نسخه چاپی


این قرن، قرن اسلام استدر طول عمرمان این ضرب المثل ایرانی را بارها شنیده ایم که...
 

یقیناً در طول عمرمان این ضرب المثل ایرانی را بارها شنیده ایم که « طرف از چاله به چاه افتاد» تفسیر این عبارت را می توان در برخی از باورهای عمیق نیز جست وجو کرد.

اجازه دهید مستقیماً به محتوای یادداشت اشاره کنم و بیش از این به حاشیه نروم؛ در چند دهه گذشته جامعه مذهبی و سیاسی ما شاهد فعالیت انجمنی با نام «حجتیه» بود، انجمنی که فعالیت هایش در مبارزه با بهائیت و ترویج مهدویت سامان می یافت، تا این مقطع هیچ گونه چالشی میان نیروهای مذهبی وجود نداشت تا اینکه با اوجگیری انقلاب اسلامی مردم ایران، انجمن حجتیه نه تنها هیچ کمکی به انقلاب مردم نکرد، بلکه تمام توان خود را معطوف آن نمود که با استدلال های خود مذهبیون را به خانه بکشاند. اختلافات عمیق و نوع نگاه سکولار انجمن سرانجام خشم و غضب امام و امت را در برابر این گروه برانگیخت و آنان را به حاشیه راند.

البته این تمام ماجرا نبود، بعد از طرد انجمنی ها بسیاری از ترس آنکه به ارتباط با انجمنی ها متهم شوند، طرح مسائل مهدویت را به فراموشی سپردند و تعیین وقت برای ظهور حضرت بقیه الله را با داشتن برنامه دقیق در راستای انتظار هدفمند خلط کرده و این دو را یکی پنداشتند.

کما اینکه از یاد برده بودند که امام سجاد فرموده اند اِنتِظارُ الفَرَجِ مِن أعظَمِ الفَرَجِ.انتظار فرج خود از بزرگترین گشایش هاست (1)
کار به جایی کشید که از ترس سکولارهای مذهبی برخی تبدیل به سکولارهای غربی شدند و با تحلیل های روان شناختی از جنس تفکرات، پاولف و... طرح مسئله مهدویت را به صلاح جامعه ندانستند.

هر چند که در این میان امام خمینی و مقام معظم رهبری بارها با طرح مسائل مهدویت، یادآور این سخن از پیامبر امید رحمت شدند که: مَنْ أَنْکرَ الْقائِمَ مَنْ وُلدیِ فَقَد انْکرَنِی(2) هر که قائم از فرزندانم را انکار کند ، مرا انکار کرده است.

با این وجود وقتی رئیس جمهوری آرای مردم را کسب کرد که در ابتدای تمامی سخنان اش دعا برای فرج را فراموش نمی کرد ظالمانه به انجمنی بودن متهم می شود کما اینکه سخن از طرح مهدویت و آمادگی برای ظهور جرم است.

جنبش های اخیر منطقه تحت عنوان بیداری اسلامی در کنار بیداری انسانی در اروپا و امریکا تحت عنوان جنبش های ضد سرمایه داری و وال استریت حکایت از آن داردکه مردم جهان بعد از ناامیدی و کنار گذاشتن نظام های مبتنی بر تفکر چپ نظیر نظام های مارکسیستی و کمونیستی امروز به سمت سرنگونی نظام های لیبرالی حرکت می کنند. در نگاهی کلان تر می توان به ضعف تفکرات اومانیستی پی برد و در این میان چگونه می توان عطش سیری ناپذیر جامعه جهانی را برای یافتن مدل جدیدی برای اداره جهان پاسخگو بود؟!

امروز تکیه بر ادبیات مشترک موحدین عالم مبنی بر ظهور منجی نجات بخش عالم می تواند تبدیل به یک آلترناتیو جهانی شود. مرور سخنان روز دوشنبه مقام معظم رهبری در دیدار با شرکت کنندگان در اجلاس جهانی «جوانان و بیداری اسلامی» نویددهنده عمق نگاه معظم له است، آنچنان که حضرت آیت الله خامنه ای در آغاز سخنان خود صراحتاً می فرمایند «اینها همه بشارت است».

 هنگامی که امام امت فرمودند: «وقتی جوان در یک کشوری بیدار شد، امید به بیداری های عمومی در آن کشور افزایش پیدا می کند. امروز جوان های ما در سرتاسر جهان اسلام بیدار شده اند.»به یاد نقش فعال جوانان در نهضت مهدوی افتادم چنان که مولای متقیان می فرمایند «أصحاب المهدی(عج) شبابٌ لا کُهولٌ فیهم إلاّ مثل کحل العین و الملح فی الزاد و اَقلّ الزاد، الملح... ؛ یاران حضرت مهدی(عج) جوانانی هستند که در میان آنها پیرمرد به چشم نمی خورد؛ مگر خیلی اندک، مانند سرمه در چشم و نمک در غذا، که کمترین چیزی که در غذا ریخته می شود، نمک است.»(3)

سخنان رهبری به حدی روشن است که نیاز به متمم ندارد: امروز در کشورهای اسلامی علیه دیکتاتوری های وابسته قیام شده است؛ این مقدمه ای است برای قیام علیه دیکتاتوری جهانی و دیکتاتوری بین المللی که عبارت است از دیکتاتوری شبکه فاسد و خبیث صهیونیستی و قدرت های استکباری.

معظم له ادامه می دهند: وعدکم اللَّه مغانم کثیره تأخذونها فعجّل لکم هذه و کفّ ایدی النّاس عنکم و لتکون ءایه للمؤمنین و یهدیکم صراطاً مستقیما»(4). این پیروزی ها آیت الهی است؛ اینها نشانه هایی از قدرت فائقه حق است که خدای متعال دارد به ما نشان می دهد.

و دست آخر اینکه بی شک همانگونه که رهبر انقلاب فرمودند «این قرن، قرن اسلام است. این قرن، قرن معنویت است. اسلام عقلانیت را و معنویت را و عدالت را با یکدیگر به ملت ها هدیه می دهد؛ اسلامِ عقلانیت، اسلامِ تدبر و تفکر، اسلامِ معنویت، اسلامِ توجه و توکل به خدای متعال، اسلامِ جهاد، اسلامِ کار، اسلامِ اقدام؛ اینها تعالیم خدای متعال و تعالیم اسلامی است به ما» اسلامی که منتظران به امید جهانشمول شدن و اجرای بی کم کاست آن، هر روز از صمیم قلب دست به دعا برداشته و می گویند: اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر واجعلنا من خیر اعوانه و انصاره و المستشهدین بین یدیه.


پی نوشت:
1: الاحتجاج 2/154
2: ( کمال الدین 2/412 ) و «منتخب الأثر، ص 492»2:
3: الغیبه، طوسی، ص476؛ الغیبه، نعمانی، ص316؛ بحارالانوار، ج52، ص333؛ منتخب الاثر، صافی، ص484.
4: فتح: 20
به قلم محمد رحمانیمطالب مرتبطفرصتی که دارد تهدید می شود!
طرح تجزیه؛ راهکار مقابله با جهان اسلام
جنبش 14 فوریه؛ انقلابی که با خون شهدا آغاز شد وادامه دارد
دست برتر «گفتمان انقلاب» ما در منطقه
برچسب هابیداری اسلامی, محمد رحمانی, قرن اسلام
نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:مطالب پیشنهادی
مطالبات شیطان بزرگ در سوریه مطالبات شیطان بزرگ در سوریه
مخالفان داخلی دولت سوریه در یک تقسیم بندی کلی به دو دسته تقسیم می شوند
تهدیدهای پیش روی بیداری اسلامی تهدیدهای پیش روی بیداری اسلامی
بیداری اسلامی وانقلابیون با چه موانعی مواجه هستند
وعده صادق وعده صادق
فریاد اعتراض ملت ها در گوش ابر قدرتها، پیکره غرب را به لرزه انداخته
این قرن، قرن اسلام است این قرن، قرن اسلام است
در طول عمرمان این ضرب المثل ایرانی را بارها شنیده ایم که...
ظهور قدرتمند اسلام در آمریکای لاتین ظهور قدرتمند اسلام در آمریکای لاتین
هجده درصد مسلمانان، عرب و بقیه مسلمان ها در کشورهای دیگری پراکنده اند
انقلاب‌هایی با شعار الله اکبر انقلاب‌هایی با شعار الله اکبر
با سقوط قذافی، تحولات منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا وارد مرحله جدیدی شد
غرب در جاده اسلام ستیزی غرب در جاده اسلام ستیزی
بررسی کارنامه کشورهای غربی در ماه های اخیر
توطئه علیه جهان اسلام توطئه علیه جهان اسلام
قدرت های جدید ضد غرب منافع آنها را در معرض تهدید قرار داده اند

• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما