کد خبر : 13513 تاریخ انتشار : 1396/06/16 نسخه چاپی


مراسم یادبود شهدای فاجعه منادرمكه مكرمه برگزار شد؛
 
مراسم بزرگداشت شهدای فاجعه منا با حضور حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسكرنماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی، آقای حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت و جمعی ازخانواده های شهدای منا و زائران ایرانی امروز درمكه مكرمه برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از سایت حج، دراین مراسم كه دهها تن ازبازماندگان و بستگان شهدای فاجعه منا نیزحضور داشتند پس از ذكر مصیبت و مدیحه سرایی و نوحه خوانی دربزرگداشت شهدای فاجعه رمی جمرات درسال 94، حاضران با قرائت فاتحه یاد شهدای این فاجعه دلخراش را گرامی داشتند.

سخنران این مراسم دكترمنوچهرمتكی معاون بین الملل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بود كه با اشاره به قاعده قتیل الزحام گفت: دو سال از فاجعه منا و حادثه سقوط جرثقیل درمسجدالحرام می گذرد و عربستان باید پرداخت دیه شهدای این دو حادثه دلخراش را سرعت بخشد.

وی افزود: امیدواریم مسئولین عربستان بویژه مسئولین حج این كشور با توجه به رسالتی كه برعهده دارند پایان بررسی پرونده فاجعه منا را اعلام و به مسئولیت خود در قبال خانواده ها عمل كنند.

معاون بین الملل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی درادامه سخنان خود به حضور نزدیك به سه میلیون مسلمان ازكشورهای مختلف جهان درمراسم حج امسال اشاره كرد و با بیان اینكه حج این فرصت را بوجود می آورد تا ارتباطات مسلمانان تسهیل شود ، اظهارداشت: امت اسلامی با استفاده از این فرصت طلایی می تواند درباره مشكلات مسلمانان و نقشه های دشمنان علیه جهان اسلام مشورت و تبادل نظر كند و راهكار مناسب را بیاندیشد.

وی درپایان ضمن ابرازهمدردی با خانواده های شهدای فاجعه منا ، از خدواند متعال برای بازماندگان صبر و بردباری مسئلت كرد.

براساس این گزارش، درپایان سرپرست حجاج ایرانی و رئیس سازمان حج و زیارت به میان خانواده های شهدای منا كه در این مراسم حضور داشتند رفته و ازنزدیك با آنان گفتگو كردند.