نسخه چاپی


غفلت های محتمل در نوروز


** غفلت های محتمل در نوروز

نوروز با همه‌ی خوبی هایش آفت‌هایی نیز دارد. در طول این روزها برخی دچار خطاهایی می‌شوند و گاهی خط قرمزهای شرعی را می‌شکنند و از حد شرعی تجاوز می کنند، در حالی که قرآن می فرماید: 

" اى كسانى كه ایمان آورده‏اید! چیزهاى پاكیزه را كه خداوند براى شما حلال كرده است، حرام نكنید! و از حدّ، تجاوز ننمایید! زیرا خداوند متجاوزان را دوست نمى‏دارد."(مائده - 87) .
اسلام دین میانه‌روی است و در آن افراط و تفریط وجود ندارد و از طرفی دین مثبت‌گراست. در این آیه‌ی شریفه، ابتدا استفاده کردن از چیزهای حلال را مطرح می‌کند و حتی برکسانی که حلال خدا را جایز نمی‌شمارند،می‌تازد.

 از طرفی دیگر کسانی که  از حدود الهی تجاوز می‌کنند را نیز از دایره‌ی دوستان دین خارج می‌کند. قرآن در جای دیگر بعد از بیان دستوات الهی می فرماید:
" این‌ها حدود و مرزهاى الهى است؛ از آن، تجاوز نكنید! و هر كس از آن تجاوز كند، ستمگر است."(بقره- 229) بنابراین طبق دیدگاه قرآنی نه باید از تفریحات سالم خودداری کرد و نه به بهانه‌ی تفریح و شادی،گناه مرتکب شد.

اما گناهانی که در نوروز بیشتر دیده می‌شود: 
1- آزار و اذیت دیگران
یکی از اخلاق‌های رذیله که در اسلام از آن به شدت نهی کرده است، آزار رساندن به دیگران است، به ویژه اگر طرف مسلمان و مؤمن به خدا باشد.

 قرآن در این زمینه می‌فرماید:
" و آنان كه مردان و زنان باایمان را به خاطر كارى كه انجام نداده‏اند آزار مى‏دهند؛ بار بهتان و گناه آشكارى را به دوش كشیده‏اند." (احزاب -58) 

روایات زیادی نیز وجود دارد:
نبى اكرم (ص) فرموده است: اگر هر كسى مؤمنى را آزار دهد اگر چه به‌واسطه‏ى یك جمله سخن باشد، روز قیامت در حالتى محشور مى‏شود كه در پیشانى او نوشته شده ناامید از رحمت خداست و او مانند كسى است كه كعبه و بیت المقدس را خراب كرده و ده هزار فرشته را كشته است.

 "رفاعة بن اعین" گفته است كه امام صادق (ع) به من فرمود: آیا خبر دهم ترا از كسانى كه روز قیامت عذابشان از همه سخت‏تر است؛ عرض كردم بلى آقاى من مرا خبر ده! فرمود: "سخت‏ترین مردم از حیث عذاب روز قیامت كسى است كه ستمگرى را به ضرر و زیان مؤمنى كمك كند اگر چه به یك كلمه حرف باشد.(ارشادالقلوب)

از آن طرف کسی که از انجام این گناه خودداری کند، دارای اجری بس بزرگ است: "شیخ صدوق" در مجلس سى و هفتم کتاب امالى از امام دهم على بن محمد (ع) در مصاحبه موسى با خداى عزوجل می‌نویسد: موسى(ع) عرضه داشت: معبودا ، پاداش كسى كه آزار خود را از مردم باز دارد و به آن‌ها خوبى كند چیست؟ 
پاسخ آمد که: دوزخ روز قیامت به او می‌گوید  كه به تو راهى ندارم. 

2- آسیب رساندن به طبیعت  
امام على(ع) فرمود: " آن‌چه باعث افزایش در عمر شود، آزار نكردن و احترام سالمندان است، و صله‌ی رحم و دورى از بریدن درختان‏‌تر است."

2- اسراف کردن 
در پذیرایی‌ها و مهمانی‌های نوروزی، مواد غذایی دور ریخته می‌شود که این خلاف تعالیم اسلام است. در قرآن به صراحت آمده است:
"اى فرزندان آدم! زینت خود را به هنگام رفتن به مسجد، با خود بردارید و (از نعمت‌هاى الهى) بخورید و بیاشامید، ولى اسراف نكنید كه خداوند مسرفان را دوست نمى‏دارد".(انعام – 31)
" چرا كه تبذیركنندگان، برادران شیاطین‌اند؛ و شیطان در برابر پروردگارش، بسیار ناسپاس بود." (اسرا- 27) .

در این مورد احادیث نیز فراوان است از جمله:
"ابن نباته" گوید: امیر‌المؤمنین (ع) فرمود: صداقت از امانت به‌حساب مى‏آید ،دروغ خیانت مى‏باشد، ادب آدمى را سربلند مى‏كند، دور اندیشى از تیز هوشى است، اسراف آدمى را هلاك مى‏كند و میانه روى ثروت مى‏آورد.

امام صادق (ع) فرمودند: همانا خداوند میانه‏ روى را دوست داشته و از اسراف‏ بدش مى‏آید؛ حتى دور انداختن هسته‌ی خرما (اگر به درد بخورد) و باقیمانده‌ی آب نوشیدنى. (ثواب الاعمال)
4- شادی‌های غیر مجاز مانند شرکت در مجالس لهو و لعب 
شادی و شاد کردن دیگران خوب است به شرطی که خلاف موازین شرعی نباشد و نیز آسایش اطرفیان به خطر نیفتد که در این صورت باید از آن اجتناب کرد.
 شادی اگر همراه گناه باشد هر چند در لحظه‌ی گناه لذتی دارد اما این لذت آنی و زودگذر است اما اثرات روحی و روانی جبران ناپذیری را با خود دارد. هم در این دنیا و هم در آن دنیا انسان را از لذت بردن از خوشی های ابدی محروم خواهد کرد.

خدا در قرآن می فرماید: "بدانید زندگى دنیا تنها بازى و سرگرمى و تجمّل پرستى و فخرفروشى در میان شما و افزون طلبى در اموال و فرزندان است، همانند بارانى كه محصولش كشاورزان را در شگفتى فرو مى‏برد، سپس خشك مى‏شود به گونه‏اى كه آن را زردرنگ مى‏بینى؛ سپس تبدیل به كاه مى‏شود! و در آخرت، عذاب شدید است یا مغفرت و رضاى الهى؛ و (به هر حال) زندگى دنیا چیزى جز متاع فریب نیست! (حدید-20) 

در اندرزهاى لقمان به پسرش آمده است: موعظه را گوش‏ دار و به آن عمل نما... و به آوازهاى لهو و لعب گوش فرا مده، كه آخرت را از یاد تو مى‏برد.(ارشادالقلوب)
حضرت امام رضا (ع) فرموده است:" از لذایذ دنیوى نصیبى براى كامیابى خویش قرار دهید و تمنیات دل را از راه‌هاى مشروع برآورید، مراقبت كنید در این كار به مردانگى و شرافتتان آسیب نرسد و دچار اسراف و تندروى نشوید. تفریح و سرگرمی هاى لذت‏بخش شما را در اداره‌ی زندگى یارى می‌كند و با كمك آن بهتر به امور دنیاى خویش موفق خواهید شد."
 
نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:
• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما