کد خبر : 13347 تاریخ انتشار : 1396/03/31 نسخه چاپی


مومن چه ویژگی هایی دارد


پیغمبر(ص) می­ فرماید: مؤمن در روز قیامت وقتی جهنم را می­ بیند و می­ گوید: پروردگارا از این عذاب هفت طبقه به تو پناه می­ آورم، خدای متعال می­ فرماید: هم پناه و هم امان به تو دادم و تا در محشر هستی خیالت از جهنم راحت باشد و تو را جهنم نخواهم برد.
استاد حسین انصاریان در سخنرانی خود در مسجد حضرت امیر(ع) تهران، اظهارداشت: از زمانی که انسان آفریده شده تاکنون که تاریخ زمانی­ آن را کسی نمی ­داند، آنچه مهم هست این است که انسان به یک سلسله حقایق آگاه و بینا شود و براساس آن، آگاهی و بینایی زندگی را شکل دهد. چون همه وجود انسان، حرکات، اعمال، افکار و عقایدش می باشد. من هر فکری که نسبت به خودم یا نسبت به جای خودم که این دنیاست، داشته باشم بر اساس همان فکر، زندگی را شکل می­دهم. این یک حقیقت ثابت شده­ای است.

وی، یکی از اهداف بسیار مهم انبیاء را تصحیح اندیشه انسان دانست و افزود: در آیات قرآن، انبیاء الهی وقتی در برابر مردم در مضیقه روحی قرار می­ گرفتند، می­ گفتند: «و أَنتُمْ تَجْهَلُونَ»، شما بی­ خردانه و جاهلانه زندگی می­ کنید. ما می­ خواهیم این اندیشه جاهلانه را به اندیشه ملکوتی، الهی و عرشی برگردانیم که خودتان و جهانی که در آن زندگی می­ کنید را درست ببینید. آیاتی در این زمینه وجود دارد که بسیار زیباست «وَ ما خَلَقْنَا اَلسَّماواتِ وَ اَلْأَرْضَ وَ ما بَیْنَهُما إِلاّ بِالْحَقِّ»؛ من کل آسمان­ها و زمین و هر چه موجود بین این دو است را جز درست، صحیح، هدفدار و مثبت خلق نکردم.

این مفسر قرآن و نهج البلاغه ادامه داد: انبیاء می­ خواستند، اندیشه را تصحیح کنند تا مردم همه آفرینش را حق ببینند و حق­ گرا شوند. در این صورت هیچ باطلی در جهان وجود ندارد و می­ توانند به خودشان بقبولانند که باطل­ گرا باشند.

حجت الاسلام والمسلمین انصاریان با بیان اینکه انبیاء فرستاده شدند تا اندیشه باطل گرایی انسان را به حق گرایی جهت دهند، تصریح کرد: علم، دانش و دلیلی داریم که این حرف ها را رد کند و بگوید، به این دلیل آسمان­ها و زمین مبنای خلقتشان بر باطل است، نداریم. لذا وقتی دلیلی وجود ندارد تا ثابت کنند، پس همه چیز حق است.

وی ادامه داد: در این گیر و دار و غوغای زندگی، عده­ ای تصحیح اندیشه خود را به وسیله نبوت، امامت و رهبری الهی قبول کردند، دیدند انبیاء، قرآن و ائمه(ع) درست می­ گویند. اندیشه آنان که پاک شد، براساس آن اندیشه پاک، وارد عمل، حرکت، رفتار، کسب، ازدواج و اخلاق می­ شوند، در این صورت خداوند متعال برای آنان یک شناسنامه صادر می­ کند، اسم او را در آن شناسنامه خلقت می ­نویسد؛ "مؤمن" و سپس در کتاب های آسمانی و زبان انبیاء و قرآن و ائمه طاهرین(ع)، تجلیل شایسته ای از مؤمن می­ کند.  

این مفسر نهج البلاغه در پاسخ به اینکه منظور خداوند کدام مؤمن و با چه ظرفیتی است؟ گفت: مؤمن سلمان، ابوذر، مقداد، حبیب بن مظاهر، زکریا، یک کارگر، رفتگر، پاسبان، روحانی و کاسب است؛ به طور کلی کسی است که خدا را باور دارد. حال این باور را یا از طریق تحصیل به دست آورده یا از طریق تحقیق و تماشای عالم.

استاد انصاریان، نشانه دوم مؤمن را اخلاق نیکوی او دانست و اظهار کرد: مؤمن بخیل، حسود، بدبین و ظالم نیست و اخلاقاً انسان نرمی است و ممکن است، نسبت به خودش بلغزد، ولی مال ملت را غارت نمی کند.

وی نشانه سوم مؤمن را مطیع بودن  در برابر خدا عنوان کرد و گفت: ما تنها چیزی که از انبیا، ائمه(ع) و اولیاء ،ویژه اضافه داریم که آنها نداشتند و نتوانستند به دست بیاورند، گناه است و از آنها در این زمینه سر هستیم، ولی با همین داشته هایمان و با توجه به این سه نشانه، گاهی لغزش هم داریم.

این مفسر قرآن در پاسخ به اینکه چرا به مؤمن می­ گویند، «مؤمن»، گفت: چون به پروردگار پناهنده شده، خدا هم پناهندگی او را قبول کرده و گفته در پناه خودم بیا، جان، مال، زن و فرزندانت را حفظ می­ کنم. اما همین خدا گاهی عاشق شهادت بچه­ توست و شهادت را نصیبش می­ کند. این هم به نوعی حفظ پروردگار است، آن هم حفظ ابدی.

استاد انصاریان در پایان گفت: پیغمبر(ص) می­ فرماید: مؤمن در روز قیامت وقتی جهنم را می­ بیند و می­ گوید: پروردگارا از این عذاب هفت طبقه به تو پناه می­ آورم، خدای متعال می­ فرماید: هم پناه و هم امان به تو دادم  و تا در محشر هستی خیالت از جهنم راحت باشد و تو را جهنم نخواهم برد.نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:مطالب پیشنهادی
مصدومیت 30زائر اربعین حسینی به دلیل واژگونی اتوبوس مصدومیت 30زائر اربعین حسینی به دلیل واژگونی اتوبوس
مصدومیت 30زائر اربعین حسینی به دلیل واژگونی اتوبوس در بدره عراق
4 دارویی که حتما باید در اربعین همراهتان باشد 4 دارویی که حتما باید در اربعین همراهتان باشد
4 داروی خاص جزء داروهای ارسالی از ایران به عتبات نیست و پیدا کردن این داروها در عراق نیز مشکل و بسیار گران است بهتر است زائران این داروها را همراه داشته باشند.
واژگونی مینی بوس زائران اربعین واژگونی مینی بوس زائران اربعین
واژگونی مینی بوس زائران اربعین در کرمانشاه/ 14 تن مصدوم شدند
زائران اربعین این آب را مصرف نکنند زائران اربعین این آب را مصرف نکنند
آب رودخانه فرات یکی از آلوده ترین آب ها است؛ که فاضلاب بسیاری از کارخانه ها در درون آن ریخته می شود،

• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما