نسخه چاپی


پیوند و بیعت مردم با امام خمینی ـ قدس سرهدر عصر حاضر به روشنی مشاهده كردیم پیوند مقدس مردم با امام خمینی
 

در عصر حاضر نیز همه به روشنی مشاهده كردیم كه پیوند مقدس مردم با امام خمینی ـ قدس سره ـ چه معجزه بزرگی آفرید، این پیوند دو سویه، و هوشیاری و صلابت رهبری موجب شد كه امام پس از پانزده سال تبعید، با استقبال بی نظیر در تاریخ ایران، وارد كشور شود و بساط 2500 ساله ستم شاهی را از بنیان بركند و به زباله دان تاریخ افكند. چنین معجزه ای پس از یاری خداوند، جز نتیجه انسجام مردم و رابطه نیرومند آن ها با رهبرشان حضرت امام ـ قدس سره ـ نبود.
همین پیوند موجب تشكیل حكومت اسلامی شد، و باعث دفع شدید دشمن در هشت سال جنگ تحمیلی عراق گردید، و صدها توطئه دشمنان، به ویژه آمریكا را خنثی ساخت.
امام خمینی ـ قدس سره ـ در بهشت زهرا در فرازی از نطق تاریخی خود به نقش آفرینی حضور مردم در صحنه تصریح كرد و فرمود:
«من دولت تعیین می كنم، من به اتكاء این ملت تو دهن این دولت می زنم».
امام برای این پیوند، ارزش بسیار قایل بود، به مردم عشق می ورزید، در مورد شهادت داوطلبانه شهید فهمیده نوجوان سیزده ساله كرجی فرمود: «به من نگویید رهبر، رهبر ما آن نوجوان سیزده سال است».
برای روشن شدن مطلب، نظر شما را به نمونه هایی از پیوند پرشور مردم با امام جلب می كنم:
حضرت آیت الله العظمی خامنه ای فرمود:
«خانمی در تبریز به من گفت: پسر من در دست عراقی ها اسیر بوده و اخیراً شنیدم كه پسر اسیرم را شهید كرده اند، آمدم به شما بگویم كه به امام بگویید از بابت بچه های ما ناراحت نباشد، ما سلامتی امام را می خواهیم. وقتی كه من این سخن را به امام ابلاغ كردم، آن چنان قیافه امام متغیر شد و اشك از چشمشان آمد كه دیدن آن حالت ایشان انسان را متأثر می كرد».[1]
آقای رحیمیان یكی از اعضاء دفتر امام، می گوید: یكی از آقایان كه در رابطه با موشك بارانهای رژیم عراق به مسجد سلیمان، به این شهر رفته و مراجعت كرده بود، به خدمت امام رسید و چنین گزارش داد:
«در جریان اصابت یك موشك عراق به مسجد سلیمان كه عده ای شهید و زخمی شده بودند، بعد از ساعت های متمادی هنگامی كه هنوز با برداشتن آوارها در جستجوی كشته ها و زخمی های احتمالی بودند، كودكی خردسال كه به شكل معجزه آسایی بعد از این همه مدت، زنده مانده بود، از زیر آوار خارج شد، زخمی و مجروح و خاك آلود، وقتی كه چشمش را به روشنایی باز كرد و انبوه جمعیت كمك رسان را دید، بدون مقدمه با صدای رسا قبل از هر سخنی فریاد كشید: جنگ جنگ تا پیروزی، خدایا خدایا تا انقلاب مهدی خمینی را نگه دار».
امام با شنیدن این گزارش آن چنان تحت تأثیر قرار گرفت كه اشك در چشمشان حلقه زد، و نگاهشان را به پایین دوختند و چشمانشان را به هم فشردند.[2]
پیوند و عشق و شور امام با مردم به ویژه رزمندگان به قدری عاشقانه و شورانگیز بود كه غالباً مردم در پای سخنرانی امام گریه شوق می نمودند، گریه شور و اشتیاق حاضران، صحبت امام را مكرر قطع می كرد، جوّ ملكوتی و عرفانی خاص فضای حسینیه جماران را فرا می گرفت، امام هم ساكت شده و به شور و شوق فرزندانشان نگاه می كردند. در یكی از این دیدارها امام خطاب به رزمندگان فرمودند:
«ما افتخار می كنیم كه از هوایی استنشاق می كنیم كه شما از آن هوا استنشاق می كنید ...».
حاضران به محض شنیدن این جملات كه نشانگر تواضع امام به رزمندگان بود، گریه های بلند سر دادند. واقعیت این بود كه امام و رزمندگان همدیگر را خوب می شناختند و به هم عشق می ورزیدند.[3]
آنگاه كه حضرت آیت الله خامنه ای ـ مد ظله ـ به سازمان ملل رفته بودند و در آنجا نطق تاریخی فرمودند، در محضر امام سخن از آن به میان آمد و یكی از حاضران برای امام دعا كرد و گفت:
«از بركت وجود رهبر انقلاب اسلامی، اینك اسلام عزیز در مجامع بزرگی چون سازمان ملل مطرح است».
امام با تواضع خاص خود فرمودند:
«این ملت است كه راه خود را یافته است و مسؤولین می دانند چه باید انجام دهند، حال چه من باشم و چه نباشم این راه ادامه خواهد یافت، این حضور ملت در صحنه است كه برای ما عزت آورده است.
... من مطمئن هستم كه ملت ایران در صحنه باقی خواهند بود، حتی چگونگی حضور آن ها بیش از این نیز خواهد شد».[4]
آری با ملاحظه این فرازها برای همه ما به خوبی روشن می شود كه مسأله پیوند محكم و عاشقانه مردم با رهبر تا چه اندازه از اهمیت برخوردار است كه هم چون تلاقی الكتریسته منفی و مثبت موجب روشنایی تاریكی و نتایج درخشان دیگر برای دوستان، و صاعقه ای مرگبار برای مستكبران خواهد شد.
نگاهی به عظمت مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای :
حضرت امام با آن درایت و هوشیاری و شناخت فوق العاده خود، به خوبی دوستان لایق را می شناخت، در میان آن فرزانگان، عنایت خاصی به مقام معظم رهبری داشت، او می دانست كه پیوند دو سویه مردم با مقام معظم رهبری، تداوم بخش انقلاب اسلامی خواهد شد، از این رو در فرصت های مناسب با اشاره و تصریح، این مصداق عظمای ولایت را تعیین می كرد. و به راستی كه چه عمیق و زیبا پیش بینی نمود، و چقدر به جا و شایسته به آینده نگریست. حجت الاسلام و المسلمین رحیمیان یكی از اعضای دفتر امام پس از بیان نظم و حساب دقیق در زندگی امام، می نویسد:
«چند برنامه به طور استثنایی ـ برخلاف برنامه ریزی و نظم دقیق ـ رخ داد، یكی از آن ها در مورد حضرت آیت الله خامنه ای ـ مد ظله ـ بود، وقتی كه امام مطلع شد كه ایشان در اول وقت (ساعت 8 صبح) در دفتر حضور دارند، دستور دادند شما كارهایتان را برای بعد بگذارید، به این ترتیب بر خلاف معمول، اول ملاقات با حضرت آیت الله خامنه ای انجام شد، و بعد از آن ما مشغول كار شدیم. در آن زمان ما متوجه دلیل این امتیاز و عنایت ویژه حضرت امام نسبت به آیت الله خامنه ای نبودیم، ولی دیری نپایید كه با مرور زمان نمونه ای دیگر از آینده نگری و ژرف اندیشی امام نمودار شد».[5]
پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شورای انقلاب از بزرگانی مانند آیت الله شهید مطهری، مرحوم آیت الله طالقانی، آیت الله شهید بهشتی و .... تشكیل شد، كه یكی از اعضای این شورا حضرت آیت الله خامنه ای ـ مد ظله ـ بودند.
حضرت امام پس از حادثه بمب گذاری و مجروح شدن حضرت آیت الله خامنه ای، پیامی صادر كردند، در فرازی از آن پیام خطاب به معظم له چنین آمده:
«... شما سربازی فداكار در جبهه جنگ، و معلمی آموزنده در محراب، خطیبی توانا در جمعه و جماعات، و راهنمایی دلسوز در صحنه انقلاب می باشید ... اینان (منافقین) با سوء قصد به شما، عواطف میلیون ها انسان متعهد را در سراسر كشور، بلكه جهان جریحه دار نمودند ...».[6]
حضرت امام در چند نوبت تصریح به رهبری حضرت آیت الله خامنه ای ـ مد ظله ـ ، بعد از خود كردند:
مرحوم حاج احمد آقا (فرزند امام) نقل كرد:
«هنگامی كه حضرت آیت الله خامنه ای به كره شمالی سفر كرده بود، امام گزارش های آن سفر را از تلویزیون می دیدند، آن منظره دیدار از كره، استقبال مردم، و سخنرانیها و مذاكرات ایشان در آن سفر، خیلی برایشان جالب بود، فرمودند: «الحق ایشان (آقای خامنه ای) شایستگی رهبری را دارند».[7]
حضرت حجت الاسلام و المسلمین هاشمی رفسنجانی فرمود:
«در جلسه ای با حضور سران سه قوه (كه در آن عصر عبارت بودند از آیت الله خامنه ای، و آقایان هاشمی رفسنجانی و موسوی اردبیلی) در محضر امام بودیم، آقای حاج احمد آقا و میرحسین موسوی نخست وزیر وقت نیز بودند، صحبت از این به میان آمد كه بعد از رحلت امام، ما مشكل داریم، زیرا ممكن است خلأ رهبری پیش آید، امام فرمودند: «خلأ رهبری پیش نمی آید، و شما آدم دارید». گفته شد: چه كسی؟ امام (اشاره به آقای خامنه ای كرد و) فرمود: «این آقای خامنه ای».
و نیز فرمودند:
«من به طور خصوصی به حضور امام رسیدم، مقداری روی بازتری داشتم و مطالب را بی پرده می گفتم، در مورد قائم مقامی رهبر و مشكلاتی كه پیدا می شود صحبت كردم، باز ایشان با صراحت گفتند: «شما در بن بست نخواهید بود، چنین فردی (آیت الله خامنه ای) در میان شما است، چرا خودتان نمی دانید».[8]
بحمدالله همان گونه كه حضرت امام با دورنگری خردمندانه و نیك اندیشی داهیانه پیش بینی نمودند، اكنون مقام معظم رهبری از پیوند متقابل بسیار عمیق، عارفانه و عاشقانه ای با مردم برخوردارند، و به راستی كه گویی حضرت امام به صورت جوان برگشته و نور و بوی معطر امام از وجود ایشان كه از سلاله سادات حسینی هستند آشكار می باشد.[9] از گفتنی ها ـ برای تقویت ایمان ـ این كه طبق خبر موثق، حضرت آیت الله العظمی محمدتقی بهجت ـ مد ظله ـ در آستانه رحلت امام خمینی ـ قدس سره ـ در عالم خواب، مجلس باشكوهی پر از جمعیت را دیدند كه حاضران منتظر امام بودند تا بیاید و سخنرانی كند، ناگاه دیدند امام همراه آیت الله خامنه ای ـ مد ظله ـ وارد مجلس شدند، امام به آقای خامنه ای اصرار كرد كه شما به جای من سخنرانی كنید، سرانجام حضرت آیت الله خامنه ای سخنرانی نمودند.
آنگاه حضرت آیت الله العظمی بهجت برای آیت الله خامنه ای چنین پیام دادند: «مطابق این رؤیا شما رهبر می شوید، و موفق خواهید شد».[1] - روزنامه جمهوری اسلامی، 7 / 8 / 62.
[2] - برداشتهایی از سیره امام خمینی، ج 1، ص 138.
[3] - همان، ص 174.
[4] - همان، ص 123.
[5] - در سایه آفتاب، ص 191 ـ 190.
[6] - آشنایی با ستارگان هدایت، ص 29.
[7] - همان، و روزنامه اطلاعات، 13 / 3 / 77، ص 7.
[8] - همان مدرك.
[9] - شمه ای از زندگی پر حماسه مقام معظم رهبری در فصل 12 این كتاب آمده است.مطالب مرتبطولایت فقیه و انعطاف پذیری
قیام 15 خرداد؛ نقطه عطف
ایران تنها کشور شیعه جهان با فعالیت‌های قدرتمند و با نفوذ قرآنی است
انقلاب در كلام مقام معظم رهبری
بیانات مقام معظم رهبری در زمینه شكل گیری انقلاب اسلامی
برچسب هاتاریخ, تاریخ معاصر, انقلاب اسلامی
نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:مطالب پیشنهادی
خروج از سلطه و اراده بیگانه، خروج از سلطه و اراده بیگانه،
استقلال و آزادی از محوری ترین شعارها و خواسته های ملت مسلمان ایران
هویت اجتماعی در انقلاب اسلامی هویت اجتماعی در انقلاب اسلامی
هویت اجتماعی در كلی ترین مفهوم آن به خودآگاهی یك شخص در رابطه با دیگری اشاره دارد
شعار نه شرقی و نه غربی شعار نه شرقی و نه غربی
القای این تفكر نقش بالایی در ایراد ضربه به خودباوری
سقوط نظام استبدادی، طرد نفوذ استعمار، سقوط نظام استبدادی، طرد نفوذ استعمار،
لكن شدت حب و بغضهای موافقان و مخالفان و غوغای طبیعی انقلاب و جنگ
مهم ترین ملاكها در ارزیابی انقلاب اسلامی مهم ترین ملاكها در ارزیابی انقلاب اسلامی
سنجش نتایج و آثار انقلاب اسلامی با اهداف و امكانات به طور همزمان
مساجد و انقلاب اسلامی مساجد و انقلاب اسلامی
حكومت پهلوی با كنترل و مراقبت چند جانبه‌ی خود نتوانست مانع كارآیی مسجد گردد،
اعاده روح عزت مسلمین اعاده روح عزت مسلمین
دومین كار بزرگ امام، اعاده روح عزت به مسلمین بود
پیوند و بیعت مردم با امام خمینی ـ قدس سره پیوند و بیعت مردم با امام خمینی ـ قدس سره
در عصر حاضر به روشنی مشاهده كردیم پیوند مقدس مردم با امام خمینی
انقلاب اسلامی؛ انقلابی معنوی انقلاب اسلامی؛ انقلابی معنوی
انقلاب اسلامی یكی از بزرگترین رخدادهای اجتماعی نیمه دوم قرن بیستم
انقلاب 57،عرصه حضور دوباره زنان انقلاب 57،عرصه حضور دوباره زنان
زنان همانند روزهای انقلاب باز به فعالیت خود ادامه دادند

• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما