شبکه تلویزیونی اینترنتی لبیک |خانه|--|درباره ما|--|ارتباط با ما|


جمعه 4 فروردين 1396   


کد خبر : 12985 تاریخ انتشار : 1395/12/17 نسخه چاپی


نسبت دنیاچندان اهمیت نداردمرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود: نسبت دنیا چندان اهمیت ندارد. اصلاً همه ما وقتی پاک و تمیز هستیم اولاد علی(ع) هستیم. آیا وقتی برای محمّد بن ابابکر این جور شد، برای ما نمی‌شود؟ محمّد حسین، حسن علی، حسین علی هم که می‌دانید زیاد داریم. امامان(ع) ما

مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود: مبادا تصوّر شود که من به شما یا کسی اهانت می‌کنم. از خوب، بد می‌آید و از بد، خوب می‌آید. آیا محمّدبن ابابکر را ندیدی؟ او را محمّد بن علی هم می‌توان گفت. محمد پسر ابوبکر است. با این حال حضرت فرمود بگویید محمدبن علی – از فرط پاکی می‌خواهد نسب را عوض کند.
نسبت دنیا چندان اهمیت ندارد. اصلاً همه ما وقتی پاک و تمیز هستیم اولاد علی(ع) هستیم. آیا وقتی برای محمّد بن ابابکر این جور شد، برای ما نمی‌شود؟ محمّد حسین، حسن علی، حسین علی هم که می‌دانید زیاد داریم. امامان(ع) ما هم اغلب علی هستند. حتی اسم‌های سه تایی هم می‌گذاریم زیرا ناچاریم –نمی‌توانیم از خانه اینها بیرون برویم. آیا می‌توانیم؟ من خودم محمّد اسماعیلم. محمّد هستم، اسماعیل هم هستم. نمی‌دانم محمد اسماعیلم یا اسماعیل محمد. این میانه افتاده‌ام. تازه لقبم هم احمدی است. دولابی هم که هستم. دولاب را گفتیم خوب نیست – شجرش را درست کردند. گفتند با «دلو» آب می‌کشیدند و سر امام حسین(ع) را می‌شستند. دیدم لقب خوبی است، گفتم بگذار باشد. از وقتی که این را شنیدم دیگر دولابی را بهتر دوست دارم. گفتم دولاب اسم شریفی است. در حالی که یک پاسبانی در زمان پهلوی، کلاه مرا پاره کرد و گفت این دولابی فلان فلان شده را جلو بیاور. پیش از آن کلاه نمدی سرم بود، الحمدالله دیگر عرقچین شد. کلاه نمدی را گرفت و با چاقو پاره کرد. در عمررم در کار طبیعت، ننگی از این بدتر ندیدم. جوان، گریه افتاد. جوان تا شمشیر به کمرش نخورد، گریه نمی‌کند. اما این کار، او را گریه انداخت. بیست سال تمام از تهران بدم می‌آمد. در بیابان بودم و هر وقت می‌گفتند «تهران» بدنم تکان می‌خورد.

بعد از بیست سال، ترسم ریخت و آمدم. دوباره دیدم این یکی چون نشان دارد، آن یکی چون پول یا زور دارد، با تکبّر راه می‌رود و همه مردم را اذیت می‌کند. باز برای بیست سال دیگر از بازار و کسبه و مردمان مُعنون، زده شد. دید مسجد هم که می‌سازند اسم خود را رویش می‌گذارند. این مسجد مشهدی حسین است، این یکی را حاجی نقی دارد می‌سازد. سردرش هم می‌نوشتند. بیابانی بود و چشمش باز بود. می‌رفت که می‌رفت. می‌گفت برویم! خداحافظ.

تا اینکه به یک سرهنگی برخورد. او را یکی از بزرگان، تربیت کرده بود تا اینکه در زمان شاه، سرهنگ شده بود. علم نافع، چنین افرادی تربیت می‌کند. هر ماه عریضه‌هایی را که مردم برای دربار می‌فرستادند جمع می‌کردند و به این سرهنگ می‌دادند تا اگر صاحب منصبی به کسی ظلم کرده بود، او چون درجه داشت بتواند حق را از آنها بگیرد و به صاحبانش بدهد.

جایی میهمان شده بودیم، او در کنارم نشسته بود. دیدم گریه می‌کند. گفتم چرا گریه می‌کنی؟ خودت را این جور فشار نده؛ شما سرهنگی، همین که ما در کنار شما به زحمت هستیم کافی است، دیگر شما چرا به زحمت باشید. گفت شما با ما نمی‌نشینید. گفتم من خیلی زحمت کشیده‌ام تا بتوانم پیش شما راحت بنشینم. گفت شما چه زحمتی کشیده‌اید؟ من در تنهایی در داخل دولت و دستگاه زحمت کشیده‌ام تا آمده‌ام و پیش شما نشسته‌ام. گفتم نه، من بیشتر زحمت کشیده‌ام.

کمی که حالمان با هم جا آمد، با اخلاق خوش به او گفتم یک بار کلاه مرا پاره کردند، من بیست سال در بیابان‌ها نماز خواندم و خاک خوردم. بیست سال بدم آمده بود. گریه می‌کردم و به خدا پناه برده بودم. بعد از بیست سال ترسم ریخت، دوباره به شهر آمدم، باز دیدم مردم برای یک نشان که به دستشان زده‌اند و تفنگی که یکی به دستشان داده یا چون پولی یا چیزی دارند به من فخر می‌فروشند. باز بیست سال بدم آمد. دوبار برگشتم. من چهل سال نماز خواندم تا کنار تو راحت نشستم. آدمی وقتی بی‌انصاف می‌شود، قُرص حرف می‌زند – تو چه کار کردی که اینجا پیش من آمدی؟ حالا هم من پیش تو آمدم و الا تو نمی‌آمدی. البته او رفیق بود.پی نوشت:

کتاب طوبی محبت؛ جلد چهارم - ص 12

مجلس حاج محمد اسماعیل دولابی


OWMTo
OWMYour Name
OWMYour Email address
OWMDescription
مطالب پیشنهادی
توسعه سامانه سماح با 16 قابلیت توسعه سامانه سماح با 16 قابلیت
در نخستین جلسه کمیته اعزام اربعین در خصوص برنامه‌ریزی سفر زائران اربعین سال آتی، طرح اعزام شبه کاروانی زائران اربعین حسینی(علیه السلام) مورد بررسی قرار گرفت.
آخرین وضعیت امنیتی در کربلا و نجف برای زائران نوروزی آخرین وضعیت امنیتی در کربلا و نجف برای زائران نوروزی
حسینیان گفت: طبق آمار اعلامی سازمان حج و زیارت حدود 120 هزار نفر در فاصله 25 اسفند تا 15 فروردین از طریق شمسا عازم عتبات خواهند شد.
مطالعه آنلاین راهنمای سفر زیارتی عتبات ممکن شد مطالعه آنلاین راهنمای سفر زیارتی عتبات ممکن شد
این كتابچه كه با رویكرد جمع آوری دانستنی‌های ضروری زائران و مشتاقان زیارت عتبات عالیات تهیه و تدوین شده، در هر دوره سفرهای زیارتی عتبات میان زائران كاروان ها توزیع می‌گردد.
همایش «انتفاضه شعبانیه» در كربلا برگزار شد همایش «انتفاضه شعبانیه» در كربلا برگزار شد
آستان مقدس حسینی همایش «انتفاضه شعبانیه» را در جوار حرم مطهر امام حسین (ع) برگزار كرد.
اظهار نظر وزیر ارشاد درباره حج و کانال‌های تلگرامی اظهار نظر وزیر ارشاد درباره حج و کانال‌های تلگرامی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در جمع خبرنگاران، موضع این وزارت خانه را در قبال موضوع حج و همچنین شناسنامه‌دار کردن سایت‌های خبری و کانال‌های تلگرامی اعلام کرد.

محفل انس با قرآن در ایوان نجف برگزار شد/ حضور پرشور زائران در جمع کاروان شوق تلاوت محفل انس با قرآن در ایوان نجف برگزار شد/ حضور پرشور زائران در جمع کاروان شوق تلاوت
محفل انس با قرآن روز گذشته با حضور کاروان شوق تلاوت در ایوان نجف برگزار شد. در این محفل نورانی قاریان نوجوان کشورمان آنقدر زیبا تلاوت کردند که بسیاری از زائران گرد آن‌ها حلقه زدند.
اهتمام مسئولان ایران و سریلانكا برای ارتقای سطح روابط دو كشور اهتمام مسئولان ایران و سریلانكا برای ارتقای سطح روابط دو كشور
رئیس مجلس سریلانكا دردیداربا نماینده ولی فقیه درامور حج وزیارت خواستارهمكاری جمهوری اسلامی ایران در توسعه و ارتقای سطح زندگی مردم كشورش شد.

• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما