نسخه چاپی


ظهور قدرتمند اسلام در آمریکای لاتینهجده درصد مسلمانان، عرب و بقیه مسلمان ها در کشورهای دیگری پراکنده اند
 

دنیا امروز شاهد گسترش موج بیداری اسلامی است. توجه به اسلام نشان از نیاز و تمایل بشر به متعالی شدن دارد که خود حقیقتی است که فردای نیکی را به امت اسلامی نوید می دهد. بررسی ها نشان می دهد در حالی که سهم مسیحیان جهان طی 50 سال آینده رو به کاهش است، سهم مسلمانان در حال افزایش خواهد بود.

جالب اینکه، از دیدگاه غیرمسلمان ها تنها عرب ها مسلمان محسوب می شوند. این در حالی است که تنها 18 درصد مسلمانان جهان، عرب و بقیه مسلمان ها در کشورهای دیگری پراکنده اند. طی سال های اخیر کشورهای آمریکای لاتین نیز با ترک آیین مسیحیت به طور چشمگیری به اسلام روی آورده اند و در حال حاضر آمریکای لاتین دارای 6 میلیون مسلمان است. البته جریان مسیحیت کاتولیک در آمریکای لاتین، جریانی نوظهوراست، جریانی نیست که ریشه و سابقه تاریخی زیادی داشته باشد. جریانی است که بعد از سفر کریستف کلمب به منطقه، شروع شد.

اروپایی‏ها خصوصا اسپانیایی‏ها و پرتغالی‏ها وقتی وارد این منطقه می‏شوند، ابتدا به قتل عام بومیان می‏پردازند و سپس اقدام به جریان‏سازی تحمیلی فرهنگی می کنند. در اولین اولویت کاری خود، با زور و سر نیزه دین این مردم را تغییر می‏دهند. برخلاف اینکه می‏گویند اسلام، دین زور و سرنیزه است ولی آنجا برعکس، هر کس با آنها مخالفت یا اعتراض می‏کرد در مقابل شمشیرهای برنده آنها از بین می‏رفت.

از کارهای دیگری که آنها در منطقه انجام دادند، تغییر زبان بود. زبان‏های بومی و سرخ‏پوستی را، که حدود شش زبان رایج بود ـ تغییر دادند و زبان اسپانیولی را در کشورهای ونزوئلا، آرژانتین، بولیوی، اروگوئه، پاراگوئه و آمریکای مرکزی رواج دادند و پرتغالی‏ها به خاطر حاکمیت در برزیل، زبان پرتغالی را در این کشور حاکم کردند. در واقع اروپایی ها، مهاجمینی بودند که هم زبان مردم را از آنها گرفتند و هم دین‏شان را و هم اقتصاد این کشورها را قبضه کردند.

بدین ترتیب نخستین مسلمانانی که پا به خاک قاره آمریکا نهادند یعنی از زمان کریستف کلمب که به صورت برده های سیاه پوست آفریقایی بودند و یا اینکه بعدها با کشتی خودشان از طرف سوریه به آمریکا آمدند با مشکلات بزرگی مواجه شدند تا آنجا که بسیاری از آنان مجبور به عمل به اسلام در خفا بودند و به تدریج رنگ و بوی آموزش و یادگیری مذهب کمرنگ شد، اما به طور کامل ناپدید نشد و در برخی مناطق مرکزی و جنوبی آمریکا آثار به جا مانده از بردگان و مهاجران که در عمل به اسلام کوشا بودند هنوز وجود دارد.

پس از آن، در اواخر قرن نوزدهم مهاجرانی که از خاورمیانه مخصوصا کشورهای سوریه، لبنان وارد این منطقه شدند، نگران آینده فرزندان خود بودند و به همین دلیل تصمیم به ایجاد موسسه هایی برای کمک به رشد هویت اسلامی در فرزندان و نسل جوان خود نمودند و بدین صورت برای اولین بار مراکز اسلامی و مساجد بنا شدند.

آرام آرام و با کمک برخی از موسسه های اسلامی عربی در حوزه خلیج فارس، این سازمان ها شروع به رشد کرد. در نتیجه، با تشویق و بالا بردن علاقه مندی و گرایش مردم اسپانیایی زبان آن منطقه به اسلام پیش رفتند تا جایی که برخی از آنها اسلام را به عنوان راه نجات و تعالی انتخاب کردند. این فرایند اسلام گرایی از آن سال تا به امروز رشد داشته و می توان گفت که در این قاره، تعداد مسلمانان متولد شده و افرادی که اسلام را برگزیده اند چشمگیر بوده و این امکان وجود دارد که در آینده افزایش بیشتری یابد.

به گزارش وبسایت 'وب اسلام' که به وسیله مسلمانان اسپانیا مدیریت می شود؛ در حال حاضر آمریکای لاتین دارای 6 میلیون مسلمان است که از این جمعیت، حدود 250 هزار نفر در ونزوئلا، 700 هزار نفر در آرژانتین و 1.5 میلیون نفر در برزیل زندگی می کنند.

در تمامی شهرها و پایتخت های مهم آمریکای لاتین مراکز فرهنگی و اسلامی زیادی در جهت رشد هویت اسلامی وجود دارد که طبق آمارها به 212 مکان و مسجد می رسد که هزینه تاسیس و بودجه این مراکز بیشتر از طریق کشورهای حوزه خلیج فارس تامین می شود که به ترتیب می توان گفت که آرژانتین با 1.9 درصد مسلمان و دارا بودن 30 مسجد در مکان اول و بعد از آن مکزیک با 18 مسجد، ونزوئلا با 14 مسجد، پاناما با 11 مسجد و شیلی با 7 مسجد در رده های بعدی قرار دارند.

 

 

 مطالب مرتبطفرصتی که دارد تهدید می شود!
طرح تجزیه؛ راهکار مقابله با جهان اسلام
جنبش 14 فوریه؛ انقلابی که با خون شهدا آغاز شد وادامه دارد
دست برتر «گفتمان انقلاب» ما در منطقه
برچسب هابیداری اسلامی, کریستف کلمب, آمریکای لاتین
نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:مطالب پیشنهادی
مطالبات شیطان بزرگ در سوریه مطالبات شیطان بزرگ در سوریه
مخالفان داخلی دولت سوریه در یک تقسیم بندی کلی به دو دسته تقسیم می شوند
تهدیدهای پیش روی بیداری اسلامی تهدیدهای پیش روی بیداری اسلامی
بیداری اسلامی وانقلابیون با چه موانعی مواجه هستند
وعده صادق وعده صادق
فریاد اعتراض ملت ها در گوش ابر قدرتها، پیکره غرب را به لرزه انداخته
این قرن، قرن اسلام است این قرن، قرن اسلام است
در طول عمرمان این ضرب المثل ایرانی را بارها شنیده ایم که...
ظهور قدرتمند اسلام در آمریکای لاتین ظهور قدرتمند اسلام در آمریکای لاتین
هجده درصد مسلمانان، عرب و بقیه مسلمان ها در کشورهای دیگری پراکنده اند
انقلاب‌هایی با شعار الله اکبر انقلاب‌هایی با شعار الله اکبر
با سقوط قذافی، تحولات منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا وارد مرحله جدیدی شد
غرب در جاده اسلام ستیزی غرب در جاده اسلام ستیزی
بررسی کارنامه کشورهای غربی در ماه های اخیر
توطئه علیه جهان اسلام توطئه علیه جهان اسلام
قدرت های جدید ضد غرب منافع آنها را در معرض تهدید قرار داده اند

• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما