شبکه تلویزیونی اینترنتی لبیک |خانه|--|درباره ما|--|ارتباط با ما|


سه شنبه 9 خرداد 1396   


کد خبر : 13048 تاریخ انتشار : 1396/01/28 نسخه چاپی


شیرینی سابق در دهان شما هست؟

مرحوم دولابی:
شیرینی سابق در دهان شما هست؟
مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود: آیا وقتی که شیرین‌تر می‌آید، دیگر شیرینی سابق در دهان شما هست؟ یک حبّه قند، دهانت گذاشتی و من یک قاشق عسل گذاشتم. وقتی عسل می‌آید آیا از آن قند خبری هست؟ قند ادب کرد و رفت.
عقیق: مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود: ممکن است که خدا یک خوشی به شما عطا کند که همه خوشی‌های گذشته را فراموش کنید. من برای موت هم یک وقت، همین تعبیر را می‌کردم و دست هم بر نمی‌داشتم. هنوز هم این طور است. موت را هم گفته‌اند که هادِمُ اللذاتِ است. موت، همه لذت‌ها را ریشه کن می‌کند. کسی که بخواهد بمیرد و یا دم مرگ باشد، هرچه در دنیا و عالم، لذت برده است – منظور صرف لذت‌های دنیا نیست، بلکه هر لذّتی است – چه لذّت‌هایی که از عبادت و ذکر خدا برده است و چه از غذا و چه از رفیق و چه از غذاهای روحی؛ مرگ، برای آنها هادم است. یعنی همه را کنار می‌زند – از بس که لذیذ است. این هم هادم اللذّات می‌شود. این هم هدم کرد.
کسی این طور معنی نکرده است، یا اگر هم کسی این جور معنا کرده باشد نادر است. خوبان و بزرگان را کاری ندارم. سایر مردم همه گفتند هادم اللذّات یعنی آن قدر فشار دارد و سخت است که هرچه از اوّل عمر تا به آن وقت خورده و لذت برده بودی از گلویت در می‌آورد. هر بویی که شنیده بودی از شامّه‌ات بیرون می‌کشد. هادم اللذات یعنی تمام لذّت‌هایی که در دنیا دیده بودی نابود شد. آن را این جور معنی کرده‌اند. این معنا هم جا دارد و به کفّار و بدان و اشقیا می‌خورد – اما نه به دوستان اهل بیت(ع). حالا برض می‌گوییم که نه این طور نیست. لااقل دومی را هم بگو. شاید کسی که اینجاست یا من، گیج شدم و آن دومی را گرفتم. هر دو اینها هادم اللذات‌اند و لذّت‌ها را هدم می‌کنند.

آیا وقتی که شیرین‌تر می‌آید، دیگر شیرینی سابق در دهان شما هست؟ یک حبّه قند، دهانت گذاشتی و من یک قاشق عسل گذاشتم. وقتی عسل می‌آید آیا از آن قند خبری هست؟ قند ادب کرد و رفت. لذت موت یعنی آدمی به ملاقات امامش(ع) می‌رود – همان چیزی که سال ها از آن دم می‌زدیم. الان چه اختیاری بمیری و خودت را جمع و جور کنی و چه اجباری؛ داری به ملاقات می‌روی و به سوی او هجرت می‌کنی – مثل شب عاشورا و مثل روز عاشورا. مثل روزهای قبل از عاشورا وقتی که اصحاب می‌خواستند زن و بچه را رها کنند. آنها به سوی امامشان هجرت کردند. آیا برایشان سخت بود؟ آنها همه گذشتند و شاهانه آمدند. از درِ خانه که بیرون می‌آمدند چنان راه می‌رفتند و با هم مزاح می‌کردند، زیرا که دارند به پیش امام(ع) خود می‌روند. شب عاشورا را که دیگر نمی‌شود تعریف کرد. همه آن بزرگی‌ها و شیرین‌ها و لذّت عبادت‌ها که در دنیا تجربه کرده بودند را فراموش کردند – از بس، آن بزرگ بود. خورشیدی زده بود که دیگر هیچ چراغی لطف نداشت.
نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:مطالب پیشنهادی
پلمب 134 شركت غیر مجاز زیارتی در مشهد پلمب 134 شركت غیر مجاز زیارتی در مشهد
مدیر روابط عمومی حج و زیارت خراسان رضوی از پلمب 134 شركت غیر مجاز زیارتی در مشهد طی یك سال گذشته خبر داد.

مسلمان مستطیع اجازه حج نرفتن ندارد مسلمان مستطیع اجازه حج نرفتن ندارد
استاد حوزه علمیه قم گفت: در طول تاریخ حكومت‌های ظالم در سركار بودند، اما ائمه معصومین(ع) بدون توجه به این حكومت‌ها به حج رفتند، حج تمتع بر انسان مستطیع واجب است و چنین انسانی اجازه ندارد كه به حج نرود. انسانی كه با وجود مستطیع شدن به حج نرود، در هنگام مرگ یهودی یا نصرانی می‌میرد،

فراخوان تمام ودیعه‌گذاران سال 85 برای حج امسال فراخوان تمام ودیعه‌گذاران سال 85 برای حج امسال
دفتر حج استان تهران از تمام ودیعه گذاران حج تمتع در سال 1385 دعوت كرد تا در كاروان‌های حج امسال ثبت نام كنند.

نقل و انتقال آزاد فیش حج، خارج از سازمان حج و زیارت قانونی نیست نقل و انتقال آزاد فیش حج، خارج از سازمان حج و زیارت قانونی نیست
معاون مبارزه با جعل و كلاهبرداری پلیس آگاهی ناجا، گفت: نقل و انتقال آزاد فیش حج خارج از سازمان حج و زیارت، قانونی نیست و كلاهبرداری به شمار می‌آید..

مچ بندهای الكترونیكی؛ از شایعه تا واقعیت مچ بندهای الكترونیكی؛ از شایعه تا واقعیت
اخیرا فضاسازی های متعددی پیرامون حضور مردم ایران در سرزمین وحی صورت گرفته كه آخرین نمونه آن، استفاده از مچ بندهای الكترونیكی موضوع بحث شایعه سازان شده است. پاسخ گویی مناسب به افكار عمومی و سوالاتی كه در این زمینه مطرح است علاوه بر اطلاع رسانی گسترده تر تلاش مسئولان ، روحانیون و عوامل اجرایی در حوزه حج و زیارت را می طلبد.

قیمت سفر به عتبات كاهش یافت قیمت سفر به عتبات كاهش یافت
مدیركل عتبات سازمان حج و زیارت گفت: از امروز اعزام زائران ویژه ماه مبارك رمضان آغاز شده و تا پایان نیمه اول این ماه ?? كاروان یعنی حدود ? هزار زائر به عتبات اعزام می‌شوند.

روحانی كاروان ركن تعیین كننده حج مطلوب است روحانی كاروان ركن تعیین كننده حج مطلوب است
رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به استقبال خوب مردم برای ثبت نام درحج 96 گفت: امسال 86 هزار و پانصد نفر به عربستان اعزام می شوند.

• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما