع) سال‌های سال مصمم بود دو كار اساسی در این عتبه انجام بدهد كه یكی از این اقدامات، بحث ترفیع گنبد بود؛ گنبد فعلی از بالای هتل‌ها و پشت بام‌ها به خوبی مشاهده می‌شود اما از نزدیك و پائین؛ به دلیل ساخت‌وسازهایی كه اطراف حرم مطهر صورت گرفته و احداث بناهای مدرن، دورنمای خود را از دست داده و حتی برای زائرانی كه در بین‌الحرمین حركت می‌كنند به خوبی قابل رویت نیست.

وی اظهار می‌كند: گنبد امام حسین(ع) هم كه ویژه است، ویژگی‌های این گنبد در زیارت ناحیه مقدسه آمده به گونه‌ای كه استجابت دعا در زیر گنبد امام حسین(ع) تضمین شده است، نگاه به گنبد حضرت ابی عبدالله(ع) هم‌چون نگاه به كعبه ثواب دارد، نماز در زیر گنبد را می‌توان چهار ركعتی خواند و ویژگی شاخص حرم حضرت ابی‌عبدالله(ع) تربت و خاك اینجاست كه خوردن آن شفاست، از این‌رو حیف است كه این چنین گنبدی در سطحی قرار گیرد كه به خوبی قابل رویت نباشد.

انتفاضه شعبانیه و آسیب به گنبد مطهر

مهاجری در سخنان خود، به یكی از حوادث تلخی اشاره می‌كند كه در زمان صدام رخ داد. او تعریف می‌كند: «در زمان صدام، در سال 1991 (میلادی) و در جریان انتفاضه‌ی شعبانیه، 16 روز از مقاومت مردم كربلا در برابر نیروهای متجاوز صدام، عتبات عالیات پشت و پناه جامعه بودند. در زمینه‌ كمك‌های انسانی و مداوای مجروحان و كمك‌رسانی به آسیب‌دیدگان، هر شخصی نیاز مشخصی داشت به عتبات پناه می‌برد كه در نتیجه هنگام تشدید حملات توپخانه‌ای، بسیاری از خانواده‌هایی كه خانه‌هایشان آسیب دیدند، به عتبات مقدسه پناه بردند اما توحش رژیم و متجاوزان به فرماندهی حسین كامل، احترام هیچ چیز حتی حرم را رعایت نكردند و شروع به گلوله‌باران اماكن مطهر كردند كه در این حملات، به بخشی از گنبد امام حسین(ع) آسیب وارد شد، ترك‌های زیر گنبد نشان از این است كه گنبد واقعا متلاشی شده كه هم اكنون پوششی روی آن قرار دارد.

وی ادامه می‌دهد: مستند است كه حسین كامل كه فرمانده گارد ویژه صدام و داماد آن بود، در آستانه ورود به كربلا، مقابل درب باب‌القبله عتبه حسینیه ایستاد و به رجزخوانی پرداخت و با غرور و جسارت گفت كسی نیست كه هماورد وی باشد، او گفت: «من حسین هستم و تو هم حسین هستی، من می‌زنم ببینم تو چكار می كنی، در نهایت تو پیروز می شوی یا من پیروز می شوم»، به یك سال نرسید كه حسین كامل با صدام دچار اختلاف شد و دچار جنون شد و وقتی كه با دختران صدام به اردن فرار كرد، جنون بازگشت وی را فرا گرفت، بنابراین به عراق بازگشت و به دستور صدام به طرز هولناكی كشته شد؛ همان كسی كه برای سید و مولای ما امام حسین(ع) رجزخوانی كرد.

وی با بیان این‌كه آثار خرابی‌ها از انتفاضه‌ی شعبانیه همچنان باقی است، یادآور می‌شود: از زمان حسن‌البكر رئیس‌جمهور حزب بعث، هیچ عملیات عمرانی در عتبات عالیات شكل نمی‌گیرد و مخالفت‌ها علیه شیعیان تشدید می‌شود، جنگ و ماجراهای داخلی هم باعث می‌شود كه به شدت عتبات آسیب ببیند لذا حرمین كه هویت ما شیعیان هستند، نیاز به بازسازی دارند.

رونق عتبات عالیات به بركت حضور شیعیان ایران

وی به كمبود و نبود امكانات در كربلا در زمان صدام نیز اشاره و خاطره‌ای را نقل می‌كند: در زمان صدام با وجود محدودیت‌های بسیار، توفیق شد به اتفاق خانواده دو سفر به كربلا داشته باشم؛ در مجموعه عتبات حتی سرویس بهداشتی وجود نداشت و مجبور شدیم برای تجدید وضو به درب یكی از خانه‌ها مراجعه كردیم و بندگان خدا اجازه دادند، هم‌اكنون كه تصویر آن دوران عتبات را در ذهنم تداعی می كنم، بسیاری از امامزاده‌های ما در دور افتاده‌ترین روستاها وضع حرم‌هایشان از امامان ما بهتر بود، یعنی این مجموعه‌ها از حداقل‌ها هم بی‌بهره بودند؛ الحمدالله با نابود شدن حزب بعث عراق و به بركت حضور شیعیان ایران، عتبات عالیات رونق گرفته است.

مهاجری در ادامه، با اذعان به این‌كه بازسازی عتبات عالیات را كسی جز شیعیان ایرانی نمی‌تواند انجام بدهد؛ می‌افزاید: از سال 89 توفیق شد به منظور بازسازی عتبات عالیات وارد كربلا شدیم و بیش از هفت سال است كه در بزرگترین پروژه صفر تا صد حضور داریم.

حضور متخصصان صاحب‌نام كشور در پروژه

وی درباره‌ آنچه تاكنون در این زمینه انجام شده است، اظهار می‌كند: مقاوم‌سازی و لاغرسازی سه ستون گنبد امام حسین(ع) به اتمام رسیده است.

رئیس ستاد عتبات عالیات استان كرمان ادامه می‌دهد: در روزهای نخست این پروژه، در بخش مشاوره‌ای و طراحی دچار مسائل و مشكلاتی بودیم، لذا دو گروه از مشاورین كرمانی وارد این پروژه شدند كه یك سال برای هر كدام زمان مشخص كردیم، اما به دلایلی شرایط مهیا نشد و این امر موجب نگرانی ستاد شد كه چه بكنیم؟ اما از عنایت حضرت ابی‌عبدالله(ع) یك تیم به ما معرفی شد كه قریب به چهار سال با این پروژه در حال كار است و تاكنون یك ریال هم حقوق دریافت نكرده‌اند.

وی می‌گوید: تیم 10 نفره‌ای تشكیل شد كه پروفسور قهرمان ملقب به پدر خاك ایران، چهره‌ی ماندگار ایران اسلامی، مشاور پروژه‌ی برج میلاد تهران و استاد برجسته‌ی مهندسی كشور نیز جزو آن است. ایشان حدود 90 سال سن دارند اما از روی عشق و علاقه به این تیم پیوسته‌اند. دكتر مستوفی از دیگر اساتید ارزشی كشور است كه كتاب‌هایش در دانشگاه‌های داخل و خارج از كشور تدریس می‌شود و طراح بتن سایت‌های موشكی است، بنابراین بتن‌هایی كه هم‌اكنون در این پروژه در حال اجراست، بیش از 1000 كیلو بر سانتی‌متر مقاومت دارند، كسانی كه اطلاعات فنی دارند می‌دانند كه بتن هزار كیلو بر سانتی‌متر، بتنی است كه هیچ گلوله‌ای در آن تأثیرگذار نیست و بسیار مقاومت بالایی دارد. علی‌رغم این‌كه اجرای آن سخت است اما براساس طرح ارائه شده به بهترین نحو در عتبه حسینیه در حال اجراست.

وی ادامه می‌دهد: در حوزه سازه نیز از اساتید به نام ایرانی تحصیل كرده دانشگاه كالیفرنیا استفاده شده است، این بزرگان خودشان دور هم جمع شدند و نمی‌دانم اصلاً چگونه این امر میسر شد، در شرایط عادی اگر می‌خواستیم آنان را دعوت كنیم كرمان، شاید به این سادگی نمی‌شد اما در این موضوع همه دور هم جمع شدند.

17 هزار خشت طلا ساخته شد

مهاجری اظهار می‌كند: بیش‌ترین حجم تربت یكهزار سال گذشته كه كسی دسترسی به آن نداشته است، به كرمان آورده‌ایم و قریب سه سال است كه در آنجا نگهداری می‌شود، ما تا عمق 26 متری عتبه حسینیه پائین رفتیم، دستگاه اسكن آوردیم كه در ابتدا تولیت اجازه نمی‌داد كه ستاد بازسازی عتبات عالیات كار خودش را آغاز كند. چون ابتدای امر اعتماد وجود نداشت، از این‌رو شش ماهه نخست خیلی اذیت شدیم تا توانستیم هماهنگی ایجاد كنیم و خوشبختانه هم‌اكنون یك اعتماد فوق‌العاده‌ای ایجاد شده است.

وی با اشاره به استقرار یك گروه تخصصی مستقر برای اسكن از همه‌ی نقاط مدنظر برای اجرای پروژه می‌گوید: برای مقاوم‌سازی هر ستون‌ در اطراف ضریح مطهر حضرت اباعبدالله الحسین(ع) شش ماه پیش‌بینی كرده بودیم اما این‌قدر وضعیت ستون‌ها خراب بود كه یك سال به برنامه‌ی زمان‌بندی اضافه شد، عملیات قوس گنبد نیز 10 ماه پیش‌بینی شده و توافق آن طی هفته گذشته صورت پذیرفت.

مهاجری با بیان این‌كه گنبد نیز در كرمان در حال ساخت است كه در نوع خودش بی‌نظیر است، اظهار می‌كند: معمولاً گنبدها سازه‌های بنایی دارند یعنی از آجر و سیمان است اما طرحی توسط دكتر بنان مشاور پروژه ارائه شد كه پس از بررسی‌های فراوان مورد تأیید قرار گرفت، در این طرح سازه گنبد فولاد و بتن پیش‌بینی شده و بیش از هفت متر از گنبد كنونی بلندتر است.

وی بیان می‌كند: برای ساخت این گنبد به 24 هزار خشت طلا نیاز است كه تاكنون 17 هزار خشت آن ساخته شده به گونه‌ای كه برای ساخت و نصب خشت‌های طلا از یك آلیاژ و فلز ماندگاری استفاده می‌شود كه این آلیاژ حداقل 500 سال امكان نگهداری و ماندگاری دارد و نیاز به تعمیر مجدد نخواهد داشت.

رئیس ستاد عتبات عالیات استان كرمان در ادامه، با تأكید بر این‌كه در این پروژه حفظ آثار معماری و گنبد قدیمی بدون هرگونه تغییری مدنظر است، بیان می‌كند: از این‌رو گنبد جدید به گونه‌ای طراحی شده كه به‌صورت پیچ و مهره برروی گنبد قدیمی قرار می‌گیرد.

پروژه‌های جدید در كاظمین و سامراء

رئیس ستاد عتبات عالیات استان كرمان از دیگر پروژه‌های ستاد در كربلا نیز خبر داده و در این‌باره توضیح می‌دهد: هم‌اكنون ستاد بازسازی عتبات عالیات استان كرمان نیز با اصرار تولیت عتیه جوادیه پروژه‌ی جدیدی را در شهر كاظمین پذیرفته كه در این راستا نیروهای ستاد مستقر و تجهیز كارگاه صورت گرفته است، مناره چهارم عتبه جوادیه از سمت باب المراد به سمت دو گنبد 80 سانتی‌متر كج شده است كه در زلزله اخیر نگران بودیم كه تخریب شود كه الحمدالله به خیر گذشت، اگر این مناره تخریب شود، به دو گنبد نیز صدمه می‌زند.

وی تصریح می‌كند: اصرار تولیت عتبه جوادیه بدین خاطر بود كه اقدامات ستاد بازسازی عتبات عالیات استان كرمان را در كربلای معلی از نزدیك دیده بود.

مهاجری ادامه می‌دهد: در شهر سامرا نیز مذاكرات اولیه صورت گرفته و طی دو هفته‌ی آینده قرارداد پروژه جدیدی منعقد شود، علی‌رغم این‌كه مشكلاتی مشابه روزهای نخستین فعالیت در كربلا وجود دارد اما به زودی تجهیز كارگاه صورت می‌گیرد و نیروها در آنجا مستقر می‌شوند، هم‌اكنون حضور كرمانی‌ها را در این سه مجموعه عتبه شاهد هستیم.

گزارش از «معین رحیمی»

منبع: پایگاه اطلاع رسانی حج


OWMTo
OWMYour Name
OWMYour Email address
OWMDescription
مطالب پیشنهادی
افتتاح بزرگ‌ترین زیرگذر کربلا تا پایان سال افتتاح بزرگ‌ترین زیرگذر کربلا تا پایان سال
بزرگ‌ترین زیرگذر کربلا تا پایان سال جاری افتتاح می‌شود

آخرین جزییات ثبت‌نام متقاضیان حج تمتع 98 آخرین جزییات ثبت‌نام متقاضیان حج تمتع 98
معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت به آخرین جزییات ثبت‌نام متقاضیان حج تمتع 98 اشاره کرد
بارش رحمت الهی در قبرستان بقیع بارش رحمت الهی در قبرستان بقیع
 باران شدید رحمت الهی موجب آبگرفتگی قبرستان بقیع و خیابان‌های اطراف مسجدالنبی (ص) شد .

بارش باران در مکه و جاری شدن آب باران از ناودان طلا بارش باران در مکه و جاری شدن آب باران از ناودان طلا
 بارش باران در مکه مکرمه جمعی از زائران خانه خدا را شگفت‌زده کرد.

صدور ویزای عراق برای کاروان‌ها از سر گرفته شد صدور ویزای عراق برای کاروان‌ها از سر گرفته شد
  پس از 10 روز وقفه از امروز صدور ویزای عراق برای کاروانها از سر گرفته شد.

مفروش شدن بین الحرمین در مراسم میلاد پیامبر(ص) مفروش شدن بین الحرمین در مراسم میلاد پیامبر(ص)
هم‌زمان با شب 17 ربیع‌الاول در کربلا، بین‌الحرمین با 800 تخته فرش برای برپایی مراسم میلاد پیامبر اعظم (ص) مفروش می‌شود.
اعلام شرایط جذب خاص روحانیون عتبات اعلام شرایط جذب خاص روحانیون عتبات
تمامی مراحل ثبت‌نام و پرداخت هزینه آن به صورت اینترنتی انجام می‌شود.

• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما