نسخه چاپی


شریعت از نظر وهابیت

* شریعت از نظر وهابیت:

دیدگاه وهابیت از شریعت، خلاف چیزی است كه رسول خدا (ص) ، خود را مامور به بیان و اجرای آن معرفی می‌كرد؛ زیرا آن حضرت، خود را مبعوث به شریعت آسان می‌شمرد و گفتن شهادتین را برای اثبات مسلمانی افراد كافی می‌دانست و مدعی را محكوم به كفر نمی‌كرد.

 راه و رسم وهابیان، محكوم كردن مسلمانان به كفر و شرك به هر بهانه‌ای است و اساس شریعت آنان برخلاف همه‌ی مذاهب اسلامی، بر سخت‌گیری است؛ زیرا اساس شریعت در نظر دیگر مذاهب اسلامی، مبتنی بر مباح بودن كارها و اعمال زندگی فردی و شئون اجتماعی است تا زمانی كه دلیلی بر حرمت آن امور در كتاب و سنت یافت نشود. در مقابل، در نظر عالمان وهابی، اصل بر حرمت است و مباح بودن، دلیل می‌خواهد. نمونه‌ای از فتاوای آنان شاهد صدق مدعای ماست:

1- بدعت بودن برگزاری جشن تولد برای نوزادان و سالگرد ازدواج:
"شیخ بن عثیمین"، از نویسندگان و فعالان گروه وهابیت می‌نویسد:"برپایی مراسم جشن تولد برای اطفال از عادات و سنت‌های اسلامی نیست، بلكه از دشمنان به ارث برده شده است. رسول اكرم (ص) فرموده است: هر كس همانند دیگران شود، از آنان محسوب می‌گردد."( فتاوی منار الاسلام، ج1، ص43)

2- حرام بودن سخن گفتن به زبان‌های دیگر:
"صالح بن فوزان" از اعضای شورای فتاوای وهابیان می‌گوید: " شبیه كردن خود به كفار حرام است، مانند سخن گفتن به لغت آنان".( الولاء والبراء، ص7)

3- بدعت بودن برگزاری مراسم سوگواری پیامبران و صالحان:
هیئت دایم افتای سعودی در پاسخ به پرسش درباره‌ی مراسم سوگواری می‌نویسد:
"مراسم سوگواری برای پیامبران و صالحان و همچنین مراسم بزرگداشت آنان جایز نیست و بدعت در دین و شرك به شمار می‌آید."( فتاوی الجنه الدائمه للبحوث العلمیّه و الإفتاء، ج3، ص54)

4- بدعت بودن دعا كردن كنار قبر رسول اكرم‌ (ص) به قصد اجابت:
"شیخ صالح فوزان"، عضو هیئت افتای سعودی می‌نویسد:
"رفت و آمد زیاد كنار قبر رسول اكرم (ص) و نشستن در آن‌جا و سلام گفتن به حضرت، بدعت به شمار می‌آید. همچنین دعا كردن به این نیت كه شاید در آن‌جا به اجابت برسد، از بدعت‌ها به حساب می‌آید.( مجله الدعوة، ش 1612، ص37)

5- بدعت بودن دست كشیدن به پرده كعبه:
"شیخ عثیمین"، از مفتیان و علمای بزرگ سعودی می‌نویسد:
"تبرك جستن به پرده‌ی كعبه و دست كشیدن به آن بدعت به شمار می‌رود؛ چون از رسول اكرم (ص) دستوری دراین‌باره نرسیده است. ( مجموع الفتاوی، ش 366)

6- بدعت بودن اهدای ثواب نماز و قرآن به رسول اكرم (ص) و مردگان:
لجنه دایم افتای سعودی می‌نویسد:"هدیه كردن ثواب نماز به میت بدعت است؛ چون از رسول اكرم‌ (ص) و اصحاب دراین‌باره چیزی نرسیده است." (فتاوی الجنة الدائمه للبحوث العلمیّه و الافتاء، ج4، ص11، فتوای ش 7482)
همچنین لجنه دایم افتای سعودی می‌نویسد:"اهدای ثواب و ختم قرآن برای رسول گرامی اسلام (ص) جایز نیست، چون اصحاب پیامبر و دیگران چنین كاری نكرده‌اند.( همان، ج9، ص58، ش3582)

7- بدعت بودن قرائت قرآن برای میت:
"شیخ عثیمین"، از مفتیان و علمای بزرگ سعودی می‌نویسد: "اجتماع نزد مصیبت‌دیده و همچنین خواندن قرآن برای میت و توزیع خرما و گوشت از بدعت‌هایی است كه باید از آن خودداری كرد؛ چون این كار سبب نوحه‌سرایی و گریه و حزن داغ‌دیدگان می‌شود و تلخی مصیبت برای همیشه در قلب آنان می‌ماند. من این‌گونه افراد را نصیحت می‌كنم كه از این كار دست بردارند و توبه كنند.( فتاوی منار الإسلام، ج1، ص270)

8- بدعت بودن آغاز كردن جلسات با آیات قرآن:
شیخ عثیمین می‌نویسد:"آغاز كردن جلسات و سخنرانی‌ها با آیات قرآن، به صورت دایم در شرع وارد نشده است و شایسته نیست."( نور علی الدرب، ص43)

وهابیان نه تنها در امور عرفی، فتاوای خلاف فطرت صادر می‌كنند، بلكه گاه فتاوای بر خلاف مسلّمات علمی دارند. برای نمونه، شیخ محمدبن‌صالح عثیمین درباره گردش خورشید به دور زمین می‌گوید:
"ظاهر ادله شرعی اثبات می‌كند كه خورشید به دور زمین می‌گردد و به سبب آن، شب و روز پدید می‌آید."( فتاوی ارکان الاسلام، ص132)

وی در جایی دیگر می‌نویسد:"اما آنچه امروزه عالمان نجوم می‌گویند، چون برای ما به درجه یقین نرسیده، ما به خاطر آن، دست از ظاهر كتاب و سنت پیامبر خود بر نمی‌داریم.( فتاوی العقیده، ص225)

همچنان كه ملاحظه می‌شود، اصل نزد وهابیان، حرمت كردارها و بدعت و شرك است. آنان دینی بی‌روح و متحجرانه‌ای، برای جهانیان به نمایش گذاشته و كوشیده‌اند خود را مسلمان حقیقی معرفی كنند؛ مسلمانی كه منطق را نمی‌شناسد و با خشونت و ترور می‌خواهد همگان را با خود همراه كند و برای رسیدن به این مقصد، مسلمان و غیرمسلمان نمی‌شناسد، مبارزه با مسلمانانی كه به باور آنان، مشرك شده‌اند، بر جنگ با كفار برتری دارد.

به همین دلیل، آنان به جای مبارزه با صهیونیست‌ها، در كنار آنان، با حزب‌الله و حماس فلسطین مبارزه می‌كنند و حتی دعا برای پیروزی آنان را جایز نمی‌دانند یا در افغانستان، عراق و پاكستان، با بمب‌گذاری انتحاری و دیگر رفتارهای خشونت‌آمیز، مسلمانان بی‌گناه را شبانه‌روز قتل‌عام می‌كنند.


منبع: کتاب پاسخ به پرسش‌ها و شبهه‌های وهابیت، نویسنده :علی باقر شیخانی
نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:مطالب پیشنهادی
تاریخ وهابیان تاریخ وهابیان
آغاز دعوت وهابیان در دیار نجد، به سال 1157 ق برمى‏گردد
اولین کتاب عالم شیعه علیه وهابیت اولین کتاب عالم شیعه علیه وهابیت
بهبهانی آغازگر مبارزه با تفکر اخباری‌گری در فقه شیعی بود
محاصره مكه توسط وهابی ها محاصره مكه توسط وهابی ها
در سال 1219وهابی ها از هر طرف مکه را در محاصره گرفتند
پدرمعنوی ‌آل‌ سعود و حکومت‌ سلفی ‌ها پدرمعنوی ‌آل‌ سعود و حکومت‌ سلفی ‌ها
کوشید تا وهابیّت را به ایدئولوژی نظام حاکم تبدیل کند

• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما