نسخه چاپی


حامیان غدیر: شیخ مفیدکنیه اش ابوعبدالله و نامش محمد و نام پدرش محمد و جدش نعمان است
 

شیخ مفید

کنیه اش ابوعبدالله و نامش محمد و نام پدرش محمد و جدش نعمان است وی از قبیله حارث و شهرتش مفید و یا بمناسبت آنکه پدرش محمد ، ملقب به معلم بوده او را ابن المعلم نیز می نامیدند. بالجمله شیعه و سنی او را به عظمت و دانش و ریاست و بزرگواری ستوده اند.
 
اساتید و مشایخ :
شیخ مفید در کودکی به اتفاق پدرش برای کسب کمال به بغداد رفته و به حوزه درس ابوعبدالله جُعَل متوفی سال 369 هـ.ق که از افاضل دانشمندان بوده حضور یافته و چندی از محضر نامبرده استفاده کرده و پس از او به محضر ابویاسر حضور یافته و پس از آن به مجلس علی بن عیسی رمانی که از متکلمین بنام عصر خود بوده حضور می یابد و بالاخره نامبرده تمام محاضر و اساتید عصر خود را درک کرده تا مقامات علم و دانش را از هر لحاظ حائز شده و به اخذ هدایت و روایت از دانشمندان شیعه و سنی نائل آمد.
مشایخ وی علاوه بر ابوعبدالله جعل عبارتند از شیخ جعفر ابن قولویه که بیشتر اوقات ، روایات وی مستند به ایشان است و شیخ صدوق و ابوغالب زراری و احد بن محمد بن ولید و دیگران.
 
شاگردان :
معاریف شاگردان شیخ مفید عبارتند از ابوالفتح کراچکی و شیخ طوسی و نجاشی و سلار دیلمی و سید مرتضی و رضی که در خصوص این دو برادر بزرگوار رویائی دارد که ذیلاً محض موقعیت این شیخ جلیل القدر آورده می شود.
 
چرا به شیخ مفید معروف شد :
در وجه تسمی? او به "مفید"، دو وجه در كتب تاریخ و رجال ذكر شده: وجه اول چند فقره توقیع رفیع همایونى است كه از ناحیه مقدسه [=امام زمان عج] در شأن شیخ وارد شده و او را بخطاب‏:الأخ السّدید و المَولىَ الرَّشید الشـَّیخ المُفید ... مفتخر فرموده‏اند.
وجه دوم آنكه مخالفین باو لقب داده‏اند و آن چنان بوده كه روزى قاضى عبد الجبّار معتزلى در بغداد در مجلس درس نشسته بود كه شیخ مفید ناشناس آمد و در صفِّ نِعال [=کفشها] نشست و از قاضى اجازت سؤال خواست. قاضى گفت بپرس. فرمود: خبرى كه شیعه نقل میكنند [از لسان پیامبر اکرم –ص]:«مَنكـُنتُمَولاهُفـَعـَلِىٌّمَولاهُ» [= هرکهمنمولایاویم،پسعلیمولایاوست] مسلـَّماستكهپیغمبردرروزغدیرخم [درحجّةالوداع] فرمودویاشیعیانساخته‏اند؟! [قاضی سنی] گفت: خبر صحیح است. [مفید] گفت: بلفظ "مولا" چهمیخواهید؟ [قاضیسنی] گفت: اَولىَ[= دارایولایتوبرتری].  [مفید] گفت: پساینخِلاف‏هاوخصومت‏هاچیست؟قاضىگفت: "برادر! اینخبرروایتاستوخلافتابوبكردِرایَت [= فهم] ومردمعاقلازبهرروایت ترك درایت نكنند!!". شیخ [مفید] گفت: چه میگوئید در این خبر كه پیغمبر (ص) فرمود: "یا علىّ ُ حَربُكَ حَربى و سِلمُكَ سِلمى"[=ای علی، جنگ تو جنگ من و صلح تو صلح من است]. قاضى گفت: صحیح است! شیخ[مفید] گفت پس در حق اصحاب جَمَل [پیروان عایشه و طلحه و زُبَیر که با علی(ع) جنگیدند] چه میگوئى؟! همانا بقول تو كافِرند! قاضى گفت: ایشان توبه كردند!! شیخ گفت: "اى قاضى [بقول خودت:] حرب درایت است [و همه فهمیده اند] و توبه روایت؛ و مردم عاقل درایت را به روایت از دست ندهند!!". قاضى سر در پیش افكند و بعد گفت تو كیستى؟ گفت محمد بن محمد بن نعمان. قاضى برخاست و او را بجاى خویش نشاند و گفت «اَنتَ المُفیدُ حَقـّـًا !»؛ و چون عضد الدوله دیلمى از موضوع مباحثه مطلع شد خِلعَتى [= جام? اهدائی] گرانمایه براى شیخ فرستاد و مُقرَّرى[=وجه ماهیانه] براى او و اصحابش مُقرَّر فرمود و غالباً او را در خانه‏اش زیارت میكرد و در ایام مرض هم او را عیادت مینمود.

 
سال میلاد و وفات :
نجاشی می نویسد معظم له در روز 11 ذیقعده سال 336 یا 338 هـ.ق متولد شده و در شب جمعه 3 رمضان المبارک سال 413 هـ.ق در سن 75 یا 77 سالگی درگذشت . ایشان را برای نماز میت به میدان اشنان بغداد برده و در آن روز سید مرتضی علم الهدی بر جنازه او نماز گذارده و هشتاد هزار نفر بر پیکر او نماز گذاردند. آنگاه جنازه او را به مقابر قریش منتقل نموده و در پائین پای موسی ابن جعفر (ع) در نزدیکی قبر استادش ابن قولویه مدفون ساختند.
آثار و تألیفات :
شیخ مفید حدود دویست کتاب و رساله در فنون مختلفه به ویژه در علم کلام و مناظره تألیف و تصنیف نموده از جمله :
1)    ارشاد
2)    اوائل المقالات
3)    الجمل
4)    مسار الشیعه
5)    مقنعه در فقه امامیه
6)    و . . .
 

 برچسب هاعترت, امیر المومنین, غدیر, شیخ مفید
نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:مطالب پیشنهادی
خطابه‌های قبل از غدیر خطابه‌های قبل از غدیر
اولین خطابه حضرت رسول در منا بود
عید خلافت و ولایت عید خلافت و ولایت
یکی از اعیاد مهم بعد از قربان و فطر
اعلان رسمی ولایت امام (ع) اعلان رسمی ولایت امام (ع)
برای شما صاحب اختیار و امامی قرار داده
متن كامل خطبه غدیر متن كامل خطبه غدیر
در تاریخچه كتاب‌هاى اسلامى، اولین بار در نقل خطبه غدیر

• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما