شبکه تلویزیونی اینترنتی لبیک |خانه|--|درباره ما|--|ارتباط با ما|


يک شنبه 3 ارديبهشت 1396   


کد خبر : 13048 تاریخ انتشار : 1396/01/28 نسخه چاپی


شیرینی سابق در دهان شما هست؟

مرحوم دولابی:
شیرینی سابق در دهان شما هست؟
مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود: آیا وقتی که شیرین‌تر می‌آید، دیگر شیرینی سابق در دهان شما هست؟ یک حبّه قند، دهانت گذاشتی و من یک قاشق عسل گذاشتم. وقتی عسل می‌آید آیا از آن قند خبری هست؟ قند ادب کرد و رفت.
عقیق: مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود: ممکن است که خدا یک خوشی به شما عطا کند که همه خوشی‌های گذشته را فراموش کنید. من برای موت هم یک وقت، همین تعبیر را می‌کردم و دست هم بر نمی‌داشتم. هنوز هم این طور است. موت را هم گفته‌اند که هادِمُ اللذاتِ است. موت، همه لذت‌ها را ریشه کن می‌کند. کسی که بخواهد بمیرد و یا دم مرگ باشد، هرچه در دنیا و عالم، لذت برده است – منظور صرف لذت‌های دنیا نیست، بلکه هر لذّتی است – چه لذّت‌هایی که از عبادت و ذکر خدا برده است و چه از غذا و چه از رفیق و چه از غذاهای روحی؛ مرگ، برای آنها هادم است. یعنی همه را کنار می‌زند – از بس که لذیذ است. این هم هادم اللذّات می‌شود. این هم هدم کرد.
کسی این طور معنی نکرده است، یا اگر هم کسی این جور معنا کرده باشد نادر است. خوبان و بزرگان را کاری ندارم. سایر مردم همه گفتند هادم اللذّات یعنی آن قدر فشار دارد و سخت است که هرچه از اوّل عمر تا به آن وقت خورده و لذت برده بودی از گلویت در می‌آورد. هر بویی که شنیده بودی از شامّه‌ات بیرون می‌کشد. هادم اللذات یعنی تمام لذّت‌هایی که در دنیا دیده بودی نابود شد. آن را این جور معنی کرده‌اند. این معنا هم جا دارد و به کفّار و بدان و اشقیا می‌خورد – اما نه به دوستان اهل بیت(ع). حالا برض می‌گوییم که نه این طور نیست. لااقل دومی را هم بگو. شاید کسی که اینجاست یا من، گیج شدم و آن دومی را گرفتم. هر دو اینها هادم اللذات‌اند و لذّت‌ها را هدم می‌کنند.

آیا وقتی که شیرین‌تر می‌آید، دیگر شیرینی سابق در دهان شما هست؟ یک حبّه قند، دهانت گذاشتی و من یک قاشق عسل گذاشتم. وقتی عسل می‌آید آیا از آن قند خبری هست؟ قند ادب کرد و رفت. لذت موت یعنی آدمی به ملاقات امامش(ع) می‌رود – همان چیزی که سال ها از آن دم می‌زدیم. الان چه اختیاری بمیری و خودت را جمع و جور کنی و چه اجباری؛ داری به ملاقات می‌روی و به سوی او هجرت می‌کنی – مثل شب عاشورا و مثل روز عاشورا. مثل روزهای قبل از عاشورا وقتی که اصحاب می‌خواستند زن و بچه را رها کنند. آنها به سوی امامشان هجرت کردند. آیا برایشان سخت بود؟ آنها همه گذشتند و شاهانه آمدند. از درِ خانه که بیرون می‌آمدند چنان راه می‌رفتند و با هم مزاح می‌کردند، زیرا که دارند به پیش امام(ع) خود می‌روند. شب عاشورا را که دیگر نمی‌شود تعریف کرد. همه آن بزرگی‌ها و شیرین‌ها و لذّت عبادت‌ها که در دنیا تجربه کرده بودند را فراموش کردند – از بس، آن بزرگ بود. خورشیدی زده بود که دیگر هیچ چراغی لطف نداشت.
OWMTo
OWMYour Name
OWMYour Email address
OWMDescription
مطالب پیشنهادی
نگاهی به كتاب 655 پرسش در محضر امام موسی كاظم(ع)+دانلود نگاهی به كتاب 655 پرسش در محضر امام موسی كاظم(ع)+دانلود
آموزش مطالب نقل شده از امام كاظم علیه السلام در قالب پرسش و پاسخ ویژگی اصلی این كتاب است.
عربستان سلامت و امنیت حجاج ایرانی را تضمین كرده‌است عربستان سلامت و امنیت حجاج ایرانی را تضمین كرده‌است
رئیس كمیسیون قضایی و حقوقی مجلس: درصورت برگزاری امن تمتع، بررسی‌ها برای برگزاری مجدد عمره نیز قابل پیگیری است.
واجدین شرایط تشرف به حج تمتّع تا 3 خرداد به بانك ملی مراجعه كنند واجدین شرایط تشرف به حج تمتّع تا 3 خرداد به بانك ملی مراجعه كنند
مدیركل حج و زیارت استان اصفهان با بیان اینكه واجدین شرایط تشرف به حج تمتّع لازم است برای پرداخت هزینه‌های خود به بانك ملی مراجعه كنند، گفت: این افراد تنها تا 3 خرداد در این زمینه فرصت دارند.
آخرین مراحل نصب ضریح امامین عسكریین(ع) آخرین مراحل نصب ضریح امامین عسكریین(ع)
نماینده بعثه مقام معظم رهبری در عراق ضمن زیارت حرمین امامین عسكریین (ع) از مراحل نصب ضریح مقدس این دو امام بزرگوار بازدید و در جریان امور قرار گرفت.
امسال زائران خانه خدا آموزش‌های امداد می‌بینند/ایجاد درمانگاه درعرفات، مشعر و منا امسال زائران خانه خدا آموزش‌های امداد می‌بینند/ایجاد درمانگاه درعرفات، مشعر و منا
رئیس مركز پزشكی حج و زیارت گفت: درتوافقنامه اخیر حج با عربستان مجوز برپایی درمانگاه درمشعر، منا و عرفات صادرشده است.
نصب كتیبه‌های ملیله، نقره و طلادوزی حرم امامین‌جوادین(ع) تا پایان رجب نصب كتیبه‌های ملیله، نقره و طلادوزی حرم امامین‌جوادین(ع) تا پایان رجب
رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات استان اصفهان اعلام كرد: كتیبه های ملیله، نقره و طلادوزی حرم امامین جوادین(ع) تا پایان ماه رجب نصب می شود.
قطار قم- كربلا به‌زودی راه‌اندازی می‌شود قطار قم- كربلا به‌زودی راه‌اندازی می‌شود
مدیركل راه‌آهن استان قم بابیان اینكه روزانه 80 رام قطار باری و مسافری از محور قم عبور می‌كنند، گفت: با رایزنی‌های صورت گرفته با حج و زیارت به‌زودی قطار قم به كربلا راه‌اندازی می‌شود.

• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما