کد خبر : 13316 تاریخ انتشار : 1396/03/24 نسخه چاپی


آخرین وصیت امام علی(ع)؛ تا زنده هستید خانه خدا را خالی نگذاریدخدا را خدا را درباره خانه پروردگارتان یاد كنید، تا زنده هستید آن را خالی و (خلوت) نگذارید; كه اگر این خانه متروك بماند دیگر مهلت نخواهید یافت.


 
حج
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از سایت حج، هنگامی كه ابن ملجم - كه خدا لعنتش كند - امام علی (ع) را ضربت زد حضرتش به حسن و حسین علیهم‏السلام چنین فرمود: «شما را به تقوای الهی سفارش می‏كنم و اینكه در طلب دنیا بر نیایید گرچه دنیا در طلب شما برآید، و بر آنچه از دنیا محروم ماندید اندوه و حسرت مبرید و حق بگویید و برای پاداش (اخروی) كار كنید و دشمن ظالم و یاور مظلوم باشید.(1)

شما دو نفر و همه فرزندان و خانواده‌‏ام و هر كس را كه این نامه‌‏ام به او می‏رسد سفارش می‏‌كنم به تقوای الهی و نظم كارتان و اصلاح میان خودتان، چرا كه از جدتان صلی الله علیه و آله و سلم شنیدم كه فرمود: «اصلاح میان دو كس از انواع نماز و روزه برتر است.»

خدا را خدا را درباه یتیمان در نظر آرید، هر روز به آنان رسیدگی كنید و حتی یك روز دهان آنان را خالی نگذارید و مبادا در حضور شما تباه شوند.

خدا را خدا را درباه همسایگان در نظر دارید، كه آنان سخت مورد سفارش پیامبرتان هستند، پیوسته به همسایگان سفارش می‏كرد تا آنجا كه پنداشتم آنان ارث بر خواهد نمود.

خدا را خدا را درباره قرآن یاد كنید، مبادا دیگران به عمل به آن بر شما پیشی گیرند.

خدا را خدا را درباره نماز یاد كنید كه آن ستون دین شماست.

خدا را خدا را درباره خانه پروردگارتان یاد كنید، تا زنده هستید آن را خالی و (خلوت) نگذارید; كه اگر این خانه متروك بماند دیگر مهلت نخواهید یافت.

خدا را خدا را درباره جهاد در راه خدا به مال و جان و زبانتان یاد آرید، و بر شما باد به همبستگی و رسیدگی به یكدیگر، و بپرهیزید از قهر و دشمنی و بریدن از هم. امر به معروف و نهی از منكر را رها نكنید كه بدانتان بر شما چیره می‏شوند آن گاه دعا می‏كنید ولی مستجاب نمی‏گردد.

ای فرزندان عبدالمطلب! مبادا شما را چنان بینم كه به بهانه اینكه امیرالمؤمنین كشته شد دست‏به خون مسلمانان بیالایید; هش دارید كه به قصاص خون من جز قاتلم را نباید بكشید; بنگرید هر گاه كه من از این ضربت او جان سپردم تنها به كیفر این ضربت‏یك ضربت‏بر او بزنید و این مرد را مثله نكنید. (2) چرا كه از رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم شنیدم كه می‏فرمود: «از مثله كردن بپرهیزید گرچه با سگ هار باشد.» (3)

از وصیت دیگر آن حضرت پیش از شهادت و پس از ضربت زدن ابن ملجم ملعون: «وصیت من به شما آن است كه چیزی را با خدا شریك مسازید، و به محمد صلی الله علیه و آله و سلم سفارش می‏كنم كه سنت او را ضایع مگذارید. این دو ستون را به پادارید و این دو چراغ را افروخته بدارید، و تا از جاده حق منحرف نشده‏اید هیچ نكوهشی متوجه شما نیست. من دیشب یار و همدم شما بودم و امروز مایه عبرت شما گشته‌‏ام و فردا از شما جدا خواهم شد. خداوند من و شما را بیامرزد. اگرزنده ماندم خودم صاحب اختیار خون خود هستم و اگر فانی شدم فنا میعادگاه من است، و اگر بخشیدم بخشش مایه تقرب من به خدا و نیكویی برای شماست; پس شما هم ببخشید «آیا نمی‏خواهید كه خدا هم شما را ببخشاید؟» (4) به خدا سوگند هیچ حادثه‏‌ای ناگهانی از مرگ به من نرسید كه آن را ناخوش دارم، و نه هیچ وارد شونده‏ای كه ناپسندش دانم; و من تنها مانند جوینده آبی بودم كه به آب رسیده، و طالب چیزی كه بدان دست‏یافته است; «و آنچه نزد خداست‏برای نیكان بهتر است‏» (5) و (6)از این كه فرمود: «به خدا سوگند هیچ حادثه‌‏ای ناگهانی از مرگ به من نرسیده كه...» معلوم می‏شود كه امام علیه‌‏السلام پیوسته از روی شوق در انتظار شهادت به سر می‏برده و می‏دانسته است كه آنچه پیامبر راستگوی امین صلی الله علیه و آله و سلم به او خبر داده ناگزیر فراخواهد رسید چنانكه قیامت آمدنی است و شكی در آن نیست و وعده او ترك و تخلف ندارد و آن حضرت با دلی پر صبر در انتظار آن بود و - بنا به نقل گروهی از دانشمندان مانند ابن عبدالبر و دیگران - می‏فرمود: «شقی‏ترین این امت از چه انتظار می‏برد كه این محاسن را از خون این سر سیراب سازد؟» و بارها می‏فرمود: «به خدا سوگند كه موی صورتم را از خون بالای آن سیراب خواهد كرد.

(1)بخش سیره و عترت تبیان
(2)مثله كردن: بریدن انگشت و بینی و گوش و دیگر اعضای كسی.
(3)نهج البلاغه، نامه 47.
(4)اقتباس از آیه 22 سوره نور.
(5)اقتباس از آیه 198 سوره آل عمران.
(6)نهج البلاغه، نامه 23.
(7)تاریخ الخمیس، باب هجرت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم.


برچسب هامولا علیه السلام ، حج
نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:
• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما