شبکه تلویزیونی اینترنتی لبیک |خانه|--|درباره ما|--|ارتباط با ما|


پنج شنبه 8 تير 1396   


کد خبر : 13047 تاریخ انتشار : 1396/01/28 نسخه چاپی


جایگاه محرومان و فقیران در جامعه


جایگاه محرومان و فقیران در جامعه کجاست؟
امام علی (ع)در قسمتی از نامه 53 کتاب نهج البلاغه سفارش ویژه ای نسبت به طبقه محرومان جامعه به مالک اشتر دارند
امام علی (ع) در بخشی از نامه 53 کتاب شریف نهج البلاغه به یار باوفای خود مالک اشتر در مورد رسیدگی به امور نیازمندان می فرماید: ای مالک،خدا را، خدا را در باب طبقه فرودین؛ كسانى كه بیچارگان اند از مساكین و نیازمندان و بینوایان و زمینگیران در این طبقه ، مردمى هستند سائل و مردمى هستند، كه در عین نیاز روى سؤال ندارند . خداوند حقى براى ایشان مقرر داشته و از تو خواسته است كه آن را رعایت كنى، پس در نگهداشت آن بكوش.

سپس امام برای این طبقه جامعه حقی قائل است و به مالک می فرماید: براى اینان در بیت المال خود حقى مقرر دار و نیز بخشى از غلات اراضى خالصه اسلام را ، در هر شهرى، به آنان اختصاص ده. زیرا براى دورترینشان همان حقى است كه نزدیكترینشان از آن برخوردارند. از تو خواسته اند كه حق همه را ، اعم از دور و نزدیك، نیكو رعایت كنى. سرمستى و غرور، تو را از ایشان غافل نسازد، زیرا این بهانه كه كارهاى خرد را به سبب پرداختن به كارهاى مهم و بزرگ از دست هشتن، هرگز پذیرفته نخواهد شد.
 
همچنین امام مهرورز و عدالت گستر شیعیان با کلامی بلیغ به بیان وظیفه حاکم مسلمانان نسبت به فقرا و نیازمندان می پردازد و می فرماید:پس همت خود را از پرداختن به نیازهایشان دریغ مدار و به تكبر بر آنان چهره دژم منماى و كارهاى كسانى را كه به تو دست نتوانند یافت، خود تفقد و بازجست نماى. اینان مردمى هستند كه در نظر دیگران بی مقدارند و مورد تحقیر رجال حكومت. كسانى از امینان خود را كه خداى ترس و فروتن باشند ، براى نگریستن در كارهایشان برگمار تا نیازهایشان را به تو گزارش كنند.
 
همچنین امام علی (ع) از سوی دیگر به نحوه رفتار عمومی رهبران جامعه با مردم می پردازد و خاطرنشان می سازد: با مردم چنان باش، كه در روز حساب كه خدا را دیدار مى كنى ، عذرت پذیرفته آید كه گروه ناتوانان و بینوایان به عدالت تو نیازمندتر از دیگرانند و چنان باش كه براى یك یك آنان در پیشگاه خداوندى، در اداى حق ایشان ، عذرى توانى داشت.
 
امام در این قسمت از نامه ادامه می دهد: تیمار دار یتیمان باش و غمخوار پیران از كار افتاده كه بیچاره اند و دست سؤال پیش كس دراز نكنند و این كار بر والیان دشوار و گران است و هرگونه حقى دشوار و گران آید. گاه باشد كه خداوند این دشواریها را براى كسانى كه خواستار عاقبت نیك هستند، آسان مى  سازد. آنان خود را به شكیبایى وامى  دارند و به وعده راست خداوند، درباره خود اطمینان دارند.
 
امام علی(ع) در ادامه به موضوع دیدار رهبران و حاکمان با مردم می پردازد و به مالک اشتر می فرماید:براى كسانى كه به تو نیاز دارند، زمانى معین كن كه در آن فارغ از هر كارى به آنان پردازى . براى دیدار با ایشان به مجلس عام بنشین ، مجلسى كه همگان در آن حاضر توانند شد و براى خدایى كه آفریدگار توست، در برابرشان فروتنى نمایى و بفرماى تا سپاهیان و یاران و نگهبانان و پاسپانان به یك سو شوند، تا سخنگویشان بى  هراس و بى لكنت زبان سخن خویش بگوید . كه من از رسول الله (ص) بارها شنیدم كه مى  گفت: پاك و آراسته نیست امتى كه در آن امت، زیردست نتواند بدون لكنت زبان حق خود را از قوى دست بستاند.

پس تحمل نماى، درشتگویى یا عجز آنها را در سخن گفتن. و تنگ حوصلگى و خودپسندى را از خود دور ساز تا خداوند درهاى رحمتش را به روى تو بگشاید و ثواب طاعتش را به تو عنایت فرماید . اگر چیزى مى  بخشى ، چنان بخش كه گویى تو را گوارا افتاده است و اگر منع مى  كنى ، باید كه منع تو با مهربانى و پوزشخواهى همراه بود.
OWMTo
OWMYour Name
OWMYour Email address
OWMDescription
مطالب پیشنهادی
ثبت‌نام 2420 تهرانی برای حضور در عتبات تا 4 تیر/ اعزام 1810 نفر در ماه رمضان تاكنون ثبت‌نام 2420 تهرانی برای حضور در عتبات تا 4 تیر/ اعزام 1810 نفر در ماه رمضان تاكنون
مدیر حج و زیارت استان تهران با بیان اینكه تا 4 تیر ماه 2420 تهرانی جهت حضور در عتبات عالیات در ماه رمضان در سامانه سازمان حج و زیارت ثبت نام كرده‌اند گفت: از این میزان تا كنون 1810 نفر به عتیات اعزام شده‌اند.

ثبت نام عتبات دانشگاهیان از 10 تیرماه ثبت نام عتبات دانشگاهیان از 10 تیرماه
تاریخ ثبت نام هفدهمین دوره عتبات دانشگاهیان از 10 تیر ماه آغاز خواهد شد

قیمت قربانی حج 96 اعلام شد قیمت قربانی حج 96 اعلام شد
سازمان حج و زیارت قیمت هر رأس قربانی حج را 4 میلیون و 80 هزار ریال تعیین کرد.

جزئیات فراخوان معین و معینه های حج 96 جزئیات فراخوان معین و معینه های حج 96
با نهایی شدن تعداد كاروان های زائران امسال درسراسركشور بعثه مقام معظم رهبری معین و معینه های حج 96 را فراخواند.

زائران حج 96 برنامه‌های آموزشی را الكترونیكی فرا می‌گیرند زائران حج 96 برنامه‌های آموزشی را الكترونیكی فرا می‌گیرند
معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری گفت: زائران حج 96 برنامه‌های جامع فرهنگی آموزشی در خصوص انجام اعمال فریضه حج را در كنار آموزش‌های حضوری، الكترونیكی نیز فرا خواهند گرفت.

دستبندهای الكترونیكی در حج برای تضمین امنیت حجاج است دستبندهای الكترونیكی در حج برای تضمین امنیت حجاج است
عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس شورای اسلامی تاكید كرد: دستبندهای الكترونیكی وسیله ای برای تامین امنیت حجاج است و نباید تعبیر دیگری از آن داشت.

آغاز ثبت‌نام عتبات دانشگاهیان از 10 تیرماه آغاز ثبت‌نام عتبات دانشگاهیان از 10 تیرماه
ثبت‌نام هفدهمین دوره عتبات دانشگاهیان از 10 تیرآغاز و تا 22 تیرماه ادامه دارد.


• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما