شبکه تلویزیونی اینترنتی لبیک |خانه|--|درباره ما|--|ارتباط با ما|


پنج شنبه 2 اسفند 1397  


  نسخه چاپی


ناآرامی در سوریه؛ بیداری اسلامی یا فتنه‌ی غربی- آمریکایی؟انقلاب اسلامی ایران فاصله زیادی را ایجاد کرده است
 

نظام حاکم بر سوریه یک نظام کاملا سکولار است و از این لحاظ با نظام برآمده از انقلاب اسلامی ایران فاصله زیادی را ایجاد کرده است. این را می‌توان از جبهه‌ی نسبتا متنوع معارضان سوری دریافت که اخوان المسلمین شاخه‌ی سوریه را هم در خود جای داده است. افزون بر اینکه در سوریه آنگونه که جمهوری اسلامی ایران تجربه‌ی بیش از سه دهه مردم سالاری دینی را پشت سر گذاشته، تجربه نکرده است.
با این حال آنچه نظام سوریه را در طی سی سال گذشته همواره در کنار ایران قرار داده است، مواضع خارجی خانواده اسد بوده است. حافظ اسد در طول جنگ هشت ساله، وقتی دولت‌های عرب منطقه در کنار آمریکا و شوروی مقابل ملت ایران صف کشیده بودند، در کنار ایران موضع گرفته بود. پس از حافظ هم بشار، وارث سیاست‌های پدر در حوزه‌ی خارجی بود. سوریه در کنار جمهوری اسلامی حامی مقاومت?? روزه لبنان و ?? روزه غزه بوده است تا موجب شکاف در تقابل عربی- ایرانی شود.
به همین جهت روابط ایران و سوریه در طول سالیان متمادی برای دولت‌های منطقه‌ای همچون عربستان و دولت‌های غربی غیر قابل پذیرش بوده است و در این مدت تلاش‌های بسیاری خصوصا از جانب عربستان برای جدا شدن سوریه از محور مقاومت صورت گرفته است اما در مقطع فعلی آمریکایی‌ها به همراه انگلیس و فرانسه و برخی دولت‌های منطقه‌ای، عزم خود را جزم کرده‌‌اند تا ضمن تشدید فشار بر نظام سوریه تحولات خاورمیانه را مدیریت کنند تا بتوانند قسمتی از فشار ناشی از انقلاب‌های منطقه را معطوف ایران کنند.
نشانه این تلاش‌ها به وضوح از چند ماه پیش مشخص شد. بعد از سقوط دولت مستبد مبارک در مصر که پس از ایستادگی مردم تونس در مقابل بن علی صورت گرفت، غربی‌ها یک بار بخت خود را در ایران در ?? بهمن ماه سال ?? آزمودند اما ناکام ماندند. تحرکات محدود ?? بهمن ماه در خیابان‌های تهران، می‌کوشید تهران را در قبال موج برخاسته از شمال آفریقا منفعل کند و فضایی مشابه انقلاب‌های منطقه در ایران ایجاد کند اما نتیجه عکس داد. نظام ایران ناآرامی‌های تبلیغاتی را به خوبی و با مدیریت عالمانه رهبری معظم انقلاب، پشت سر گذاشت و با قوت بیشتر به حمایت از بیداری ضد آمریکایی پرداخت.
از این رو غرب و در صدر آن آمریکا، به این فکر افتاد تا متحد استراتژیکی ایران را مورد هدف خود قرار دهد. اکنون تمام توجه غرب بر سوریه متمرکز شده است. غربی‌ها مترصداند به واسطه برخی ضعف‌های ساختاری نظام سوریه و با پوشش گسترده رسانه‌ای به تحولات سوریه، ضمن مدیریت صحنه در لیبی، یمن و بحرین شکست‌های مصر و تونس را تا حدی جبران کنند.
در این میان، غربی‌ها علاوه بر تحریک بخشی از مردم سوریه و هم‌پیمانان عرب خود که همواره تابع بی‌چون و چرای سیاست‌های خبیثانه‌ی غرب بوده‌اند، با استفاده از ابزار تبلیغاتی و رسانه‌ای گسترده و با بکارگیری فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، نظام سوریه را روز به روز ضعیف‌تر کنند. از طرفی فقدان تجربه مقابله با این گونه هجمه‌ها، باعث شد که نظام سوریه وادار به عکس العمل‌های انتحاری شود و این همان اشتباهی بود که باعث شد، پازل غرب را تکمیل کند. با این همه آنچه به وضوح مشخص است، نظام سوریه برغم وجود ضعف‌ها و اشتباهات خود در مواجهه‌ی با ناآرامی‌ها، در میان سوری‌ها از مشروعیت برخوردار است تا آنجا که بسیاری بشار اسد را مردمی‌ترین رئیس عربی می‌دانند.
عدم گستردگی ناآرامی‌ها و محدود ماندن به برخی مناطق خاص سوریه و نه مرکز این کشور، عدم پیوستگی تجمعات و مهم‌تر از همه رویکرد نظامی اغتشاش‌گران که به کشته و زخمی شدن صدها نفر از نیروهای ارتش سوریه منجر شده است، سبب شده است تا آن‌چه در سوریه رخ می‌دهد انقلابی در ادامه تحولات شمال آفریقا به حساب نیاید.
از سوی دیگر هرچند اختلاف نظر در میان بشار اسد جوان، بعثی‌های سالخورده و ارتش سوریه نقشی جدی در نحوه برخورد با ناآرامی‌های سوریه داشته است، با این حال در طول چند هفته گذشته اسد جوان نشان داده است که برغم برخی مقاومت‌ها در بعثی‌های قدیمی، عزم ایجاد اصلاحات در نظام سوریه را دارد. روندی که ایران از تداوم آن حمایت می‌کند. بیانیه‌ای که وزارت امور خارجه چندی پیش منتشر کرد، به موضع ایران در قبال تحولات سوریه اشاره دارد «تلاش‌های رهبری و مردم سوریه برای اصلاحات در جهت منافع ملی این کشور مسئولیتی مهم است که ملازمت آن با مدارا هم در بیان مطالبات و هم در پاسخگویی به آن‌ها موفقیت بزرگی را برای سوریه به دنبال خواهد داشت.»
به هر حال آن‌چه که می‌توان نتیجه گرفت این است که اتفاقات و وقایع اخیر سوریه در مسیری کاملاً متفاوت از خیزش مقدس اسلامی مردم منطقه گام برداشته و دارای ماهیتی کاملاً وارداتی و استعماری می‌باشد. بدیهی است که مقایسه این اغتشاشات با موج بیداری اسلامی امری کاملاً نادرست بوده و فاقد پایه و اساس می‌باشد.برچسب هابیداری اسلامی, نظام حاکم سوریه سکولار, اخوان المسلمین
نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:مطالب پیشنهادی
مطالبات شیطان بزرگ در سوریه مطالبات شیطان بزرگ در سوریه
مخالفان داخلی دولت سوریه در یک تقسیم بندی کلی به دو دسته تقسیم می شوند
تهدیدهای پیش روی بیداری اسلامی تهدیدهای پیش روی بیداری اسلامی
بیداری اسلامی وانقلابیون با چه موانعی مواجه هستند
وعده صادق وعده صادق
فریاد اعتراض ملت ها در گوش ابر قدرتها، پیکره غرب را به لرزه انداخته
این قرن، قرن اسلام است این قرن، قرن اسلام است
در طول عمرمان این ضرب المثل ایرانی را بارها شنیده ایم که...
ظهور قدرتمند اسلام در آمریکای لاتین ظهور قدرتمند اسلام در آمریکای لاتین
هجده درصد مسلمانان، عرب و بقیه مسلمان ها در کشورهای دیگری پراکنده اند
انقلاب‌هایی با شعار الله اکبر انقلاب‌هایی با شعار الله اکبر
با سقوط قذافی، تحولات منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا وارد مرحله جدیدی شد
غرب در جاده اسلام ستیزی غرب در جاده اسلام ستیزی
بررسی کارنامه کشورهای غربی در ماه های اخیر
توطئه علیه جهان اسلام توطئه علیه جهان اسلام
قدرت های جدید ضد غرب منافع آنها را در معرض تهدید قرار داده اند

• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما