شبکه تلویزیونی اینترنتی لبیک |خانه|--|درباره ما|--|ارتباط با ما|


يک شنبه 7 خرداد 1396   


کد خبر : 13161 تاریخ انتشار : 1396/02/26 نسخه چاپی


مومن در مقایسه خود با دیگران

آیت الله ناصری:
ویژگی مهم مومن در نحوه مقایسه خود با دیگران

انسان در مقابل اشرف از خودش متواضعانه می ایستد و کوچکی می کند، لذا انسان همیشه خودش را کوچک می بیند.
عقیق:آیت الله محمد علی ناصری، صبح امروز در ادامه سلسله جلسات اخلاقی، در جمع اقشار مردم اصفهان، در توضیح این که چه طور همه را بهتر از خود بدانیم، اظهار کرد: یک مؤمن همه را بهتر از خودش می بیند.
وی با بیان اینکه چطور همه را بهتر از خودش می بیند، گفت: مثلاً من شما را بهتر از خودم می بینم؛ چون وضعیت سنی شما از سه حالت خارج نیست؛ یا سن شما برابر با من است، یا بیشتر از من و یا کمتر از من، اگر سن شما برابر با من باشد، از معاصیِ یقینی خودم خبر دارم، ولی از معاصی شما هیچ خبر ندارم.

استاد اخلاق ادامه داد:  به معصیت‌های خودم یقین دارم؛ اما یقین ندارم شما معصیت كرده باشید، پس شما اشرف از من هستید. اگر سن شما بیشتر باشد، عبادات شما بیشتر از من بوده، من عباداتم کمتر بوده؛ پس شما اشرف از من هستید، اگر سن شما کمتر از من باشد، گناهان شما کمتر از من است؛ در نتیجه همه شما اشرف از من هستید.

وی تصریح کرد: انسان در مقابل اشرف از خودش متواضعانه می ایستد و کوچکی می کند، لذا انسان همیشه خودش را کوچک می بیند.

آیت الله ناصری اشاره ای به  روزهای پایانی ماه شعبان کرد و افزود: حضرت رسول صلی الله علیه وآله وسلم در فضیلت ماه شعبان فرمودند، به عباداتی که در این ماه انجام بگیرد، هفتاد برابر ثواب عنایت می‌شود.(ثواب الاعمال، ص 62.)

وی همچنین اضافه کرد: از امام صادق علیه السلام پرسیدند،  بهترین اعمال در این ماه چیست؟ فرمود: تصدّق و استغفار، هر که در این ماه صدقه دهد خداوند آن عمل را تربیت کند، همچنان که یکى از شما بچه شترش را تربیت مى‌کند تا آن‌که در روز قیامت به صاحبش برسد.( الخصال، شیخ صدوق، ج ?، ص 605.)

استاد اخلاق حوزه عنوان کرد: هر که در هر روز ماه (شعبان) هفتاد مرتبه استغفار کند، مثل آن است که هفتاد هزار مرتبه در ماه‌هاى دیگر استغفار کرده است، عمل دیگرى که در این ماه سفارش شده، صدقه دادن است.

وی اذعان داشت:  انسان به هر اندازه‌ای که می‌تواند، باید در این ماه صدقه بدهد؛ حتی اگر به اندازة نصف دانة خرما باشد؛ زیرا خداوند بدن صدقه دهنده را بر آتش جهنم حرام می‌گرداند.(بحارالانوار، ج ??، ص ??.)

نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:مطالب پیشنهادی
مچ بندهای الكترونیكی؛ از شایعه تا واقعیت مچ بندهای الكترونیكی؛ از شایعه تا واقعیت
اخیرا فضاسازی های متعددی پیرامون حضور مردم ایران در سرزمین وحی صورت گرفته كه آخرین نمونه آن، استفاده از مچ بندهای الكترونیكی موضوع بحث شایعه سازان شده است. پاسخ گویی مناسب به افكار عمومی و سوالاتی كه در این زمینه مطرح است علاوه بر اطلاع رسانی گسترده تر تلاش مسئولان ، روحانیون و عوامل اجرایی در حوزه حج و زیارت را می طلبد.

قیمت سفر به عتبات كاهش یافت قیمت سفر به عتبات كاهش یافت
مدیركل عتبات سازمان حج و زیارت گفت: از امروز اعزام زائران ویژه ماه مبارك رمضان آغاز شده و تا پایان نیمه اول این ماه ?? كاروان یعنی حدود ? هزار زائر به عتبات اعزام می‌شوند.

روحانی كاروان ركن تعیین كننده حج مطلوب است روحانی كاروان ركن تعیین كننده حج مطلوب است
رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به استقبال خوب مردم برای ثبت نام درحج 96 گفت: امسال 86 هزار و پانصد نفر به عربستان اعزام می شوند.
ثبت نام بیش از 40 هزار زائر حج در ساعات نخست ثبت نام ثبت نام بیش از 40 هزار زائر حج در ساعات نخست ثبت نام
حجت الاسلام والمسلمین مظلومی با تكذیب برخی اخبار مبنی بر این كه مردم علاقه ای برای حضور در مراسم حج ندارند، گفت: تنها در ساعت های نخست باز شدن سایت بیش از 40 هزار نفر برای حج تمتع ثبت نام كردند.
تهران و خراسان رضوی در صدر اعزام زائر به حج تهران و خراسان رضوی در صدر اعزام زائر به حج
رئیس مركز پزشكی حج جمعیت هلال احمر گفت: تمامی تمهیدات لازم برای اعزام بیماران خاص به حج ابراهیمی اندیشیده شده و مشكلی وجود ندارد.

منشور اخلاقی كارگزاران حج و زیارت منتشر شد منشور اخلاقی كارگزاران حج و زیارت منتشر شد
سازمان حج و زیارت منشور اخلاقی كارگزاران امور حج و زیارت را منتشر كرد.

 

• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما