کد خبر : 13562 تاریخ انتشار : 1396/07/18 نسخه چاپی


لزوم گذرنامه و ویزا برای زوار اربعینبر اساس تفاهم‌نامه امضا شده بین ایران و طرف عراقی امسال عبور از مرز بدون داشتن گذرنامه و ویزای قانونی امکان پذیر نیست.
 


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از حبرگزاری تسنیم؛ سردار محسن فتحی زاده درباره الزامی بودن گذرنامه در مراسم اربعین حسینی  گفت: برای سفرهای خارجی داشتن گذرنامه الزامی است و نداشتن گذرنامه غیرقانونی محسوب می‌شود؛ برای سفر به عراق هم داشتن ویزای معتبر الزامی است و برابر تفاهم‌نامه امضا شده بین دو کشور، ما نمی‌توانیم اجازه عبور از مرز بدون ویزا و گذرنامه را بدهیم.

وی افزود: امسال طرف عراقی تاکید کرده است که گذر از مرزها باید با دقت انجام شود و بدون داشتن گذرنامه و ویزا امکان عبور از مرزها برای زیارت در ایام اربعین حسینی امکان پذیر نیست.

رئیس کمیته امنیتی و انتظامی اربعین حسینی درباره قانونهای کشور عراق اظهار کرد: عراق امسال تاکید دارد که مقررات جدی اجرا شود؛ همه تسهیلات را دو کشور فراهم کرده‌اند تا مردم از ظرفیتها به‌خوبی استفاده کنند.

فتحی زاده افزود: تمهیداتی هم که در ایران اندیشیده شده است بر این مبناست که مقررات به صورت جدی اجرا شود و بنابر تشخیص دستگاه قضا به رفتارهای غیر قانونی، جرائم و تلاش برای عبور غیرقانونی رسیدگی خواهد شد.

 وی درباره برنامه‌های مدنظر برای مرزها تصریح کرد: اولویت اصلی ما تامین امنیت زوار است؛ ما در ابعاد مختلف در شهرهای مبدا تمهیدات ویژه‌ای پیش‌بینی کرده‌ایم و در مسیر نیز تمهیدات امنیتی و حل مشکلات ترافیک انجام می‌شود، ضمن اینکه در مرزها نیز تمهیدات تسهیل ورود و خروج را انجام داده‌ایم.

رئیس کمیته امنیتی و انتظامی ستاد مرکزی اربعین حسینی با بیان اینکه چگونگی عبور و مرور در مرزهای 4 گانه برنامه‌ریزی شده است، گفت: مرز خسروی هم امسال برای زائران اربعین بازگشایی می‌شود بنابراین مرزهای مهران، چزابه، شلمچه و خسروی در اختیار زائران اربعین خواهد بود.

به گفته فتحی زاده، بعضی زیرساختهای سال گذشته  که ناقص مانده بود و ایمن سازی جاده‌ها در دستور کار قرار دارد و نظارتها به صورت جدی انجام می‌شود؛ ضمناً پروژه‌های زیرساختهای آماده سازی اربعین چند ساله است که امسال به طور کامل انجام  نشده اما نسبت به سال گذشته پیشرفتهایی داشته‌ایم.

وی ادامه داد: زیرساختهای پارکینگها در حال انجام است و پلیس نظارت جدی در این رابطه دارد؛ پارکینگهای شخصی نیز در مرزها ساماندهی شده تا مردم بتوانند به زوار خدمات‌رسانی کنند.

رئیس کمیته امنیتی و انتظامی ستاد مرکزی  اربعین حسینی در ادامه گفت: اساساً اجازه تردد خودروی شخصی تا نقطه صفر مرزی داده نمی‌شود اما رانندگان می‌توانند در جایگاههایی که پیش‌بینی شده است وسیله نقلیه خود را پارک کنند و ادامه مسیر را با اتوبوسهایی که قرار داده‌ایم طی کنند.

فتحی زاده ادامه داد: به دلیل حجم زیاد خودرو در مسیرهای عبوری، مرزهای ذکر شده کشش لازم را ندارند بنابراین توصیه می‌شود که زائران با وسایل نقلیه عمومی سفر را انجام دهند و ضمناً از اتوبوسهای مستقر در مرزها هم استفاده کنند.

وی با یادآوری عبور و مرور زائران در سال گذشته خاطرنشان کرد: در سال گذشته هم با طرح ترافیکی که در مرز مهران اجرا شد قفل شدن و ترافیک جدی نداشتیم و امسال نیز تمهیدات تسهیل سفر زوار در دست انجام است.

رئیس کمیته امنیتی و انتظامی ستاد مرکزی اربعین حسینی توضیح داد: بهتر است در این مسیر مراقب هم باشیم و همدیگر را به زحمت نیندازیم؛ نگرانی اصلی ما امنیت مردم است.

فتحی زاده درباره ویزای گروهی زائران اربعین حسینی گفت: امسال براساس تفاهم‌نامه و تمهیدات برای سهولت کار زائران، ویزا و گذرنامه انفرادی صادر می‌شود؛ از زائران نیز درخواست می‌شود تا از نزدیک‌ترین مرز به  محل زندگی خود تردد داشته باشند.

وی افزود: برای هر یک از افراد ثبت‌نام کننده براساس محل سکونت، نقطه مرزی تدارک دیده شده بنابراین توصیه موکد داریم که از مرزهای مشخص شده عبور و مرور صورت گیرد.

رئیس کمیته امنیتی و انتظامی  ستاد مرکزی اربعین حسینی اظهار کرد: ما باید با ظرفیت پذیرش در مرز عراق هماهنگ شویم تا ترافیک در مرزها کمتر شود و خدمات‌رسانی بهتر صورت گیرد.

فتحی زاده افزود: پیش‌بینی می‌کنیم که امسال سفر اربعین حسینی زودتر انجام خواهد شد و بر همین مبنا، امکانات ما از اول ماه صفر در مرزها فراهم می‌شود.

وی به تمامی زائران اربعین حسینی توصیه کرد: مردم کارهای اعزام و سفر را به روزهای پایانی موکول نکنند؛ ضمناً خواهشمندیم که سفر خود را مدیریت کنند تا در زمان پر تردد و پرحجم اعزامها، مشکل ترافیک را نداشته باشیم.

رئیس کمیته امنیتی و انتظامی ستاد مرکزی اربعین حسینی درباره تردد اتباع بیگانه نیز گفت: اتباع بیگانه برای سفر در ایام اربعین حسینی باید از مرز شلمچه عبور کنند؛ اتباع غیر ایرانی مقیم ایران که دفترچه قانونی در اختیار دارند می‌توانند با ویزا و مدارک قانونی در این مراسم شرکت کنند.


نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:
• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما