کد خبر : 13062 تاریخ انتشار : 1396/01/31 نسخه چاپی


حج نماد تولید و بازتولید فرهنگ دینی استوزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست با مدیران بعثه و سازمان حج با اشاره به اینكه حج حوزه معرفتی و فرهنگی است، اظهار داشت : حج نماد تولید و بازتولید فرهنگ دینی است.
 
حج
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک، دكترسیدرضا صالحی در نشست مشترك مسئولین دفاتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری و مدیران ستادی و استانی سازمان حج و زیارت ضمن اشاره به مزایای حج، گفت: حج حوزه معرفتی و فرهنگی است و سازمان حج و زیارت به عنوان نهاد دینی و حج، بخشی از تامین كننده مصرف فرهنگی در جامعه است.

وی با اشاره به اینكه حج یك معنای فقهی و یك معنای فرهنگی دارد، گفت: معنای فرهنگی حج دمیدن روح دینی درجامعه است بنابراین شما هشتاد هزار زائر ندارید بلكه هشتاد میلیون زائر دارید.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: حج و اربعین همیشه در جامعه جاری و ساری است. حج فقط در اعمال خلاصه نمی شود بلكه در فرهنگ دینی جامعه نیز تاثیر مستقیم دارد.

دكترصالحی امیری گفت: حج نماد تولید و بازتولید فرهنگ دینی دركشور است. فرهنگ دینی پادزهر فرهنگ الحادی و غیراخلاقی و پادزهر آسیب های اجتماعی است.

وی با اشاره به حضور نماینده مقام معظم رهبری درامور حج و زیارت، اظهار داشت: حضور جناب آقای قاضی عسكر نعمت وفرصت مغتنمی برای این سازمان است و باید قدر ایشان را بدانیم.

وی با تاكید براینكه فرهنگ باید درمحیط آرام و با ثبات پیش برود، افزود: ما یك نظام، یك رهبر، یك دولت، یك مجلس و یك دستگاه قضایی داریم، بنابراین نباید با یكدیگر اختلاف داشته باشیم و همه بایداز مقام معظم رهبری تبعیت كنیم.

وی درادامه گفت: در حوزه فرهنگی نی گفتمان حاكم، گفتمان رهبری است و ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دچار تشتت نخواهیم شد.

وی با بیان اینكه درحوزه بعثه مقام معظم رهبری تاكید موكد ما و رئیس جمهور به وفاق و وحدت و همگرایی است، خطاب به حاضران تصریح كرد : هر نوع اختلاف افكنی در سازمان حج و زیارت و بعثه مقام معظم رهبری خلاف اخلاق و خلاف شرع است شما باید نماد وحدت و انسجام باشید و هرنوع اختلاف افكنی قطعا خلاف مصلحت و خلاف اصول سازمانی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینكه كشور درمنطقه دارای شرایط حساسی است، افزود : ایران امروز به عنوان بازیگر اصلی منطقه است و سیاست خارجی ما در امتداد سیاست داخلی ماست. امروز سوریه ، عراق و فلسطین دارای شرایط سختی در منطقه هستند و ایران تنها كشور در منطقه است كه توانسته در برابر این مشكلات و سختی ها ایستادگی كند و برای ادامه آن نیازمند تدابیر جدی در داخل كشور هستیم.

دكترصالحی امیری با اشاره به قدرت های نظامی، افزود: ابزار قدرت، فقط نظامی نیست بلكه امروز كانون های قدرت شامل رسانه، دیپلماسی، انسان، مغز و تكنولوژی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درپایان سخنان خود با مهم خواندن استفاده از نیروهای توانمند و با تجربه گفت: به آقای محمدی رئیس سازمان حج و زیارت نیز تاكید كرده ام در انجام امور از مدیران داخلی استفاده كنند، زیرا این سازمان ظرفیت های خوبی دارد. این نكته بسیار مهمی است كه ما بایداز ظرفیت های داخل سازمان حج استفاده كنیم تا ایجاد انگیزه شود و تجربه در داخل این سازمان گردش كند.

درپایان، حكم آقای حمید محمدی به عنوان رییس سازمان حج و زیارت از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به وی اعطا شد.