شبکه تلویزیونی اینترنتی لبیک |خانه|--|درباره ما|--|ارتباط با ما|


سه شنبه 9 خرداد 1396   


کد خبر : 13047 تاریخ انتشار : 1396/01/28 نسخه چاپی


جایگاه محرومان و فقیران در جامعه


جایگاه محرومان و فقیران در جامعه کجاست؟
امام علی (ع)در قسمتی از نامه 53 کتاب نهج البلاغه سفارش ویژه ای نسبت به طبقه محرومان جامعه به مالک اشتر دارند
امام علی (ع) در بخشی از نامه 53 کتاب شریف نهج البلاغه به یار باوفای خود مالک اشتر در مورد رسیدگی به امور نیازمندان می فرماید: ای مالک،خدا را، خدا را در باب طبقه فرودین؛ كسانى كه بیچارگان اند از مساكین و نیازمندان و بینوایان و زمینگیران در این طبقه ، مردمى هستند سائل و مردمى هستند، كه در عین نیاز روى سؤال ندارند . خداوند حقى براى ایشان مقرر داشته و از تو خواسته است كه آن را رعایت كنى، پس در نگهداشت آن بكوش.

سپس امام برای این طبقه جامعه حقی قائل است و به مالک می فرماید: براى اینان در بیت المال خود حقى مقرر دار و نیز بخشى از غلات اراضى خالصه اسلام را ، در هر شهرى، به آنان اختصاص ده. زیرا براى دورترینشان همان حقى است كه نزدیكترینشان از آن برخوردارند. از تو خواسته اند كه حق همه را ، اعم از دور و نزدیك، نیكو رعایت كنى. سرمستى و غرور، تو را از ایشان غافل نسازد، زیرا این بهانه كه كارهاى خرد را به سبب پرداختن به كارهاى مهم و بزرگ از دست هشتن، هرگز پذیرفته نخواهد شد.
 
همچنین امام مهرورز و عدالت گستر شیعیان با کلامی بلیغ به بیان وظیفه حاکم مسلمانان نسبت به فقرا و نیازمندان می پردازد و می فرماید:پس همت خود را از پرداختن به نیازهایشان دریغ مدار و به تكبر بر آنان چهره دژم منماى و كارهاى كسانى را كه به تو دست نتوانند یافت، خود تفقد و بازجست نماى. اینان مردمى هستند كه در نظر دیگران بی مقدارند و مورد تحقیر رجال حكومت. كسانى از امینان خود را كه خداى ترس و فروتن باشند ، براى نگریستن در كارهایشان برگمار تا نیازهایشان را به تو گزارش كنند.
 
همچنین امام علی (ع) از سوی دیگر به نحوه رفتار عمومی رهبران جامعه با مردم می پردازد و خاطرنشان می سازد: با مردم چنان باش، كه در روز حساب كه خدا را دیدار مى كنى ، عذرت پذیرفته آید كه گروه ناتوانان و بینوایان به عدالت تو نیازمندتر از دیگرانند و چنان باش كه براى یك یك آنان در پیشگاه خداوندى، در اداى حق ایشان ، عذرى توانى داشت.
 
امام در این قسمت از نامه ادامه می دهد: تیمار دار یتیمان باش و غمخوار پیران از كار افتاده كه بیچاره اند و دست سؤال پیش كس دراز نكنند و این كار بر والیان دشوار و گران است و هرگونه حقى دشوار و گران آید. گاه باشد كه خداوند این دشواریها را براى كسانى كه خواستار عاقبت نیك هستند، آسان مى  سازد. آنان خود را به شكیبایى وامى  دارند و به وعده راست خداوند، درباره خود اطمینان دارند.
 
امام علی(ع) در ادامه به موضوع دیدار رهبران و حاکمان با مردم می پردازد و به مالک اشتر می فرماید:براى كسانى كه به تو نیاز دارند، زمانى معین كن كه در آن فارغ از هر كارى به آنان پردازى . براى دیدار با ایشان به مجلس عام بنشین ، مجلسى كه همگان در آن حاضر توانند شد و براى خدایى كه آفریدگار توست، در برابرشان فروتنى نمایى و بفرماى تا سپاهیان و یاران و نگهبانان و پاسپانان به یك سو شوند، تا سخنگویشان بى  هراس و بى لكنت زبان سخن خویش بگوید . كه من از رسول الله (ص) بارها شنیدم كه مى  گفت: پاك و آراسته نیست امتى كه در آن امت، زیردست نتواند بدون لكنت زبان حق خود را از قوى دست بستاند.

پس تحمل نماى، درشتگویى یا عجز آنها را در سخن گفتن. و تنگ حوصلگى و خودپسندى را از خود دور ساز تا خداوند درهاى رحمتش را به روى تو بگشاید و ثواب طاعتش را به تو عنایت فرماید . اگر چیزى مى  بخشى ، چنان بخش كه گویى تو را گوارا افتاده است و اگر منع مى  كنى ، باید كه منع تو با مهربانى و پوزشخواهى همراه بود.
نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:مطالب پیشنهادی
پلمب 134 شركت غیر مجاز زیارتی در مشهد پلمب 134 شركت غیر مجاز زیارتی در مشهد
مدیر روابط عمومی حج و زیارت خراسان رضوی از پلمب 134 شركت غیر مجاز زیارتی در مشهد طی یك سال گذشته خبر داد.

مسلمان مستطیع اجازه حج نرفتن ندارد مسلمان مستطیع اجازه حج نرفتن ندارد
استاد حوزه علمیه قم گفت: در طول تاریخ حكومت‌های ظالم در سركار بودند، اما ائمه معصومین(ع) بدون توجه به این حكومت‌ها به حج رفتند، حج تمتع بر انسان مستطیع واجب است و چنین انسانی اجازه ندارد كه به حج نرود. انسانی كه با وجود مستطیع شدن به حج نرود، در هنگام مرگ یهودی یا نصرانی می‌میرد،

فراخوان تمام ودیعه‌گذاران سال 85 برای حج امسال فراخوان تمام ودیعه‌گذاران سال 85 برای حج امسال
دفتر حج استان تهران از تمام ودیعه گذاران حج تمتع در سال 1385 دعوت كرد تا در كاروان‌های حج امسال ثبت نام كنند.

نقل و انتقال آزاد فیش حج، خارج از سازمان حج و زیارت قانونی نیست نقل و انتقال آزاد فیش حج، خارج از سازمان حج و زیارت قانونی نیست
معاون مبارزه با جعل و كلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا، گفت: نقل و انتقال آزاد فیش حج خارج از سازمان حج و زیارت، قانونی نیست و كلاهبرداری به شمار می‌آید..

مچ بندهای الكترونیكی؛ از شایعه تا واقعیت مچ بندهای الكترونیكی؛ از شایعه تا واقعیت
اخیرا فضاسازی های متعددی پیرامون حضور مردم ایران در سرزمین وحی صورت گرفته كه آخرین نمونه آن، استفاده از مچ بندهای الكترونیكی موضوع بحث شایعه سازان شده است. پاسخ گویی مناسب به افكار عمومی و سوالاتی كه در این زمینه مطرح است علاوه بر اطلاع رسانی گسترده تر تلاش مسئولان ، روحانیون و عوامل اجرایی در حوزه حج و زیارت را می طلبد.

قیمت سفر به عتبات كاهش یافت قیمت سفر به عتبات كاهش یافت
مدیركل عتبات سازمان حج و زیارت گفت: از امروز اعزام زائران ویژه ماه مبارك رمضان آغاز شده و تا پایان نیمه اول این ماه ?? كاروان یعنی حدود ? هزار زائر به عتبات اعزام می‌شوند.

روحانی كاروان ركن تعیین كننده حج مطلوب است روحانی كاروان ركن تعیین كننده حج مطلوب است
رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به استقبال خوب مردم برای ثبت نام درحج 96 گفت: امسال 86 هزار و پانصد نفر به عربستان اعزام می شوند.

• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما