کد خبر : 13321 تاریخ انتشار : 1396/03/26 نسخه چاپی


تعهد عربستان به سازمان حج برای تأمین امنیت حجاج ایرانی امری مكفی استعضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینكه تعهد عربستان به سازمان حج برای تأمین امنیت حجاج ایرانی امری مكفی است، گفت: قرآن كریم نسبت به ترك حج، تعبیر به كفر كرده است.


 
حج
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک، آیت الله عباس كعبی، نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری  با بیان این كه به تأخیر انداختن حج واجب برای كسانی كه مستطیع هستند و اسامی آنان از سوی سازمان حج و زیارت اعلام شده است گناه كبیره است، گفت: یكی از دلایل وجوب حج آیه شریفه قرآن است كه خداوند می فرماید «وَ لِلَّهِ عَلَی النَّاسِ حِجُّ الْبَیْتِ مَنِ اسْتَطاعَ إِلَیْهِ سَبیلاً وَ مَنْ كَفَرَ فَإِنَّ اللَّهَ غَنِیٌّ عَنِ الْعالَمینَ؛ و برای خدا بر مردم است كه آهنگ خانه(او) كنند، آنها كه توانایی رفتن به سوی آن دارند و هر كس كفر ورزد(و حج را ترك كند، به خود زیان رسانده)، خداوند از همه جهانیان، بی نیاز است».

وی با اشاره به این مطلب كه قرآن كریم نسبت به ترك حج، تعبیر به كفر كرده است، افزود: كسی كه مستطیع است و موعد انجام حجش رسیده ولی به بهانه‌های واهی دنبال رفتن به حج نیست و حج را به تأخیر می اندازد به طور قطع مرتكب گناه شده است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با تأكید بر این كه حج واجب تأخیربردار نیست و باید در اسرع وقت انجام شود، بیان داشت: تنها مواردی كه می‌شود حج را ترك كرد این است كه حكومت از انجام آن منع كند، فرد مریض باشد و یا تنگدستی به او روی بیاورد ولی در مقابل اگر مستطیعی هیچ یك از این عذرها را نداشته باشد و نسبت به انجام حج كوتاهی كند، اگر بمیرد در روایات است كه به شریعت اسلام نمرده است.

آیت الله كعبی ادامه داد: در حال حاضر حكومت عربستان سعودی نسبت به انجام حج ایرانیان اعلام آمادگی كرده و شرایط و زمینه‌های آن را فراهم كرده است و همین طور نسبت به امنیت، كرامت، عزت و آسایش حجاج به سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران ضمانت داده است، از این رو هیچ مانعی برای حج رفتن حجاج ایرانی نیست و بهانه‌ای هم برای كسی باقی نمی‌ماند.

وی با اشاره به كارشكنی برخی در ترغیب افراد برای انجام ندادن حج واجب، تصریح كرد: در روایتی از امام صادق(ع) وارد شده است، افرادی كه مانع از رفتن دیگران به حج شده و به حج نرفتن توصیه می‌كنند، این‌ها در دنیا دچار گرفتاری و بلا خواهند شد و در آخرت به عذاب دچار می‌شوند.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: هیچ كدام از كارهای خیر، صدقات و اعمال صالحی كه انسان انجام می‌دهد در حالی كه حج واجب بر عهده ‌اش است، كفایت نمی‌كند، بلكه باید حتما حج را انجام دهد تا اعمال او به تكامل برسد.

وی با بیان این كه حج بر كثیری از كارهای خیر مقدم است و در روایتی داریم كه اگر كسی یك درهم در راه حج انفاق كند بهتر از انفاق یك میلیون درهم در كارهای خیر و اعمال صالح دیگر است، گفت: بنابراین با توجه به روایات و اینكه فلسفه حج تأمین مصالح و منافع دنیوی و اخروی است، شایسته است كه مؤمنین گرامی به انجام حج واجب روی بیاورند و از ترك آن خودداری كنند.

آیت الله كعبی در پایان مسأله حج را جدای از رابطه دو جانبه بین ایران و عربستان سعودی در امور سیاسی دانست و افزود: در مسأله حج امسال دولت عربستان سعودی تضمین‌هایی را داده است و امید داریم كه امسال حجاج بیت الله الحرام با امنیت، عزت، آرامش و آسایش یك حج ابراهیمی را ادا كنند.


برچسب هاحج، عربستان
نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:
• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما