نسخه چاپی


حج، آهنگ رشد و تعالیدر سوره های بقره، آل عمران، توبه، ابراهیم، حج، بلد، تین آمده استفاده شده
 

این قسمت از مجموع آیاتی كه در سوره های بقره، آل عمران، توبه، ابراهیم، حج، بلد، تین آمده استفاده شده و برای این كه خوانندگان عزیز بیشتر با قرآن كریم مأنوس شوند، آنان را به قرائت و تدبر در آیات این سوره ها دعوت كرده و در اینجا فقط به دورنمایی از حقیقت این آیات اشاره می شود.

حج، به پا خاستن و گرویدن و آهنگ كردن است. آهنگ كردن موجودی كوچك، ذره ای ناتوان، حقیری بی مقدار، فقیری بی مایه، در برابر بی نیازی مطلق، مولایی بزرگوار و كریمی مهربان. گردش عاشق شیدایی در اطراف محبوب با توجه به جهتی كه به سوی او نشان می دهد، یعنی خانه با عظمت كعبه.

این آهنگ كردن و به پاخاستن و گرویدن، در میان عبادات دسته جمعی اسلام بزرگ ترین و باشكوه ترین عبادتی است كه مسلمانان به جای می آورند.

این مراسم، برای ملت اسلام اگر برابر با تمام شرایط و قواعدش انجام گیرد، بزرگ ترین رمز وحدت و یگانگی و نشانه كاملی از وارستگی شؤون مادی و برترین وسیله تحكیم روابط، در بین ملل مسلمان است.

آری، جمع شدن ممتازان ملل اسلامی از تمام نقاط زمین به قصد پاكسازی درون و به نیت ایجاد همبستگی و خبردار شدن از تمام اوضاع حیاتی یكدیگر و شاهد منافع مادی و معنوی بودن، شكوه و جلالی بس عجیب دارد و یكی از بهترین راه های علاج دردها و معالجه بدبختی هاست.

سالی یكبار جمع شدن عقلا و مستطیعان ملت اسلام در مركزی كه خداوند بزرگ امنیت آن را از هر سو به وسیله مقررات خاصش تأمین كرده، در میان آداب الهی از مهم ترین آداب و در میان مراسم از باعظمت ترین مراسم است.

البته مسلمانان از لحظه انعكاس نور حق در دل هاشان و از همان هنگامی كه زبانشان به كلمه توحید و اقرار به معارف بازگردیده با طرق مختلفی كه حضرت او معین فرموده، از قبیل نماز، روزه، جهاد، امر به معروف و نهی از منكر، تعاون، احسان، تقوی، عدل و داد، محبت و همبستگی و... به سوی او آهنگ كرده و برای او به پا خاسته اند، بر گرد مركز این حقایق گردیده اند و در هر مقامی نوعی حج به جای آورده اند، ولی مسئله حج بالخصوص در ماه ذی الحجه در سرزمین مكه و كنار خانه خدا، امتیازات مخصوصی دارد كه دیگر احكام الهی آن را ندارند.

چه نیكوست كه در جنب این عمل عظیم، مكلف با بیداری دل از ابتدا تا انتهای مراسم را توجه كند و آن گونه كه شایسته یك مهمان خداست قدم در وادی اجرای مناسك بگذارد، شاید شكوه معنوی حج دیده باطنش را باز كرده، بتواند عمق مسائل را بیابد و انقلابی در روح و عقلش ایجاد شده، از بند ظاهر رهیده به فضای بی كران عالم معنی قدم گذارد و با شاهباز اندیشه به سوی محبوب به پرواز آید.برچسب هادین شناسی, فروع دین, حج, حج در كلام معصومین
نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:مطالب پیشنهادی
حج در كلام امام علی (ع) حج در كلام امام علی (ع)
حج ، ظهور جلوه یار و تابش بارقه ملکوت اعلی است
دورنمایی از حقیقت عبادات دورنمایی از حقیقت عبادات
قوای روحانی و ملكوتی در حدی كه انسان را به عالی ترین مدارج كمال برساند،
نیت صادق نیت صادق
این كه هر عبادتی از عبادات باید به نیت صادقه باشد
آرایش و پوشش كعبه آرایش و پوشش كعبه
آدم علیه السّلام كسى بود كه كعبه را ساخت و بنیان آن را نهاد
پیوند با قرآن در سفر حج پیوند با قرآن در سفر حج
قرآن مجید، در رأس تمام برنامه های الهی است،

• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما