کد خبر : 14318 تاریخ انتشار : 1397/11/13 نسخه چاپی


تلاش مسئولان حج و زیارت برای کاهش هزینه سفرهای زیارتیمسئولان بعثه رهبری و سازمان حج وزیارت درتلاش اند با توجه به نرخ ارز، هزینه سفرهای حج تمتع و عتبات به حداقل برسد.
 
تلاش مسئولان حوزه حج و زیارت برای کاهش هزینه سفرهای زیارتی
نماینده ولی فقیه درامورحج وزیارت و سرپرست حجاج ایرانی درهمایش روحانیون عتبات عالیات درمشهد تصریح کرد: مسئولان بعثه رهبری و سازمان حج وزیارت درتلاش اند با توجه به تحولات نرخ ارز، هزینه سفرهای حج تمتع و عتبات حداقل افزایش را داشته باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی لبیک به نقل از روابط عمومی حج؛  همایش روحانیون و مداحان کاروان های اعزامی به عتبات عالیات با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید علی قاضی عسکر نماینده ولی فقیه درامور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی درمشهد برگزار شد.

 

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکردراین همایش با بیان اینکه ظرفیت سفر به عتبات عالیات در طول سال و ایام اربعین به بیش ازدو میلیون وششصد هزار نفرمی رسد، تاکید کرد: مجموعه بعثه مقام معظم رهبری وسازمان حج وزیارت در تلاش اند تا هزینه سفربه عتبات عالیات بیش از حد افزایش نیابد.

 

نماینده ولی فقیه درامورحج وزیارت با اشاره به اینکه دربخش های تامین امنیت، بیمه، تغذیه و ارائه خدمات پزشکی به زائران اقدامات مناسبی در حوزه عتبات صورت گرفته است، اظهار داشت: درصورت کاهش هزینه، مردم از سفر به عتبات استقبال بیشتری خواهند کرد، برای تحقق این هدف جلسات متعددی در دوماه گذشته با مسئولان حج وزیارت استانها و شرکتهای زیارتی برگزار و تاکید شده است که درخصوص نحوه ومدت سفر زائران تغییراتی ایجاد کنند تا درانتخاب تنوع بیشتری داشته باشند.

 

 حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر لزوم بیان فلسفه زیارت به زائران را یادآورشد و گفت: درسفرعتبات باید خواسته های مردم لحاظ وعلاوه برمسائل اقتصادی، درحوزه فرهنگی هم جاذبه ایجاد شود. وی با بیان اینکه هدف زیارت فقط حاجت خواهی نیست بلکه فراترازآن است، افزود: اگرهدف زیارت به درستی برای زائرتبیین شود و نسبت به امام خود معرفت پیدا کند موجب ایجاد تحول در زندگی وی خواهد شد.

 

نماینده ولی فقیه از روحانیون کاروان های اعزامی به عتبات خواست دراین سفرمعنوی، زیارت و بیان تاریخچه اماکن مذهبی معتبر و ویژگی های اصحاب اهل بیت به زائران را مورد توجه قرار داده و به نحوی برنامه ریزی کنند تا زائرخسته نشود و از فرصت حضور درعتبات و سخنرانی های همه روزه دربارگاه امام حسین، حضرت اباالفضل وامام علی (علیهم السلام) و معرفت افزایی و امام شناسی نیزبهره مند و با مضامین مهم ادعیه آشنا شود.

 

وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری بارها درسخنرانی هایشان برلزوم معرفت افزایی در زائران تاکید کرده اند، اظهار داشت: از برخورد احساسی با دین باید جدا پرهیز شود و زائردرطول و مسیر سفرعتبات به نحوی با معارف اسلامی و سبک زندگی اهل بیت آشنا گردد که علاوه بر الگوگیری، لذت معنوی هم ببرد. وی همراهی و نقش روحانیون را در ایجاد تحول در سفرهای زیارتی ضروری خواند و از فراهم شدن زمینه مطالعه صدها جلد کتاب در حوزه حج و زیارت برای علاقمندان در پرتال بعثه مقام معظم رهبری خبرداد.

 

سرپرست حجاج ایرانی درادامه سخنان خود با اشاره به تحولات ایجاد شده در قیمت ارز، سیاست مجموعه بعثه رهبری و سازمان حج وزیارت را دریافت قیمت تمام شده از حجاج عنوان و تاکید کرد: طبیعتا برای زائرانی که درسالهای 85 و 86 ثبت نام کرده اند پرداخت هزینه سفرحج با نرخ امروز ارز مشکل است لذا درتلاش هستیم تا نرخ مناسب تصویب و ابلاغ شود.

نماینده ولی فقیه تغییرات بهینه درسیاست های خدمت رسانی به حجاج برای تسهیل سفرحج و صرفه جویی در حوزه های مختلف را برشمرد و گفت: دردیدگاه مسئولان بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت سفرحج به هیچ وجه انتفاعی نیست و مبنای قیمت گذاری حج تمتع آینده هم ، هزینه تمام شده است. حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکرهمچنین با اشاره به اینکه دراولین جلسه مذاکره آقای رشیدیان با وزیر حج عربستان تفاهم نامه حج بین مسئولان دوکشورامضا وامتیازات خوبی حاصل شد، اظهارداشت: علاوه برتامین امنیت و رعایت کرامت وعزت حجاج ایرانی، دفتر نمایندگی سازمان حج و زیارت درعربستان فعال شده و قرار است پروازهای حجاج هم به نحوی برنامه ریزی شود تا مدت زمان حضور زائران در عربستان که سال گذشته بین 29 تا 42 روزبود ، به حداقل خود برسد.

وی افزود: بسیاری از زائرانی که به حج مشرف می شوند افراد فرهیخته ای هستند و با توجه به مسئولیت هایی که بعهده دارند مایلند مدت سفرشان طولانی نشود و بتوانند سریعتر به کشور بازگردند.

نماینده ولی فقیه درحج و زیارت همچنین با اشاره به اینکه حدود 6 میلیون نفربرای سفر عمره ثبت نام کرده و درنوبت قرار دارند، ابراز امیدواری کرد که سفرعمره نیز بعد از سفرحج تمتع 98 راه اندازی شود.

حجت الاسلام والمسلمین قاضی عسکر در پایان سخنان خود تحولات صورت گرفته در سوریه را نتیجه فداکاریها و رشادتهای مدافعان حرم، نیروهای مردمی و ارتش سوریه دانست و با اشاره به فروپاشی گروهک داعش تاکید کرد: با بازگشت امنیت به سوریه، کشورهایی که به دنبال تغییرنظام دراین کشور بودند اکنون برای بازگشایی مجدد سفارت خانه هایشان در دمشق از یکدیگر سبقت می گیرند.

 

وی با اشاره به مذاکرات انجام شده با شورای عالی امنیت ملی و سفر اخیر آقای رشیدیان رئیس سازمان حج وزیارت به دمشق برای بررسی امکان راه اندازی سفر زائران به سوریه گفت: دراین زمینه توافقاتی صورت گرفته است و درصورت تامین امکانات و زیرساخت های لازم ، زمینه این سفرفراهم خواهد شد.

 این گزارش حاکیست درابتدای این همایش حجت الاسلام والمسلمین حسین احمری مسئول دفترنمایندگی بعثه مقام معظم رهبری دراستان خراسان رضوی از اهداف برگزاری همایش روحانیون و مداحان اعزامی به عتبات عالیات گزارشی ارائه کرد و آقای جواد شاد مدیرکل حج وزیارت این استان برنقش روحانیون درارائه خدمات فرهنگی به زائران تاکید کرد.

 

گفتنی است دراین همایش حجت الاسلام موسوی زاده مسئول حراست بعثه مقام معظم رهبری نیزبه بیان نکات امنیتی درسفر عتبات پرداخت و در پایان شرکت کنندگان با نحوه بهره گیری هر چه بهتر از پرتال بعثه مقام معظم رهبری آشنا شدند.
نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:مطالب پیشنهادی
تنظیم سفرهای نوروزی عتبات براساس بودجه مردم تنظیم سفرهای نوروزی عتبات براساس بودجه مردم
سیاست سازمان حج و زیارت کاهش هزینه های زیارت است.
آخرین گزارش آماری جدید درباره موسم عمره آخرین گزارش آماری جدید درباره موسم عمره
ورود سه میلیون و دویست هزار عمره گزار به عربستان
بیانیه سازمان حج در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب بیانیه سازمان حج در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب
دعوت سازمان حج و زیارت از همه مردم به ویژه خانواده حج و زیارت به حضور باشکوه در 22 بهمن.
عمره بعد از حج 98 آغاز می شود عمره بعد از حج 98 آغاز می شود
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از آغاز عمره بعد از حج 98 خبر داد.
دیدار مسئولان حج و زیارت با مراجع عظام تقلید درقم دیدار مسئولان حج و زیارت با مراجع عظام تقلید درقم
گفتگو با مراجع تقلید و نماینده آیت الله سیستانی درباره مسایل حوزه حج و زیارت  
آغاز پیش ثبت‌نام سفرهای نوروزی به عتبات آغاز پیش ثبت‌نام سفرهای نوروزی به عتبات
پیش ثبت‌نام سفر به عتبات در ایام نوروز از امروز آغاز و تا 12 بهمن‌ماه ادامه دارد.

متقاضیان حج در سامانه  اطلاعات خود را به روز کنند. متقاضیان حج در سامانه اطلاعات خود را به روز کنند.
تکمیل اطلاعات 200 هزار نفر از ودیعه‌گذاران حج تمتع.


• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما