کد خبر : 13881 تاریخ انتشار : 1397/03/23 نسخه چاپی


آمادگی 20 فرودگاه كشور برای خدمات‌دهی ویژه به حجاجقائم مقام شركت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران خبر داد:
 

حسین اسفندیاریقائم مقام شركت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران از آغاز عملیات حج در 28 تیرماه خبر داد و گفت: امسال 85 هزار نفر از 20 فرودگاه كشور به سرزمین وحی اعزام می‌شوند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حج به نقل از وزارت راه و شهرسازی، حسین اسفندیاری، قائم مقام شركت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در امور فرودگاهها درباره عملیات حج در فرودگاه‌های كشور گفت: در سال جاری طبق اعلام سازمان حج و زیارت 85 هزار حاجی از فرودگاه های كشور به سرزمین وحی اعزام می‌شوند.

اسفندیاری بازه اعزام حجاج را 28 روزه اعلام كرد و افزود: در صورت عدم اعلام تغییر توسط سازمان حج و زیارت ثابت ماندن برنامه‌ها، پروازهای رفت حجاج از 28 تیرماه در فرودگاه‌های اهواز و بوشهر و حضرت امام و مشهد شروع شده و آخرین پروازهای رفت هم 24 مرداد در فرودگاه‌های حضرت امام و تبریز انجام می شود.

وی ادامه داد: عملیات برگشت نیز از 3 شهریور آغاز شده و تا 22 شهریور به طول می‌انجامد. اولین پرواز برگشت به فرودگاه بوشهر و آخرین پروازهای برگشت در فرودگاه‌های بیرجند، تبریز، حضرت امام و گرگان انجام می‌شود.

به گفته اسفندیاری عملیات حج امسال در فرودگاه‌های امام‌خمینی (ره)، مشهد، اصفهان، اهواز، شیراز، همدان، گرگان، ساری، تبریز، كرمان، ارومیه، یزد، بیرجند، زاهدان، كرمانشاه، زنجان، بندرعباس، بوشهر، اردبیل و رشت انجام خواهد شد. البته مدیریت فرودگاه امام (ره) بر عهده شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) می باشد . همچنین بیشترین تعداد حجاج به تعداد 22 هزار 7136 نفر از فرودگاه‌ امام خمینی (ره) و كمترین تعداد حجاج به تعداد 493 نفر از فرودگاه رشت اعزام خواهند شد.

این مقام مسئول در شركت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران گفت: متولی اصلی حج در ایران سازمان حج و زیارت است و بعد از اعلام زمانبندی حج توسط این فرودگاههای كشور برنامه ریزی مربوطه را سازماندهی می كنند . با این حال در یك بازه زمانی كوتاه بخش عمده‌ای از فرودگاه های ما درگیر عملیات حج هستند و فشار زیادی بر روی شركت فرودگاه‌ها وجود دارد. باید توجه داشت كه فرودگاه چون نقطه شروع و پایان سفر است، خاطره‌ای ماندگار در ذهن حجاج ایجاد می‌كند.

مشاركت 20 فرودگاه در عملیات حج

قائم مقام شركت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران عملیات حج را بسیار حساس توصیف كرد و گفت: چند ویژگی در مورد عملیات حج وجود دارد كه این عملیات را حساس می‌سازد. وگرنه به عنوان مثال در سال 96 ، 62 میلیون مسافر در فرودگاه های كشور جابجا شدند و آمار حج نسبت به این تعداد مسافر زیاد نیست.

اسفندیاری حج را یك سفر معنوی با جنبه تقدس برای همه كشورهای اسلامی دانست و افزود: حج برای اكثر حجاجی كه اعزام می‌شوند، یك سفر برای یكبار در تمام عمر است. پس باید همه تلاش‌ها انجام شود كه این سفر با تسهیلات و روند مناسب انجام شود و خاطره خوبی برای مردم داشته باشد. همچنین باید تلاش شود كمترین معطلی و كمترین تاخیرات در این سفرها وجود داشته باشد. حجاج باید به راحتی اعزام شوند و برگردند.

وی ادامه داد: مساله دیگر این است كه این تعداد حجاج در یك بازه زمانی كوتاه اعزام شده و در بازه زمانی كوتاه به كشور باز می‌گردند. بنابراین فرودگاه ها باید كاملا آمادگی مناسب را داشته باشند كه در این بازه زمانی بتوانند سرویس و خدمات خوبی را به حجاج و به شركت های هواپیمایی كه این پروازها را انجام می‌دهند، ارائه دهند.

اسفندیاری از وجود تعداد زیادی از سالمندان در كاروان های اعزام حج و حضور همراهان در قالب مشایعت‌كننده و مستقبل به عنوان ویژگی‌های دیگر عملیات حج نام برد و گفت: ویژگی دیگر این است كه كاروان‌های حج زمان بیشتری را در فرودگاه صرف می كنند. این مساله مخصوصا در فرودگاه‌هایی كه تعداد پروازهای حجشان بیشتر است به آن معنی است كه فضای ترمینالی باید به سرعت آماده شود. این تعداد زیاد كاروان ها باید به گونه‌ای سازمان داده شوند كه امور پروازهای عادی مختل نشود و خدمترسانی به حجاج نیز به نحو احسن انجام شود.

تسهیلات ویژه فرودگاهی برای حجاج

قائم مقام شركت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران درباره اقدامات این شركت برای تسهیل عملیات حج گفت: طبیعتا از هم اكنون اطلاع رسانی به فرودگاه‌ها انجام شده است. جلسات هماهنگی مدیران این فرودگاه ها به همراه مسئول عملیات حج در چندین نوبت در تهران برگزار و برنامه ریزی های لازم را انجام خواهیم داد.

وی ادامه داد: هفته آینده بعد از ایام عید فطر اولین جلسه هماهنگی را با مدیران فرودگاه ها خواهیم داشت و تذكرات لازم ارائه خواهد شد. البته اولین اطلاع‌رسانی به فرودگاه‌ها درباره حج سال 97 در اسفندماه 96 انجام شده است.

اسفندیاری درباره اقدامات انجام شده برای ساماندهی همراهان حجاج گفت: تعداد زیادی از مردم مخصوصا در برگشت به عنوان مستقبل به فرودگاه ها مراجعه می‌كنند. حتی در برخی شهرها شاهدیم كه به ازای هر حاجی تا 30 نفر مستقبل به فرودگاه مراجعه می كنند . یكی از برنامه هایی كه ما داریم برای ساماندهی مستقبلین و مشایعت كنندگان است تا حضورشان اخلالی در پروازهای حج و سایر پروازها ایجاد نكند.

وی ادامه داد: پاركینگ مستقبلین به صورت خاص در فرودگاه ها آماده خواهد شد. این محوطه‌ها باید تجهیز و آماده شوند. در فرودگاه‌ها به منظور جلوگیری از مشكلات ترافیكی در مسیر فرودگاه جلسات با هماهنگی با ارگان ها مربوطه، شركت‌های هواپیمایی، شركت‌های هندلینگ، سپاه. پلیس، گذرنامه، گمرك، سوختگیری و همه ارگان‌های شهری از این اتفاق جلوگیری شود.

اسفندیاری افزود: تركیب زائران حج به سمت سالمندی حركت كرده است. بخشی از سالمندان توانایی انجام امورات شخصی خود را دارند و بخشی دیگر باید خدمات ویژه دریافت كنند. خدمات ویژه برای سالمندان در ترمینالهای فرودگاهی تدارك دیده شده است، اما خدمات از شهر به فرودگاه توسط كاروان ها و از ترمینال به هواپیما توسط شركت‌های هواپیمایی ارائه خواهد شد.

قائم مقام شركت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران هماهنگی با وزارت بهداشت را از دیگر اقدامات این شركت دانست و گفت: امسال رفت و برگشت پروازهای حج در اوج گرما انجام می‌شود و لازم است كه در فرودگاه ها چه برای حجاج و چه مستقبلین و مشایعت كنندگان امكانات رفاهی برای مقابله با گرما انجام شود. بهبودتجهیزات داخل تریمنال‌ها و آماده سازی سیستم‌های سرمایشی از جمله اقدامات انجام شده است.

وی افزود: امسال نیز بر مبنای نظام ASQ نظارت و رتبه‌بندی فرودگاه‌ها بر اساس كیفیت عملكرد در عملیات حج انجام خواهد شد.

فرودگاه‌ها برای عملیات پروازی آماده‌اند

قائم مقام شركت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران با اشاره به اینكه امسال 50 درصد عملیات پروازی توسط هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و 50 درصد توسط هواپیمایی سعودی انجام می‌شود، گفت: بر اساس اعلام سازمان حج و زیارت اعزام در فرودگاه اصفهان و اهواز و شیراز و همدان و كرمان و یزد و بیرجند و بندر عباس و رشت توسط هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و در فرودگاه‌های مشهد، گرگان، ساری، تبریز، ارومیه، زاهدان، كرمانشاه و اردبیل توسط هواپیمایی سعودی انجام خواهد شد. فرودگاه حضرت امام نیز هر دو ایرلاین پرواز دارند.

اسفندیاری فرودگاه‌‌های درگیر در عملیات حج را آماده پذیرفتن هواپیماهای سنگین دانست و افزود: مشخصات فرودگاه‌ها از جمله طول و مقاومت باند، ارتفاع از سطح دریا و دستگاه‌های ناوبری در نشریه اطلاعات هوانوردی یا AIP مندرج می‌شود و ایرلاین بر اساس این اطلاعات تایپ هواپیمای خود را مشخص می‌كنند. اكثر فرودگاه های ذكر شده قابلیت پذیرش هواپیماهای بدنه متوسط و سنگین را دارند.

وی ادامه داد: هواپیمایی سعودی طبق پروسه‌های بین المللی و استاندارد با فرودگاه ها و شركت‌های هندلینگ كننده قرارداد می‌بندند.

قائم مقام شركت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران درباره آمادگی فرودگاه ها برای عملیات پروازی نیز گفت: دستورالعملی برای مجموع تسهیلاتی كه باید برقرار شود تهیه شده و در اختیار فرودگاه ها قرار خواهد گرفت. خدمات فرودگاهی به مسافران، عملیات فرودگاهی، هماهنگی با ارگان‌ها، نظارت بر هندلینگ و ... در این دستورالعمل آورده شده است.

اسفندیاری افزود: آخرین چك دستگاه‌های ناوبری و كمك ناوبری فرودگاه ها نیز توسط فلایت چك انجام شده و فرودگاه ها در آمادگی كامل به سر می‌برند.

وی با اشاره به احتمال تاخیر در پروازهای حج نیز گفت:در بحث تاخیر، فرودگاه نقشی ندارد، اما فرودگاه‌ها سعی نموده اند در صورت تاخیر امكانات لازم را برای مسافران فراهم كنند.

شرایط ویژه عملیات سال گذشته حج

قائم مقام شركت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران درباره عملیات سال گذشته حج نیز گفت: حج سال گذشته یكی از عملیات‌های ویژه ما بود. بعد از حادثه سال 94 در منا و شهید شدن تعدادی از حجاج، حج برای یك سال تعطیل بود. در سال 96 نیز تا نزدیك زمان حج تردید وجود داشت كه آیا حج برگذار می‌شود یا نه. تنظیم زمان پروازهای حج در فرودگاه‌ها در آخرین لحظات انجام شد.

وی ادامه داد: چون قسمت عمده مسافران حج را شركت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران جابجا می‌كرد و این شركت نیز برای گرفتن اسلات یا زمان پروازی در فرودگاه های جده و مدینه با مشكل مواجه بود، بار عمده حج در فرودگاه‌ها بود و وقتی این بار به فرودگاه تحمیل می‌شود، باید آمادگی می‌داشتیم كه فرودگاه‌ها به هم نریزد.

اسفندیاری افزود: سال گذشته كاروان‌هایی داشتیم كه در حدود 20 ساعت در فرودگاه مانده بودند، چراكه فرودگاه های سعودی مجوز ورود پرواز را صادر نمی‌كردند. همچنین یك فرودگاه جدید نیز به عملیات حج اضافه شد و با اضافه شدن فرودگاه بیرجند عملیات حج در 20 فرودگاه انجام شد.

وی گفت: اهمیت سال گذشته این بود كه بعد از یكسال وقفه با چنین شرایط ویژه‌ای در فرودگاه‌ها روبرو بودیم. از این جهت سال سختی بود. مخصوصا كه تعداد حجاج در برخی فرودگاه‌ها تا 350 درصد افزایش یافته بود و می‌بایست امكانات لازم فراهم می‌شد.

اسفندیاری ادامه داد: با این حال عملیات حج سال گذشته با یك حركت جهادی به خوبی انجام شد و كمترین اختلال، مشكل یا نارضایتی در فرودگاه ها نداشتیم.نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:مطالب پیشنهادی
دستورالعمل و ضوابط نقل و انتقال اسناد حج تمتع دستورالعمل و ضوابط نقل و انتقال اسناد حج تمتع
اسامی متقاضیان واجد شرایط مدیریت کاروان حج تمتع 98 به حج و زیارت استانها اعلام شد.
تنظیم سفرهای نوروزی عتبات براساس بودجه مردم تنظیم سفرهای نوروزی عتبات براساس بودجه مردم
سیاست سازمان حج و زیارت کاهش هزینه های زیارت است.
آخرین گزارش آماری جدید درباره موسم عمره آخرین گزارش آماری جدید درباره موسم عمره
ورود سه میلیون و دویست هزار عمره گزار به عربستان
بیانیه سازمان حج در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب بیانیه سازمان حج در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب
دعوت سازمان حج و زیارت از همه مردم به ویژه خانواده حج و زیارت به حضور باشکوه در 22 بهمن.
عمره بعد از حج 98 آغاز می شود عمره بعد از حج 98 آغاز می شود
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از آغاز عمره بعد از حج 98 خبر داد.
دیدار مسئولان حج و زیارت با مراجع عظام تقلید درقم دیدار مسئولان حج و زیارت با مراجع عظام تقلید درقم
گفتگو با مراجع تقلید و نماینده آیت الله سیستانی درباره مسایل حوزه حج و زیارت  
آغاز پیش ثبت‌نام سفرهای نوروزی به عتبات آغاز پیش ثبت‌نام سفرهای نوروزی به عتبات
پیش ثبت‌نام سفر به عتبات در ایام نوروز از امروز آغاز و تا 12 بهمن‌ماه ادامه دارد.


• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما