نسخه چاپی


حامیان غدیر: علامه مجاهد میر حامد حسین هندىاز بزرگترین پاسداران حریم فرهنگ و ولایت آل محمد صلى الله علیه و آله ، علامه مجاهد میر حامد حسین هندى است
 

علامه مجاهد میر حامد حسین هندى

از بزرگترین پاسداران حریم فرهنگ و ولایت آل محمد صلى الله علیه و آله ، علامه مجاهد میر حامد حسین هندى است كه در نیمه دوم قرن سیزدهم هجرى مى زیست او حق عظیمى بر گردن شیعیان دارد و كتاب جاودانش (( عبقات الانوار )) از آثار درخشان شیعه در یكى - دو قرن اخیر است .

خاندان فضیلت
علامه میر حامد حسین ، از خاندانهاى اصیل سادات موسوى است و با 27 واسطه ، نسبش به امام هفتم امام موسى كاظم علیه السلام مى رسد .

ولادت و رشد
علامه میر حامد حسین هندى ، در سال 1246 ق . در شهر (( میر تهه )) هند ، در خانه سید محمد قلى به دنیار آمد . نام اصلى او را (( مهدى )) نهادند . سبب شهرتش به (( میر حامد حسین )) آن است كه پدرش پیش از آنكه خبر تولد فرزندش را بشنود ، در رویا جد خود (( سید حامد حسین )) را دیده بود ، از این رو ، فرزند نوزادش را به این نام مشهور كرد .
میر حامد حسین وقتى به هفت سالگى رسید ، پدرش او را به مكتب گذاشت . او مقدمات و دروس ابتدائى را خواند ، آنگاه وارد مراحل بالاترى رسید .

تلاش علمى و خلق آثار
جوامع اسلامى بویژه هندوستان ، در دوران زندگى میر حامد حسین ، بیش از پیش دچار آشوب و تفرقه شده بود . استعمارگران و دشمنان اسلام ، همواره براى دست یافتن به اهداف شوم و غارتگرانه خود ، دوست مى داشتند كه مسلمانان با هم اتحاد نداشته باشند و مدام با خصومت زندگى كنند . بدین خاطر گاه دانشمندانى را در میان خود مسلمانان تحریك مى كردند تا با نوشتن و یا گفتن حرفهایى تفرقه افكن و اختلاف آفرین ، صفوف آنان را بر هم زنند و محیط زندگى برادرانه را تبدیل به بلوا و آشوب و سوء ظن و دشمن سازند .
علامه سید محمد قلى پدر میر حامد حسین ، سالها عمر خود را صرف جواب دادن شبهات و تهمتهائى كرد كه دشمنان اسلام ، به دست برخى از دانشمندان مسلمان ، علیه شیعه و مكتب اهل بیت علیهم السلام شایع مى كردند اكنون بعد از پدر نوبت به پسر صالح و خلف او یعنى علامه میر حامد حسین هندى رسیده بود . او مشاهد مى كرد كه چه افتراها و تهمتهایى بر شیعه مى بندند كه روح شیعه از آنها خبر ندارد ...
این بود كه تصمیم گرفت كمر همت ببندد و همچون پدرش ، در عرصه قلم و تحقیق و تتبع و بیان حقائق اسلام و وقایع تاریخ اسلام ، به دفاع از حق بر خیزد و به تهمتهاى مغرضانه و جاهلانه و خصومت آمیز دشمنان تشیع ، پاسخ دهد (( تا سیه روى شود هر كه در او غش باشد ! ))
آثار :
1 . استقصاء الافحام ، ده جلد و به فارسى است . مولف در این كتاب مطالبى را پیرامون قرآن كریم ، حضرت مهدى ( عج ) شرح حال بسیارى از دانشمندان اهل سنت و اصول و فروع دین ، مطرح كرده است و پاسخى است به كتاب (( منتهى الكلام )) تاءلیف حیدر على فیض آبادى حنفى ، كه مطالبى شبهه آمیز و بى اساس درباره شیعه داشت .(6)
2 . شوارق النصوص ، پنج جلد در علم كلام .
3 . افحام اهل المین ، ردى است بر كتاب (( ازاله الغین )) تاءلیف حیدر على فیض ابادى حنفى .
4 . اسفار الانوار ، سفر نامه حج و كربلا .
5 . كشف المعضلات فى حل المشكلات .
6 . العضب البتار فى مبحث آیه الغار .
7 . النجم الثاقب فى مساءله الحاجب ، كتاب فقهى در موضوع ارث .
8 . الدرر السنیه فى المكاتیب و المنشآت العربیه .
9 . زین الوسائل الى تحقیق المسائل ، مسائل فقهى و گوناگون .
10 . الدرایع ، در شرح شرایع محقق حلى .
11 . عبقات الانوار فى مناقب الائمه الاطهار .
این اثر بزرگترین و ارجمندترین كتاب اوست و از شاهكارهاى علمى و اعتقادى شیعه بشمار مى رود . مولف بزرگوار این كتاب عظیم و شگفت انگیز را در مناقب ائمه اطهار علیهم السلام و در جواب كتاب ضد شیعى (( تحفه اثنا عشریه )) نوشته است .
عبقات الانوار(9) ، داراى دو منهج و هر منهج نیز مشتمل بر مجلداتى چند است . منهج اول درباره اثبات دلالت آیاتى چند از قرآن مجید بر امامت است ، از جمله آیه :
(( انما ولیكم الله و رسوله و الذین آمنوا الذین یقیمون الصلوه و یوتون الزكاه و هم راكعون )) مائده / 55 .
و آیه :
ـ الیوم اكملت لكم دینكم ... . )) مائده / 3
و آیات فراوان دیگرى كه بر امامت شرعى و الهى ائمه اهل بیت عصمت و طهارت ( امام على و فرزندان معصومش علیهم السلام ) دلالت مى كند . همه را مورد بحث عالمانه و محققانه و گسترده قرار داده است . گفته اند این مجلد هنوز به چاپ نرسیده است و در كتابخانه عظیم مولف دانشمندش ، در شهر لكهنو نگهدارى مى شود .
منهج دوم كتاب ، درباره احادیث دوازده گانه اى است كه مولوى عبدالعزیز دهلوى در كتاب تحفه اثنا عشریه ، مغرضانه اصل یا تواتر آنها را انكار و اشكالاتى بر این احادیث شیعى وارد كرده بود . این منهج از كتاب شگفت آور و عظیم عبقات الانوار ، 30 جلد است كه حدود دوازده جلد آن در هندوستان و ایران به چاپ رسیده است . هر یك از احادیث دوازده گانه ، خود یك مجلد و برخى از این مجلدات هم در چندین جلد به سبك قدیم و ینگى چاپ شده است بدین شرح :
مجلد اول از منهج دوم ، در مورد حدیث غدیر .
مجلد دوم ، در موضوع حدیث منزلت .
مجلد سوم ، درباره حدیث ولایت .
مجلد چهارم ، درباره حدیث طیر .
مجلد پنجم ، به شرح و بیان حدیث (( انا مدینه العلم و على بابها ... )) .
مجلد ششم ، درباره حدیث حدیث تشبیه .
مجلد هفتم ، درباره حدیث (( من ناصب علیا لخلافه فهو كافر )) .
مجلد هشتم ، در بیان حدیث نور (( كنت انا و على نورا ... ))
مجلد نهم ، درباره حدیث (( رایت )) .
مجلد دهم ، در موضوع حدیث (( انك تقاتل على تاءویل القرآن ... )) .
مجلد یازدهم ، در مورد حدیث (( الحق مع على ... )) .
مجلد دوازدهم ، درباره حدیث ثقلین .

 

وفات
سرانجام ، فرزانه بزرگ شیعه و مدافع مجاهد اهل بیت پیامبر صلى الله علیه و آله سید بزرگوار میر حامد حسین موسوى هندى ، در هیجدهم صفر سال 1306 ، در لكهنو چشم از جهان فرو بست و در حسینیه خود دفن شد.
درود خدا بر او و اجداد طاهرینش باد .

 

 برچسب هاعترت, امیر المومنین, غدیر, علامه
نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:مطالب پیشنهادی
خطابه‌های قبل از غدیر خطابه‌های قبل از غدیر
اولین خطابه حضرت رسول در منا بود
عید خلافت و ولایت عید خلافت و ولایت
یکی از اعیاد مهم بعد از قربان و فطر
اعلان رسمی ولایت امام (ع) اعلان رسمی ولایت امام (ع)
برای شما صاحب اختیار و امامی قرار داده
متن كامل خطبه غدیر متن كامل خطبه غدیر
در تاریخچه كتاب‌هاى اسلامى، اولین بار در نقل خطبه غدیر

• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما