کد خبر : 13869 تاریخ انتشار : 1397/03/13 نسخه چاپی


آمادگی 583 كاروان جهت اعزام به سرزمین وحیویزای حجاج اواخر خرداد ماه صادر و در اختیار زائران قرار خواهد گرفت.
 

محمدی با اشاره به این كه ویزای حجاج بعد از ثبت اسامی آنها در سامانه وزارت حج عربستان صادر می‌شود، گفت: به همین جهت ویزای حجاج اواخر خرداد ماه صادر و در اختیار زائران قرار خواهد گرفت.

حمید محمدی رییس سازمان حج و زیارت در حاشیه برگزاری گردهمایی مدیران كاروان های حج 97 در قم ، با اشاره به آخرین وضعیت حج تمتع در سال جاری اظهار داشت: بعد از توافق نامه ای كه با عربستان در مورد حج امسال امضا شد، در گام اول بحث اجاره هتل ها در مكه و مدینه بود كه این كار را از همان اول آغاز كردیم امسال هتل های مناسبی تدارك دیده شده است.

وی اضافه كرد: بحث بعدی موضوع تغذیه و تداركات كه در طول سفر حج باید مستمرا به حجاج ارائه شود كه این مسأله نیز نسبت به سال گذشته رشد خوبی داشته است و كمیته هایی به دقت مسأله تغذیه را با توجه به وضعیت حجاج، میانگین سنی حجاج، شرایط آب و هوایی عربستان و خود حج كه سختی های خاص خود را دارد، بررسی كردند.

رییس سازمان حج و زیارت با اشاره به تمهیدات اندیشیده شده در حوزه حمل و نقل خاطرنشان كرد: ما با چند شركت داخلی و همچنین شركت هواپیمایی عربستان به توافق رسیدیم به همین جهت موضوع انتقال 583 كاروان سازماندهی شده است؛ برنامه های آموزشی نیز از سوی بعثه مقام معظم رهبری با جدیت در حال اجرا است و در حوزه مسائل اجرایی مسائل مرتب به مدیران كاروان ها گوشزد می‌شود.

وی اضافه كرد: حجاج در حال حاضر در حال آموزش احكام و مناسك حج هستند و به مرور زمان به اواخر تیرماه كه زمان اعزام حجاج به شهرهای مكه و مدینه نزدیك می‌شویم.

محمدی تصریح كرد: موضوع بعدی بحث امنیت است كه از جمله مسائل مهم محسوب می‌شود، با توجه به این كه روابط سیاسی ایران و عربستان قطع بوده و مسائل دیگری نیز وجود داشته امنیت حجاج از مسائل مهم است و مثل سال گذشته مورد توجه قرار گرفته است؛ ما به دنبال این هستیم تا شرایط مناسبی برای حجاج فراهم كنیم كه با آرامش و امنیت حج را به جای بیاورند.

وی با بیان این كه امسال مدت حضور زائران افزایش پیدا كرده است، خاطرنشان كرد: این مسأله كاملا به عربستان برمی گردد چراكه اولا این كه هرچه قدر تعداد حجاج افزوده شود یك سری امكانات عربستان محدود می شود كه از جمله آنها برنامه های فرودگاهی و پروازی است كه مجبور می‌شود این سطح پروازها را در طول حج گسترده تر كند به همین جهت سفر طولانی تر می‌شود.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح كرد: سال 96 نسبت به قبل 20 درصد كل حجاج اضافه شدند و امسال نیز با توجه به افزایش تعداد زائران، طول سفر بین 29 روز تا 41 روز خواهد بود، مگر این كه تعداد فرودگاه های عربستان اضافه شود؛ در مدینه منوره با توجه به طرح توسعه و تخریب تعداد زیادی از هتل ها كه به جای آن چیزی ساخته نشده است نیز طول سفر نهایتا شش روز خواهد بود.

وی با تأكید بر این كه حجاج به حوزه اطلاع رسانی حج توجه ویژه ای داشته باشند، گفت: در حوزه اطلاع رسانی توجه داشته باشند برنامه های آموزشی بعثه و مدیران كاروان را به صورت مستقیم از مراجع معتبر پیگیری كنند چراكه حج سفری منحصر به فرد است و هرچه قدر حجاج نسبت به آن مطلع تر باشند این سفر جذاب تر خواهد بود.

محمدی در پایان خاطرنشان كرد: بحث ویزا نیز بعد از ثبت اسامی حجاج در سامانه وزارت حج عربستان و تأیید آنها از اواخر خردادماه آغاز خواهد شد كه خود ما ویزای حجاج را چاپ و در اختیار زائران عزیز بیت الله الحرام قرار می‌دهیم.