نسخه چاپی


مستحبات دخول مكه مكرمه و مسجد الحراممستحب است براى كسیكه قصد دخول مكه مكرمه دارد
 

مستحب است براى كسیكه قصد دخول مكه مكرمه دارد اینكه غسل بنماید قبل از دخول، و اینكه با آرامش و وقار داخل شود، و از بالاى مكه داخل شده و از پایین آن بیرون آید در صورتى كه از مدینه بیاید.
و مستحب است اینكه در حال دخول مسجد با پاى برهنه و آرامش و وقار و خشوع باشد، و هنگام ورود از در » بنى شیبه« وارد شود، و این در اگر چه فعلا بعلت توسعه مسجد مشخص نیست، ولى بعض گفته اند: كه در بنى شبیه در مقابل » باب السلام« كنونى بوده است، بنابر این اولى ورود از در دار السلام است، و پس از آن مستقیما بیاید تا از ستونها بگذرد.
و مستحب است بر در مسجد الحرام ایستاده و بگوید:
» السلام علیك ایها النبى و رحمة الله و بركاته، بسم الله و بالله و من الله، و ما شاء الله، و السلام على انبیاء الله و رسله، و السلام على رسول الله، و السلام على ابراهیم خلیل الله، و الحمدلله رب العالمین«.
پس داخل مسجد الحرام شود و رو به كعبه دستها را بلند نموده بطرف آسمان و بگوید:
» اللهم انى اسالك فى مقامى هذا فى اول مناسكى ان تقبل توبتی، و ان تجاوز عن خطیئتی، و تضع عنى وزری. الحمد لله الذى بلغنى بیته الحرام. اللهم انى اشهدك ان هذا بیتك الحرام الذى جعلته مثابه للناس، و امنا و مباركا، و هدى للعالمین، اللهم انى عبدك و البلد بلدك و البیت بیتك، جئت اطلب رحمتك، و اؤم طاعتك، مطیعا لامرك، راضیا بقدرك، اسالك مسأله الفقیر الیك، الخائف لعقوبتك، اللهم افتح لى ابواب رحمتك، و استعملنى بطاعتك و مرضاتك«.
و در روایت دیگر وارد است كه نزد در مسجد بایستد وبگوید:
»بسم الله و بالله و من الله و الى الله، و ماشاء الله على ملة رسول الله صلى الله علیه و آله، و خیر الاسماء لله، و الحمد لله، و السلام على رسول الله صلى الله علیه و آله، السلام على محمد بن عبدالله، السلام علیك ایها النبى و رحمة الله و بركاته، اسلام على انبیاء الله و رسله، اسلام على ابراهیم خلیل الرحمن، اسلام على المرسلین، و الحمد لله رب العالمین، اسلام علینا و على عباد الله الصالحین.
اللهم صل على محمد و ال محمد، و بارك على محمد و آل محمد، و ارحم محمدا و آل محمد، كما صلیت و باركت و ترحمت على ابراهیم و آل ابراهیم انك حمید مجید.
اللهم صل على محمد {و آل محمد} عبدك و رسولك، و على ابراهیم خلیلك، و على انبیائك و رسلك، و سلم علیهم و سلام على المرسلین، والحمدلله رب العالمین.
اللهم افتح لى ابواب رحمتك، و استعملنى فى طاعتك و مرضاتك، و احفظنى بحفظ الایمان ابدا ما ابقیتنى جل ثناء وجهك، الحمدلله الذى جعلنى من وفده و زواره، و جعلنى ممن یعمر مساجده، و جعلنى ممن یناجیه.
اللهم انى عبدك، و زائرك فى بیتك، و على كل ماتى حق لمن اتاه و زاره، و انت خیر ماتى و اكرم مزور، فاسالك یا الله یا رحمن و بانك انت الله لا اله الا انت، وحدك لا شریك لك، و بانك واحد احد صمد، لم تلد و لم تولد، و لم یكن له كفوا احد، و ان محمدا عبدك و رسولك صلى الله علیه و على اهل بیته، یا جواد یا كیریم، یا ماجد یا جبار یا كریم، اسالك ان تجعل تحفتك ایاى بزیارتى ایاك اول شئ تعطینى فكاك رقبتى من النار«.
پس سه مرتبه مى گوید:
» اللهم فك رقبتى من النار«.
پس مى گوید:
» و اوسع على من رزقك الحلال الطیب، و ادرا عنى شر شیاطین الانس و الجن، و شر فسقه العرب و العجم«.
و مستحب است وقتى كه محاذى حجر الاسود شد بگوید:
اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریك له، و اشهد ان محمد عبده و رسوله، آمنت بالله، و كفرت بالطاغوت، و باللات والعزی، و بعباده الشیطان و بعباده كل ند یدعى من دون الله.
پس بطرف حجر الأسود رفته و آن را استلام نماید و بگوید:
» الحمدلله الذى هدانا لهذا و ما كنا لنهتدى لولا ان هدانا الله، سبحان الله و الحمدالله و لا اله الا الله و الله اكبر، اكبر من خلقه، اكبر ممن اخشى و احذر، و لا اله الا الله وحده لا شریك له، له الملك و له الحمد، یحیى و یمیت، و یمیت و یحیی، بیده الخیر، و هو على كل شیء قدیر«.
و صلوات بر پیغمبر و آل او بفرستد و سلام بر پیغمبران بدهد چنانچه وقت ورود به مسجد الحرام صلوات و سلام مى داد، آنگاه بگوید:
» انى اؤمن بوعدك و أوفى بعهدك«.
و در روایت صحیح از حضرت صادق (علیه السلام) وارد است: وقتى نزدیك حجر الاسود رسیدى دستهاى خود را بلند كن، و حمد و ثناى الهى را به جا آور، و صلوات بر پیغمبر (صلى الله علیه و آله) بفرست،ـ و از خداوند عالم بخواه كه از تو قبول كند، پس از آن حجر را استلام نما و آنرا ببوس، و اگر بوسیدن ممكن نشد با دست استلام نما، و اگر آن هم ممكن نشد اشاره به آن كن و بگو:
» اللهم امانتى ادیتها، و میثاقى تعاهدته لتشهد لى بالموافاه. اللهم تصدیقا بكتابك و على سنة نبیك، اشهد ان لا اله الا الله وحده لا شریك له، و ان محمدا عبده و رسوله، آمنت بالله، و كفرت بالجبت و الطاغوت و باللات والعزی، و عباده الشیطان و عباده كل ند یدعى من دون الله تعالی«.
و اگر نتوانى همه را بخوانی، بعضى را بخوان، و بگو:
» اللهم الیك بسطت یدی، و فیها عندك عظمت رغبتی، فاقبل سبحتی، واغفر لى وارحمنی، اللهم انى اعوذ بك من الكفر و الفقر و مواقف الخزى فى الدنیا و الآخرة«.برچسب هادین شناسی, فروع دین, حج, احكام حج
نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:مطالب پیشنهادی
بررسی برخی احکام مربوط به حج بررسی برخی احکام مربوط به حج
آیا وضو گرفتن با آب زمزم موجود در داخل حرم مکی جایز است؟
حكمت احرام حكمت احرام
نخستین گام حج یا عمره، «احرام» است. چرا احرام؟و چرا از میقاتى معیّن؟
حكمت طواف حكمت طواف
هدف،الزام كامل و انضباط دقیق و هماهنگى بااراده تشریع خداونداست
احرام، در مسجد شجره احرام، در مسجد شجره
در كاروان ها، نشانه هاى كوچ و زمزمه هاى رفتن آشكار مى شود
حج استجابی 7 حج استجابی 7
كسانى كه از هند و پاكستان به عربستان مى آیندو در مكه معظمه مقیم مى شوند
احكام استجابی 6 احكام استجابی 6
آیا طواف در عمره مفرده استحبابى، حكمِ طواف واجب را دارد كه باید نماز آن خلف مقام باشد
حج استجابی 5 حج استجابی 5
اگر فاصله بین دو عمره كمتر از یك ماه باشد،
حج استجابی 4 حج استجابی 4
ماندن به منى، شب یازدهم و شب دوازدهم، و شب سیزدهم براى بعضى از اشخاص.
حج استجابی 3 حج استجابی 3
یكى «عمره تمتّع»، و دیگرى «حجّ تمتّع» و عمره تمتع مقدم است بر حج.
حج استجابی 2 حج استجابی 2
كیفیت افعال حجّ اِفراد; از احرام و وقوفین و اعمال منى و اعمال مكه، عین كیفیّت حجّ تمتع است

• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما