کد خبر : 13868 تاریخ انتشار : 1397/03/13 نسخه چاپی


لزوم تبیین كلی شرایط سفر حج تمتع برای زائرانحجاج ایرانی نماینده فرهنگ ایران اسلامی و سفیران كشور محسوب می شوند
 

رئیس سازمان حج و زیارت حجاج ایرانی را سمبل نظم و انضباط دانست و تاكید كرد: حجاج ایرانی نماینده فرهنگ ایران اسلامی و سفیران كشور محسوب می شوند بنابراین باید از لحاظ نوع رفتار، پوشش، آراستگی ، نظم و انضباط مانند همیشه زبانزد قرار گیرند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از سایت حج ؛ حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت امروز در همایش كارگزاران ، مدیران و عوامل اجرایی استان تهران به تشریح عملیات حج تمتع 97 پرداخت و اظهار كرد: باید با آمادگی بیشتری از سال قبل در این مراسم حضور یابیم و رضایت حداكثری زائران برای ما حائز اهمیت خواهد بود.

وی با اشاره به برگزاری مطلوب حج تمتع 96 خاطرنشان كرد: سال قبل یكی از مهمترین دغدغه های زائران و مردم، بحث امنیت حجاج بود كه خوشبختانه با لطف خدا و شراط فراهم شده این مهم به خوبی محقق شد و امسال نیز امنیت حجاج یك اصل مهم است.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح كرد: دغدغه ها، نظرات و خواسته های حجاج امسال با حجاج سال گذشته متفاوت است بنابراین امسال ضمن برنامه ریزی و اجرای دقیق باید در تمامی مسائلی كه احتمال نگرانی و حساسیت حجاج را در بردارد آگاه سازی و اطلاع رسانی صحیحی از هم اكنون صورت گیرد.

محمدی با بیان اینكه از بهمن ماه سال 96 برنامه ریزی ها همانند اسكان حجاج آغاز شده است، گفت: هیئت های مسكن سازمان حج و زیارت دائما در رفت و آمد به كشور عربستان بوده اند تا هیچ مسئله و مشكلی بر سر راه ارائه خدمات مناسب به زائران حج تمتع 97 پیش نیاید.

وی نقش مدیر كاروان را در فرآیند حج تمتع بسیار حیاتی و مهم دانست و تاكید كرد: به طور قطع بخش مهمی از وظایف به عهده مدیر كاروان و بخشی به عهده مدیر مجموعه است چون زائران با مدیران كاروان در ارتباط مستقیم هستند، بنابراین مدیران كاروان ها نقش بسزایی در كسب رضایت زائران در حج تمتع دارند.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: مدیران كاروان ها باید تمامی مطالب مرتبط با سفر حج و وضعیت جاری حج را به شكلی درست و در زمانی مقتضی به زائران منتقل كنند؛ انتقال و تبیین درست شرایط كلی سفر حج موجب می شود تا زائران در زمان حضور خود در مدینه یا مكه و مشاعر دچار مشكل نشوند.

محمدی با تاكید بر این نكته كه حج تمتع با عمره كاملا متفاوت است، گفت: حج تمتع با هیچ سفری حتی با عمره قابل قیاس نیست بنابراین باید تمامی برنامه های پیش رو در فرآیند حج تمتع با دقت به زائران منتقل شود.

به گفته محمدی، نقاط حساسیت زا و حتی اعتراض برانگیز باید شناسایی و برای حجاج عزیز كشورمان تبیین شود.

وی موضوع اسكان در مدینه را یكی از مسائل و مشكلات مهم دانست و گفت: مدیران كاروان ها باید در خصوص نامناسب بودن وضعیت مسكن در مدینه، اطلاع رسانی لازم را به زائران انجام دهند.

رئیس سازمان حج و زیارت اظهار كرد: تعداد هتل های مدینه به دلیل تخریب هتلهای این شهر، كاهش یافته است بنابراین سطح و فضای هتل ها در مدینه نسبت به مكه پایین تر است و این مسئله برای حجاج همه كشورها صدق می كند.

محمدی تصریح كرد: با وجود تلاش های صورت گرفته برای تامین هتل های مناسب، بازهم كیفیت هتلهای مدینه و میزان فضای آن نسبت به هتل های مكه كمتر است و حجاج باید نسبت به این مهم آگاه باشند.

وی همچنین با اشاره تعطیلی نقل درون شهری در یك بازه زمانی گفت: حجاج از هم اكنون باید بدانند كه طبق برنامه وزارت حج عربستان، حمل و نقل درون شهری برای حجاج تمامی كشورها، از تاریخ 5 تا 14 ذی الحجه در شهر مكه مكرمه تعطیل است.

رئیس سازمان حج و زیارت بر زمانبندی لازم تاكید كرد و افزود: زمانبندی برای خروج از عرفات هم یكی از نكات ضروری است كه باید مدیران مجموعه ها و كاروان ها باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند و دقیقا بر طبق آن عمل كنند.

محمدی تاكید كرد: تمامی دستورالعملها، ابلاغیه ها ، جداول زمانبندی و ... كه پیش از سفر و در طول فرآیند حج صادر می شود، باید جز به جز مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی اظهار كرد: حج جمهوری اسلامی ایران و حجاج كشورمان به لحاظ نظم و انضباط زبانزد همه حجاج بوده و هستند و به دست آمدن این مهم نیز حاصل لطف خداوند و تلاش مدیران و عوامل اجرایی است كه امیدواریم امسال نیز این رویكرد بیش از پیش اجرایی شود.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه با تاكید بر لزوم توجه به جدول زمانبندی گفت: تمامی كاروان ها باید طبق جدول زمانبندی در روز دهم از چادرها خارج شوند و به سمت جمرات حركت كنند.

محمدی گفت: باید به سلامت و امنیت زائران توجه شود بنابراین توجه به زمانبندی و همچنین نظم از ضروریات است.

وی افزود: جدول زمانبندی برای قربانی هم مطابق جدول عزیمت به جمرات است كه باید با دقت مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان نظم و انضباط حجاج ایرانی باید همانند همیشه زبانزد همه دنیا باشد، گفت: حجاج ایرانی سمبل نظم و نظافت هستند و باید این مهم در منا و زمان حلق نیز مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان حج و زیارت تاكید كرد: حجاج ایرانی نماینده فرهنگ ایران اسلامی و سفیران كشور محسوب می شوند بنابراین باید از لحاظ نوع رفتار، پوشش، آراستگی و نظم و نظافت مانند همیشه زبانزد قرار گیرند.

محمدی از آمادگی كامل برای تامین ضروریات حجاج در روز دهم و در منا و جمرات خبرداد و گفت: مجموعه مدیران كاروان ها و مجموعه ها در روز دهم در منا آمادگی كامل را برای خدمات دهی به زائران دارند؛ در مسیر جمرات نیز واحد امداد و راهنمای حجاج به طور كامل به فعالیت می پردازند.

وی افزود: باید آگاهی كامل در خصوص مشاعر و عرفات و منا به زائران منتقل شود تا نسبت به شرایط آن ایام آگاه و روشن باشند.

رئیس سازمان حج و زیارت اظهار كرد: زائران باید بدانند كه فضای عرفات و منا چادرهای تعیین شده برای حجاج همه كشورها محدود است و در این شرایط محدود نیز بهترین امكانات برای آنها فراهم شده است كه امیدواریم تمامی این نكات حساس و مهم به درستی و به سرعت به زائران منتقل شود.

محمدی در پایان اظهار كرد: امیدواریم با همت و پشتكار همه عزیزان شاهد حجی عزتمندانه ، با امنیت و در كمال آرامش باشیم.نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:مطالب پیشنهادی
دستورالعمل و ضوابط نقل و انتقال اسناد حج تمتع دستورالعمل و ضوابط نقل و انتقال اسناد حج تمتع
اسامی متقاضیان واجد شرایط مدیریت کاروان حج تمتع 98 به حج و زیارت استانها اعلام شد.
تنظیم سفرهای نوروزی عتبات براساس بودجه مردم تنظیم سفرهای نوروزی عتبات براساس بودجه مردم
سیاست سازمان حج و زیارت کاهش هزینه های زیارت است.
آخرین گزارش آماری جدید درباره موسم عمره آخرین گزارش آماری جدید درباره موسم عمره
ورود سه میلیون و دویست هزار عمره گزار به عربستان
بیانیه سازمان حج در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب بیانیه سازمان حج در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب
دعوت سازمان حج و زیارت از همه مردم به ویژه خانواده حج و زیارت به حضور باشکوه در 22 بهمن.
عمره بعد از حج 98 آغاز می شود عمره بعد از حج 98 آغاز می شود
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از آغاز عمره بعد از حج 98 خبر داد.
دیدار مسئولان حج و زیارت با مراجع عظام تقلید درقم دیدار مسئولان حج و زیارت با مراجع عظام تقلید درقم
گفتگو با مراجع تقلید و نماینده آیت الله سیستانی درباره مسایل حوزه حج و زیارت  
آغاز پیش ثبت‌نام سفرهای نوروزی به عتبات آغاز پیش ثبت‌نام سفرهای نوروزی به عتبات
پیش ثبت‌نام سفر به عتبات در ایام نوروز از امروز آغاز و تا 12 بهمن‌ماه ادامه دارد.


• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما