نسخه چاپی


مگر دوست ندارید كه خداوند شما را ببخشاید؟هنر معذرت خواهی
 

گاهی ما، توی زندگی بر اثر ندانم کاری ها، بی حوصلگی ها و... موجب اذیت و آزار همسرمون می شیم، که این اشتباهات می تونه چهره حیات زناشویی رو زشت و نفرت انگیز کنه.
اونچه که می تونه کدورت ها رو از بین ببره و صفا و صمیمیت رو توی روابط خانوادگی برقرار کنه، عذرخواهی موقه خطا و اشتباهه. این عذرخواهی موجب محبت و صمیمیت زیاد بین زن و مرد می شه.

کسانی که به علت غرور یا لجبازی، همیشه خودشون رو حق به جانب می دونند و موقه اشتباه کردن، عذرخواهی نمی کنند، زندگی سخت و پر تنشی رو تجربه می کنند. چه بسا خیلی از درگیری ها و مشکلات حادِّ خانوادگی از یک اشتباه کوچیک شروع شده باشه، که اگر بعد از همون اشتباه کوچیک، یک عذر خواهی ساده انجام می گرفت کار به جاهای باریک نمی کشید.

در مورد عذر خواهی چند نکته مهمه:
1- یکی از مهارت هایی که برای این کار میشه تجربه کرد، مهارت قانون تعاملیه. یعنی اعضای خانواده باهم توافق می کنند که هر کس، خطا و اشتباهی کرد که باعث ضایع شدن حق بقیه شد، عذرخواهی کنه.
2- اگر کسی از عذر خواهی کردن امتناع کرد بقیه، اون رو مجبور به عذرخواهی کردن نکنند؛ به خصوص اجبار زن توسط شوهر. چرا که در این صورت موجب شکسته شدن غرور و جریحه دار شدن عواطف می شه که مشکلات بعدی رو به دنبال داره.

درنهایت، درصورت عذرخواهی کردن طرف مقابل، اون رو ببخشیم و مسئله رو به فراموشی بسپاریم.
خداوند متعال در سوره نور آیه22 می فرماید:
"وَلْیَعْفُوا وَلْیَصْفَحُوا أَلَا تُحِبُّونَ أَن یَغْفِرَ اللَّهُ لَكُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَّحِیمٌ "
"و باید عفو كنند و گذشت نمایند مگر دوست ندارید كه خداوند شما را ببخشاید؟ و خداوند آمرزنده  و مهربان است".