کد خبر : 13872 تاریخ انتشار : 1397/03/13 نسخه چاپی


یک میلیون و 350 هزار نفر در انتظار حج تمتعاین افراد به ترتیب اولویت در سال‌های آتی به حج تمتع اعزام می‌شوند.
 

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه یک میلیون و 350 هزار نفر در نوبت انتظار حج تمتع هستند، گفت: این افراد به ترتیب اولویت در سال‌های آتی به حج تمتع اعزام می‌شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از خبرگزاری فارس، حمید محمدی رئیس سازمان حج و زیارت امروز در برنامه روی خط خبر شبکه خبر صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به تشریح فرآیند حج تمتع 97 پرداخت و گفت: تمامی مقدمات حضور 85 هزار و 200 نفر از حجاج کشورمان در قالب 583 کاروان در حج سال جاری فراهم شده است.

وی با بیان اینکه برنامه‌های آموزشی حجاج در حال اجرا است و برنامه‌ریزی‌ها برای شروع اعزام‌ها از 27 تیرماه انجام شده است، به تقسیم حجاج به دو دسته مدینه قبل و مدینه بعد اشاره کرد و افزود: اعزام‌های مدینه قبل از 27 تیرماه تا 19 مرداد ماه و اعزام‌های مدینه بعد از 8 مرداد تا 24 مرداد انجام می‌گیرد.

محمدی با اشاره به تعداد دارندگان فیش حج تمتع نیزخاطر نشان کرد: حدود یک میلیون و 350 هزار نفر در نوبت انتظار حج تمتع هستند که به ترتیب در سال‌های آتی اعزام خواهند شد.

رئیس سازمان حج و زیارت به صدور روادید برای زائران حج تمتع اشاره کرد و گفت: بعد از دریافت مدارک زائران، اطلاعات گذرنامه‌ای حجاج در سامانه وزارت حج عربستان ثبت می‌شود و بعد از تایید توسط عربستان، روادید توسط بخش روادید سازمان حج و زیارت چاپ و در اختیار حجاج قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه فرآیند صدور ویزای حج تمتع عملا از بعد از ماه شوال و اواخر خرداد ماه آغاز می‌شود، افزود: امسال زائران کشورمان از 20 ایستگاه پروازی عازم سرزمین وحی می‌شوند؛ استان تهران نیز به عنوان یکی از ایستگاه‌های پروازی بزرگ کشور، مبدا و مقصد زائران 8 استان خواهد بود.

محمدی تصریح کرد: هماهنگی ویژه‌ای میان سازمان حج و زیارت، سازمان هواپیمایی و شرکت فرودگاه‌های کشور انجام گرفته است و حتی برای ایام حج تمتع تلاش‌هایی صورت گرفته تا در فرودگاه بین‌المللی حضرت امام(ره) ترمینال مخصوص حجاج عزیز آماده شود.

وی به حجاج کشورمان توصیه کرد در فرصت باقیمانده در همه جلسات آموزشی شرکت کنند و در کنار آموختن مسائل فرهنگی و مناسک، به موضوعات اجرایی و فرآیندهای سفر حج توجه داشته باشند.

رئیس سازمان حج و زیارت، سفر حج تمتع را با همه سفرها از جمله عمره متفاوت دانست و تاکید کرد: سفر حج تمتع ویژگی‌ها و برخی محدودیت‌های خاص خود را دارد که باید حجاج عزیز نسبت به آن آگاهی و اشراف داشته باشند.

محمدی با بیان اینکه شرکت در جلسات آموزشی و عضویت در کانال‌های اطلاع رسانی و اخبار سازمان حج و زیارت، تا حدود زیادی به زائران کمک خواهد کرد، گفت: یکی از موضوعاتی که حجاج باید بدانند شرایط اسکان در مدینه است، زائران باید بدانند که از 4 سال گذشته طرح توسعه مسجد النبی در شهر مدینه و منطقه مرکزی آن آغاز شد که به همین دلیل بخشی از هتل های مناطق شرق، جنوب، غرب و شمال این شهر تا حدودی تخریب شد.

رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه طی این سالها هیچ جایگزینی برای هتل‌های تخریب شده ایجاد نشده و این وضعیت موجب کاهش ظرفیت اسکان در شهر مدینه شد، تصریح کرد: به طور حتم امسال نیز این کمبود و محدودیت ظرفیت اسکان در این شهر وجود دارد.

وی محدودیت اسکان در شهر مدینه را مربوط به همه کشورها دانست و افزود: با وجود تلاش‌های صورت گرفته از سوی سازمان حج و زیارت، زائران کشورمان فقط می‌توانند حدود 6 روز در مدینه اقامت داشته باشند.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: سطح و فضای هتل‌های شهر مدینه به خاطر مسائل ذکر شده از سطح و فضای هتل‌های مکه پایین‌تر است.

محمدی در ادامه به موضوع سوغات زائران ایرانی اشاره کرد و گفت: سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری از ماه‌های قبل و با توجه به شعار حمایت از کالای ایرانی، برنامه‌ریزی‌هایی را برای تهیه سوغات با کیفیت ایرانی مورد توجه قرار دادند.

وی افزود: با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، مناسبترین سامانه فروش اینترنتی، کالاهای ایرانی مورد علاقه حجاج را با شرایط مناسبی ارایه می‌کند. این اقدام، یک فرصت و ظرفیتی است که در اختیار حجاج قرار می‌گیرد و حجاج می توانند از ظرفیت ایجاد شده به بهترین وجه بهره‌برداری کنند.