شبکه تلویزیونی اینترنتی لبیک |خانه|--|درباره ما|--|ارتباط با ما|


سه شنبه 2 خرداد 1396   


کد خبر : 13048 تاریخ انتشار : 1396/01/28 نسخه چاپی


شیرینی سابق در دهان شما هست؟

مرحوم دولابی:
شیرینی سابق در دهان شما هست؟
مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود: آیا وقتی که شیرین‌تر می‌آید، دیگر شیرینی سابق در دهان شما هست؟ یک حبّه قند، دهانت گذاشتی و من یک قاشق عسل گذاشتم. وقتی عسل می‌آید آیا از آن قند خبری هست؟ قند ادب کرد و رفت.
عقیق: مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود: ممکن است که خدا یک خوشی به شما عطا کند که همه خوشی‌های گذشته را فراموش کنید. من برای موت هم یک وقت، همین تعبیر را می‌کردم و دست هم بر نمی‌داشتم. هنوز هم این طور است. موت را هم گفته‌اند که هادِمُ اللذاتِ است. موت، همه لذت‌ها را ریشه کن می‌کند. کسی که بخواهد بمیرد و یا دم مرگ باشد، هرچه در دنیا و عالم، لذت برده است – منظور صرف لذت‌های دنیا نیست، بلکه هر لذّتی است – چه لذّت‌هایی که از عبادت و ذکر خدا برده است و چه از غذا و چه از رفیق و چه از غذاهای روحی؛ مرگ، برای آنها هادم است. یعنی همه را کنار می‌زند – از بس که لذیذ است. این هم هادم اللذّات می‌شود. این هم هدم کرد.
کسی این طور معنی نکرده است، یا اگر هم کسی این جور معنا کرده باشد نادر است. خوبان و بزرگان را کاری ندارم. سایر مردم همه گفتند هادم اللذّات یعنی آن قدر فشار دارد و سخت است که هرچه از اوّل عمر تا به آن وقت خورده و لذت برده بودی از گلویت در می‌آورد. هر بویی که شنیده بودی از شامّه‌ات بیرون می‌کشد. هادم اللذات یعنی تمام لذّت‌هایی که در دنیا دیده بودی نابود شد. آن را این جور معنی کرده‌اند. این معنا هم جا دارد و به کفّار و بدان و اشقیا می‌خورد – اما نه به دوستان اهل بیت(ع). حالا برض می‌گوییم که نه این طور نیست. لااقل دومی را هم بگو. شاید کسی که اینجاست یا من، گیج شدم و آن دومی را گرفتم. هر دو اینها هادم اللذات‌اند و لذّت‌ها را هدم می‌کنند.

آیا وقتی که شیرین‌تر می‌آید، دیگر شیرینی سابق در دهان شما هست؟ یک حبّه قند، دهانت گذاشتی و من یک قاشق عسل گذاشتم. وقتی عسل می‌آید آیا از آن قند خبری هست؟ قند ادب کرد و رفت. لذت موت یعنی آدمی به ملاقات امامش(ع) می‌رود – همان چیزی که سال ها از آن دم می‌زدیم. الان چه اختیاری بمیری و خودت را جمع و جور کنی و چه اجباری؛ داری به ملاقات می‌روی و به سوی او هجرت می‌کنی – مثل شب عاشورا و مثل روز عاشورا. مثل روزهای قبل از عاشورا وقتی که اصحاب می‌خواستند زن و بچه را رها کنند. آنها به سوی امامشان هجرت کردند. آیا برایشان سخت بود؟ آنها همه گذشتند و شاهانه آمدند. از درِ خانه که بیرون می‌آمدند چنان راه می‌رفتند و با هم مزاح می‌کردند، زیرا که دارند به پیش امام(ع) خود می‌روند. شب عاشورا را که دیگر نمی‌شود تعریف کرد. همه آن بزرگی‌ها و شیرین‌ها و لذّت عبادت‌ها که در دنیا تجربه کرده بودند را فراموش کردند – از بس، آن بزرگ بود. خورشیدی زده بود که دیگر هیچ چراغی لطف نداشت.
OWMTo
OWMYour Name
OWMYour Email address
OWMDescription
مطالب پیشنهادی
منشور اخلاقی كارگزاران حج و زیارت منتشر شد منشور اخلاقی كارگزاران حج و زیارت منتشر شد
سازمان حج و زیارت منشور اخلاقی كارگزاران امور حج و زیارت را منتشر كرد.

 
گذرنامه زائران برای حج باید تا 5 اسفند معتبر باشد گذرنامه زائران برای حج باید تا 5 اسفند معتبر باشد
سازمان حج و زیارت تاكید كرد: متقاضیان اعزام به حج باید دارای گذرنامه بین‌المللیِ انفرادی معتبر با حداقل اعتبار تا تاریخ پنجم اسفندماه سال 96 باشند.
اعزام زائران به حج و امیدواری برای حل مشكلات ایران و عربستان اعزام زائران به حج و امیدواری برای حل مشكلات ایران و عربستان
رئیس جمهور در مورد روابط با عربستان گفت: مسئله اعزام زائران به حج تمتع اقدام خوبی در مسیر حل مشكلات فی مابین است و می‌تواند گره‌ها را باز كند.
7 زائرآزاد ایرانی مجروح شدند 7 زائرآزاد ایرانی مجروح شدند
مدیر كل عتبات سازمان حج و زیارت با بیان اینكه شامگاه جمعه عملیاتی تروریستی در شهر بصره انجام گرفت، گفت: در جریان این عملیات انتحاری، هفت تن از زائران ایرانی مجروح شدند.
ثبت اطلاعات هویتی و پزشكی زائران ثبت اطلاعات هویتی و پزشكی زائران
مشاور اجرایی رئیس مركز پزشكی حج و زیارت جمعیت هلال احمر از ثبت اطلاعات هویتی و حساس پزشكی زائران در مچ‌بندهای هوشمند مخصوص حج خبر داد.
تبدیل كوچك‌ترین حرم مطهر ائمه به بزرگترین پروژه عمرانی ـ مذهبی جهان اسلام تبدیل كوچك‌ترین حرم مطهر ائمه به بزرگترین پروژه عمرانی ـ مذهبی جهان اسلام
جانشین ستاد بازسازی عتبات: در حال حاضر حرم حضرت علی (ع) كه پیش از این كوچك‌ترین حرم ائمه بوده با اجرای طرح‌ جدید توسعه به بزرگترین پروژه عمرانی ـ مذهبی جهان اسلام تبدیل شده است.

• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما