شبکه تلویزیونی اینترنتی لبیک |خانه|--|درباره ما|--|ارتباط با ما|


پنج شنبه 2 اسفند 1397  


  نسخه چاپی


در س های بیداری اسلامی از دفاع مقدسرزمندگان انقلاب اسلامی ایران اما با دفاع مقدس خود در برابر جبهه استكبار، درس هایی را به جهانیان دادند
 

رزمندگان انقلاب اسلامی ایران اما با دفاع مقدس خود در برابر جبهه استكبار، درس هایی را به جهانیان دادند كه همچنان با گذشت بیش از ?? سال از آن واقعه، قابل تعلیم و تعلم است.

شرح :

 ?? شهریور یادآور تهاجم بزرگ و آشكار عراق علیه ایران در سال ?? و آغاز مقاومت هشت ساله غیورمردان ایرانی است. «جنگ تحمیلی» و «دفاع مقدس» اگرچه هر دو در یك فرآیند نظامی دنبال شد، اما به هیچ وجه نمی توان این دو مقوله را در یك چارچوب ایدئولوژی و استراتژی قرار داد. اهداف و رویكرد جنگ با دفاع و مسیر انتخاب هر یك از آنان برای دولت ها بسیار متفاوت است. جنگ عراق علیه ایران كه با حمایت گسترده كشورهای غربی همراه شد آنچنان غریق مطامع ناصواب سیاسی و اقتصادی بود كه سرانجام در قطعنامه ???، عراق به عنوان متجاوز معرفی شد و در واقع نه تنها جنگ هشت ساله تحمیلی هیچ نفعی را برای عراق نداشت كه حتی رژیم بعث با این اقدام نابخردانه مسیر ضربه زدن به كشور متبوع خود را پیمود. رزمندگان انقلاب اسلامی ایران اما با دفاع مقدس خود در برابر جبهه استكبار، درس هایی را به جهانیان دادند كه همچنان با گذشت بیش از ?? سال از آن واقعه، قابل تعلیم و تعلم است.

درس های بیداری اسلامی از دفاع مقدس

درس های دفاع مقدس در برابر جنگ تحمیلی را با توجه به شرایط كنونی ایران و جهان می توان در دو سطح داخلی و بین المللی تقسیم كرد. بخشی از واقعیات هشت سال دفاع مقدس به گونه ای است كه اگر ملت های مسلمان خصوصا در كشورهایی كه اخیرا با اخراج دیكتاتورها، مسیر تحولات سیاسی و بیداری اسلامی را می پیمایند، بدان دقت كنند و از آن عبرت گیرند، موفقیت نهایی نصیب آنان خواهد شد. یكی از مسائلی كه امروز موج بیداری اسلامی با آن مواجه است، دسیسه ها و توطئه های نظام سلطه برای به زانو درآوردن خروش مقدس ملت های مسلمان در برابر غرب است. این دقیقا همان اتفاقی است كه صدام رئیس رژیم بعث عراق گرفتار آن بود و در جنگ تحمیلی با اشاره حكام غربی خود، موشك ها را به سمت ایران شلیك می كرد. با توجه و تدقیق در این سابقه، می توان برای این سؤال كه آیا وابستگی به غرب و جهانخواران امریكایی، انگلیسی و اسرائیلی و هم پیمانان آنها، برای یك كشور مفید است و ختم به خیر خواهد شد؟، پاسخ مناسبی را پیدا كرد؛ پاسخی كه قطعا كمكی است برای آنكه بیداری اسلامی گرفتار دسیسه های نظام سلطه نشود.

نگاه غرب به صدام در حد یك تفاله سیاسی

گرچه صدام در طول جنگ تحمیلی با پشتیبانی جبهه استكبار، از تجهیزات نظامی بیشتری نسبت به ایران برخوردار بود اما رژیم بعث عراق پس از خاتمه جنگ و زمانی كه غربی ها دیگر به وی نیازی نداشتند، گرفتار مصائبی شد كه اتفاقا از جانب حامیان سابق خود دنبال می شد. این بدان علت بود كه صدام پس از مدتی اطاعت و تعظیم در برابر غرب، به محض پایان یافتن جنگ تحمیلی فقط در حد یك تفاله سیاسی نگریسته می شد كه غرب استفاده خود را از آن كرده و دیگر سودی برایش نداشت.

مواجهه عراق با تهدیدات اسرائیل

یكی از مصیبت هایی كه عراق پس از جنگ تحمیلی گرفتار آن بود، مواجهه با تهدیدات اسرائیل بود. هرچند كه رئیس رژیم بعث عراق نیز اسرائیل را تهدید كرد كه در صورت بروز جنگ، به طور گسترده از سلاح شیمیایی دوگانه استفاده خواهد كرد و نیمی از اسرائیل را از بین خواهد برد اما این بیشتر برای قهرمان سازی صدام از خودش در میان اعراب بود. تهدیدات متقابل اسرائیل و عراق علیه یكدیگر آنچنان شدتی داشت كه از یك سو حامیان اسرائیل از جمله امریكا و انگلیس علیه عراق موضع آشكار داشتند و اتحادیه اروپا نیز در این رابطه سكوت نكرد. از سوی دیگر برخی از كشورهای عربی به پشتیبانی از صدام پرداختند. اما آنچه موجب ترس صدام بود تهدید سنگین اسرائیل علیه عراق بود كه مطرح شده بود در صورت استفاده عراق از سلاح شیمیایی، ?? برابر پاسخ آن را خواهیم داد. این پاسخ ?? برابری علیه عراق آنچنان پتكی بر سر صدام بود كه تازه فهمید همان حامیان سابق در جبهه استكبار كه تا دیروز به نفع عراق و علیه ایران عمل می كردند، تغییر مسیر داده اند و احتمالاً برای جمع آوری سلاح هایی كه در اختیار رژیم بعث قرار داده اند، قصد دارند وارد میدان جنگ علیه عراق شوند.

ماجرای مقابله انگلیس در برابر رژیم بعث

در شرایطی كه هنوز دو سال از پذیرش قطعنامه ??? نگذشته بود عراق به دستور صدام یك خبرنگار انگلیسی و ایرانی تبار به نام فرزاد بازوفت كه با نشریه آبزرور انگلستان همكاری داشت را به اتهام جاسوسی اعدام كرد. این اقدام فضا را به سمتی برد كه انگلستان در سیاست های خود به مقابله علنی در برابر رژیم بعث پرداخت. پس از انگلستان نیز كشورهای غربی به حمایت از انگلیس پرداختند و صدام شدیداً مورد هجمه حامیان سابق خود قرار گرفت.

اتهامات تازه غرب علیه عراق

دستگیری دو عراقی در فرودگاه لندن به جرم حمل چاشنی سلاح هسته ای ماجرای دیگری بود تا هجمه دوستان دیروز عراق علیه صدام بیش از پیش برانگیخته شود و با متهم كردن عراق به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای، تهدیدات علیه كشوری كه معدن تسلیحات نظامی غربی بود، افزایش یابد. هجمه غرب علیه عراق در مسیری بود كه صدام به عنوان یك مهره سوخته در آن باید از میان برداشته می شد.

اعدام صدام به دست دوستان سابق خود

اخراج نماینده عراق از سازمان ملل و اقدام متقابل صدام در اخراج یكی از نمایندگان امریكا از عراق مورد دیگری بود كه حامیان صدام در جنگ تحمیلی را در سال های پس از قبول قطعنامه، در برابر وی قرار داد. تمامی این موارد به گونه ای دنبال شد كه سرانجام پس از حمله عراق به كویت، امریكا یعنی یكی از دوستان قدیمی صدام در جنگ تحمیلی، در مقابل آن ایستاد و سرانجام در سال ???? با لشكركشی امریكا به عراق، صدام به دست دوستان سابق خود به دار آویخته شد. این سرانجام كسی بود كه روزگاری پای سفره غرب نان خورد و سر تعظیم در برابر نظام سلطه فرود آورده بود؛ سرانجامی كه نصیب تمامی دیكتاتورهای وابسته به دیكتاتورهای غربی می شود.

عبرت گیری از تاریخ

در مقابل عراق، اما جمهوری اسلامی ایران با ایستادگی در برابر ظلم و جور و مقاومت در برابر نظام سلطه به پیشرفت هایی دست یافت كه همچنان ادامه دارد. پیشرفت های ایران در زمینه های اقتصادی، صنعتی و حتی توسعه سیاسی را امروز نمی توان بدون در نظر گرفتن هشت سال دفاع مقدس رزمندگان اسلام در برابر مستكبران تحلیل كرد. این مسئله ای است كه تاریخ گواه آن است. تاریخ پر از عبرت هایی است كه باید از آن درس گرفت. امروز هم می توان در ابعاد داخلی و بین المللی از تاریخ عبرت های فراوانی را كسب كرد و فهمید كه تنها با مقاومت و ایستادگی می توان به پیروزی دست یافت.

 

 مطالب مرتبطنقش نخبگان در هدایت «بیداری اسلامی»
انقلاب های عربی؛ ناکامی دوباره یا تحول فراگیر
طرح تجزیه؛ راهکار مقابله با جهان اسلام
بیداری اسلامی و تحول مفهوم مشروعیت
برچسب هابیداری اسلامی, رزمندگان انقلاب, جنگ تحمیلی
نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:مطالب پیشنهادی
مطالبات شیطان بزرگ در سوریه مطالبات شیطان بزرگ در سوریه
مخالفان داخلی دولت سوریه در یک تقسیم بندی کلی به دو دسته تقسیم می شوند
تهدیدهای پیش روی بیداری اسلامی تهدیدهای پیش روی بیداری اسلامی
بیداری اسلامی وانقلابیون با چه موانعی مواجه هستند
وعده صادق وعده صادق
فریاد اعتراض ملت ها در گوش ابر قدرتها، پیکره غرب را به لرزه انداخته
این قرن، قرن اسلام است این قرن، قرن اسلام است
در طول عمرمان این ضرب المثل ایرانی را بارها شنیده ایم که...
ظهور قدرتمند اسلام در آمریکای لاتین ظهور قدرتمند اسلام در آمریکای لاتین
هجده درصد مسلمانان، عرب و بقیه مسلمان ها در کشورهای دیگری پراکنده اند
انقلاب‌هایی با شعار الله اکبر انقلاب‌هایی با شعار الله اکبر
با سقوط قذافی، تحولات منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا وارد مرحله جدیدی شد
غرب در جاده اسلام ستیزی غرب در جاده اسلام ستیزی
بررسی کارنامه کشورهای غربی در ماه های اخیر
توطئه علیه جهان اسلام توطئه علیه جهان اسلام
قدرت های جدید ضد غرب منافع آنها را در معرض تهدید قرار داده اند

• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما