نسخه چاپی


دگمه خاموش کردن عصبانیت شما اینجاستبه زمانی در زندگی‌تان فکر کنید که همه‌چیز کمتر از حالا جنون‌آمیز بود
 

دست خودتان نیست، گاهی بی‌آنکه بخواهید، اوضاع از دست‌تان خارج می شود. منظورمان زمانی است که اتفاقی باعث عصبانیت شما می‌شود و حرف یا رفتاری را نشان می‌دهید که بعدها از گفتن یا انجام‌ آن پشیمان می‌شوید یا گاهی آنقدر غمگین می‌شوید که حتی می‌خواهید از همسرتان فاصله بگیرید، اما در آن لحظه انگار کسی دکمه‌ای را در وجودتان فشار داده تا عصبانی، آشفته، ناراحت یا مضطرب شوید. حتما می‌پرسید چطور می‌توان چنین دکمه را غیرفعال کرد. اجازه دهید برای شروع 9 قدم مفید را برای 9 روز به شما معرفی کنم. این قدم‌ها کمک می‌کنند تا تحت تاثیر ناگهانی موقعیت‌ها قرار نگیرید. هریک از این گام‌ها بر عقایدی مبتنی هستند که در کتاب «هوشیاری: برنامه‌ای 8 هفته‌ای برای دستیابی به صلح در دنیایی جنون‌آمیز» نوشته مارک ویلیامز و دنی پنمان مطرح شده‌اند.

روز اول

شکلات بخورید

در نگاه اول، این خوراکی‌های خوشمزه غیر قابل مقاومت به نظر می‌رسند، اما پس از مدتی دیگر اصلا توجهی به آنها نمی‌کنیم. وقتی بدون فکر اقدام به خوردن می‌کنیم، مزه‌ها و بوهای فوق‌العاده‌ای را از دست می‌دهیم. به عنوان مثال، یک قطعه شکلات بیش از110 طعم مختلف دارد. به طور معمول چند طعم از آنها را چشیده‌ایم؟ برقراری ارتباط مجدد با حس‌هایتان، قلب هوشیاری به شمار می‌رود. پس چرا این تمرین شکلات خوردن هوشیارانه را امتحان نکنید تا به شما کمک کند یاد بگیرید دوباره از غذاهای‌تان لذت ببرید؟

روز دوم

به پیاده‌روی کوتاهی بروید

 یک پیاده‌روی خوب می‌تواند اعصاب متشنج شما را تسکین دهد. پس چرا امروز به یک پیاده روی 5 تا ?0 دقیقه‌ای نمی‌روید؟ لازم نیست به جای خاصی بروید یا عجله کنید. هدف فقط این است که تا حد ممکن هوشیار باشید، همینطور که پاهای‌تان بر زمین فرود می‌آیند آگاهانه بر آنها تمرکز کنید و حرکت سیال تمام عضلات و تاندون‌های پاهای‌تان را احساس کرده و به همه مناظر، صداها و بوها توجه کنید. ممکن است رنگ قرمز توت‌ها را روی درختان و بوته‌ها ببینید. ببینید آیا می‌توانید نسبت به تمامی حس‌های‌تان باز و پذیرا باشید: بوی رطوبت برگ‌های بهاری را استشمام کنید،قطرات باران را روی سرتان احساس کنید و نسیم را روی صورت‌تان ببینید چطور نور و سایه به شکلی غیرمنتظره جایگزین یکدیگر می‌شوند.

روز سوم

تمرین 3دقیقه‌ای تنفس انجام دهید

ذهن وقتی که در آرامش باشد بهتر از ذهنی که پر از مشغله است فکر می‌کند. هنگامی که خشمگین، خسته، مضطرب یا تحت استرس هستیم یادآوری اینکه چرا باید آرامش خود را حفظ کنیم بسیار دشوار است. در چنین مواقعی احساس می‌کنیم انگار تمام زمین و زمان تنها برای آزار دادن‌مان خلق شده‌اند.

در این تمرین در یک محیط آرام در حالتی که راحت هستید می‌نشینید. چشمان‌تان را بسته یا اگر می‌خواهید نیمه بسته نگاه داشته و به گذر آرام و بی‌صدای نفس از بینی به سینه سپس به شکم و راه برگشت آن توجه می‌کنید. در این تمرین مطمئنا افکار مختلف توجه شما را از نفس منحرف می‌سازد. اشکالی ندارد! طبیعی است که افکار دائما در ذهن ظاهر شوند فقط کافی است که هردفعه مهربان‌تر از دفعه قبل به نفس‌تان فکر کنید. ذهن تنها کودک بازیگوشی است که نیاز به کمک دارد.

روز چهارم

 کار لذت‌بخشی انجام دهید

هر روز در زندگی‌مان خستگی، استرس و غم به سادگی می‌توانند بر ما غلبه کنند. ممکن است حالت «بی‌لذتی» را تجربه کنید یعنی نمی‌توانید از زندگی لذت ببرید. یعنی چیزهایی که قبلا از آنها لذت می‌بردید اینک برای‌تان بی‌تفاوت هستند. می‌توانید با انتخاب یک یا 2 مورد از موارد زیر شروع کنید (یا شاید موارد دیگری به ذهن خودتان برسد). با بدن‌تان مهربان باشید، دوش آب گرم بگیرید، چرت بزنید، بدون اینکه احساس گناه کنید غذای مورد علاقه‌تان را بخورید و نوشیدنی مورد علاقه‌تان را بنوشید. کاری را انجام دهید که از انجامش لذت می‌برید. به ملاقات دوستی بروید یا به او تلفن کنید‌ (به ویژه اگر مدتی است با او ارتباط نداشته‌اید)، هر آنچه را لازم دارید جمع کنید تا بتوانید به سرگرمی مورد علاقه‌تان بپردازید، کمی ورزش کنید، کیک بپزید، مطلبی بخوانید که برایتان لذت‌بخش است، به موسیقی‌ای گوش دهید که مدتی است نشنیده‌اید.

به این جمله هم فکر کنید: چقدر خوشحال می‌شوید اگر تمام آنچه را که هم اکنون از آن شماست از دست بدهید و سپس دوباره به شما داده شود؟

روز پنجم

تمرین هوشیاری نسبت به صداها و افکار را انجام دهید

 این تمرین به خوبی می‌تواند به ما نشان دهد که چگونه افکاری در ذهن پدیدار می‌شوند که به سادگی می توانند ما را درگیر خود کند. به محض اینکه این موضوع را در عمق قلب خود تشخیص دهید، بسیاری از استرس‌ها و مشکلات‌تان در مقابل چشمان‌تان ناپدید خواهند شد. این تمرین شباهت‌های میان صداها و افکار را آشکار می‌سازد. گرچه انگار ما هیچ کنترلی بر پیدا شدن آنچه پیرامون‌مان می گذرد نداریم، اما به سادگی آنها می‌توانند عواطف نیرومندی را در ما برانگیزند که با خودمان حمل‌شان می‌کنیم و ما را شکننده و شکست خورده رها می‌کنند. صدای کامیون‌ها، صدای رعد و برق، صدای پرندگان، صدای راه رفتن شما بر چمن‌ها، صدای همسرتان و صدای قلب‌تان و حتی صدای افکارتان.

روز ششم

زنگ هوشیاری برای خودتان تنظیم کنید

چند فعالیت معمولی از قبیل فعالیت‌های زیر را از بین فعالیت‌های زندگی روزمره‌تان انتخاب کرده و آنها را به عنوان «زنگ هوشیاری» تعیین کنید.

- آماده‌کردن غذا: غذا فرصت‌های بسیاری را برای هوشیارتر بودن در اختیار شما قرار می‌دهد. اگر در حال آماده‌کردن غذا هستید، توجه هوشیارانه‌ای به آنچه انجام می‌دهید معطوف کنید.

- شستن ظرف‌ها: این کار فرصت فوق‌العاده‌ای برای کشف حس‌های بدنی است. اگر معمولا از ماشین ظرفشویی استفاده می‌کنید، برای تنوع هم که شده ظرف‌ها را با دست بشویید. به جنس ظرف‌ها، دمای آب، بوی مایع ظرفشویی و ... توجه کنید.

-گوش‌دادن به همسرتان: خیلی راحت است که به سمت همان گفت‌وگوهای قدیمی بروید اما این بار اجازه دهید صدای همسرتان به عنوان یک«زنگ» باشد و علامتی که به شما کمک کند به آنچه می‌گوید توجه کامل کنید. قبل از هر پاسخی اول حرف‌های او را با تمام احساسات همراه آن کامل بشنوید.

روز هفتم

 قدردانی 10 انگشتی

برای اینکه به ارزش مثبت چیزهای کوچکی که در زندگی دارید بازگردید، می‌توانید تمرین قدردانی را انجام دهید. در این تمرین 10 چیزی را که از داشتن‌شان قدردان هستید به یاد آورده و با انگشت آنها را بشمارید. مهم است که 10 چیز را به خاطر بیاورید، حتی اگر پس از 3 یا 4 مورد ادامه کار برایتان بسیار دشوار شود. این تمرین برای همین طراحی شده است (آگاه‌شدن تعمدی از عناصر کوچک و نادیده گرفته شده زندگی روزمره).

روز هشتم

در صف چه حالتی دارید

گاهی زندگی شبیه یک صف بسیار طولانی به نظر می‌رسد. حس می‌کنید دل‌تان می‌خواهد فریاد بزنید «پس چرا جلو نمی‌روید‌!» در این شرایط می‌توانید «تمرین صف شدیدا ناکام‌کننده» را انجام دهید.وقتی در صفی هستید ببینید آیا می‌توانید زمانی که چیزی مانع جلوتر رفتن شما می‌شود، از واکنش خود آگاه شوید. شاید «اشتباهی» در این صف ایستاده‌اید، و مدام ذهن‌تان درگیر این است که بهتر است سراغ صف دیگری بروید که کوتاه‌تر است؟ یک لحظه صبر کنید و از خودتان بپرسید:

• در ذهنم چه می‌گذرد؟
 • در بدنم چه حس‌هایی دارم؟
 • از چه عواطف و تکانه‌هایی در خودم آگاهم؟

هوشیاری این را می‌پذیرد که برخی تجارب ناخوشایند هستند اما به شما کمک می‌کند 2 بخش عمده رنج را از هم جدا کنید؛رنج اولیه همان علت اضطراب ابتدایی است، مثل احساس ناکامی از اینکه در صفی طولانی ایستاده‌اید. می‌توانید بفهمید که این کارخوشایند نیست؛ دوست نداشتن این تجربه اشکالی ندارد. رنج ثانویه تمام تلاطم هیجانی‌ای است که به دنبال آن رخ می‌دهد، مثل خشم و ناکامی و هر فکر و احساسی که به دنبال آن بیدار می‌شود. ببینید آیا می‌توانید اینها را نیز به وضوح در خودتان تشخیص دهید.

روز نهم

زندگی‌تان را احیا کنید

به زمانی در زندگی‌تان فکر کنید که همه‌چیز کمتر از حالا جنون‌آمیز بود؛ پیش از اینکه یک تراژدی یا افزایش حجم کاری‌تان تمام وجودتان را تحت سیطره خود بگیرد یا شاید زمانی نزدیک‌تر از اینها: قبل از سال تحویل یا تعطیلات تابستان. سعی کنید تا جایی که می‌توانید با جزئیات تمام فعالیت‌هایی را که در آن زمان انجام می‌دادید، به یاد بیاورید. اینها ممکن است کارهایی باشند که به تنهایی انجام‌شان می‌دادید‌؛ خواندن مجله مورد علاقه‌تان یا گوش‌دادن به آهنگ مورد علاقه‌تان، پیاده‌روی یا دوچرخه‌سواری(همراه با دوستان یا خانواده‌تان‌) انجام بازی‌هایی نظیر شطرنج تا رفتن به تئاتر یکی از این فعالیت‌ها را انتخاب و برنامه‌ریزی کنید که امروز یا همین آخر هفته انجامش دهید. ممکن است انجام آن 5 دقیقه تا 5 ساعت زمان نیاز داشته باشد، با اهمیت یا بی‌اهمیت باشد یا همراه با دیگران انجام شود یا به تنهایی انجامش دهید. صبر نکنید تا اینکه دل‌تان بخواهد این کار را انجام دهید؛ فقط انجامش دهید و ببینید چه که می‌شود. وقتش رسیده که زندگی‌تان را دوباره از نو زنده کنید!برچسب هاسبک زندگی, زندگی اجتماعی, عصبانیت, ناراحتی, راه, روانشناسی
نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:مطالب پیشنهادی
دنیای مجازی منهای گناه دنیای مجازی منهای گناه
حجت الاسلام قرائتی در كتاب گناه شناسی عواملی كه انسان را از گناه باز می دارد معرفی كرده
همه علاقه مندیم که محبوب دیگران باشیم همه علاقه مندیم که محبوب دیگران باشیم
همه ما در زندگی جذابیت را دوست داریم
عواملی كه در اصلاح نفس موثر هستند عواملی كه در اصلاح نفس موثر هستند
اصلاح نفس همان عبور از نفس اماره به‏ سوى نفس لوامه...
دوشرط اساسی در انتخاب همسر (از منظر امام خمینی) دوشرط اساسی در انتخاب همسر (از منظر امام خمینی)
تنها معرفت به انسان های بزرگ و آسمانی راهگشای ما نیست
برای برآورده شدن حاجت كدام سوره را بیشتر بخوانیم؟ برای برآورده شدن حاجت كدام سوره را بیشتر بخوانیم؟
صد آیه از قرآن ،هر جای قران که باشد بخواند
وقتی هم نوع خودمان در آستانه مرگ روحی است وقتی هم نوع خودمان در آستانه مرگ روحی است
لشكریان حركت كردند تا به سرزمین مورچگان رسیدند
پسرم! فرصت را از دست مده و در جوانی خود را اصلاح کن پسرم! فرصت را از دست مده و در جوانی خود را اصلاح کن
این وصیت امام خمینی«ره» از آیات قرآن كریم سرچشمه گرفته
معاصی، مانعی برای تقویت اراده معاصی، مانعی برای تقویت اراده
خداوندا، از تو می طلبم آن چه را که موجب رضای توست
چرا خداوند اجابت دعاى مؤمن را به تأخیر مى‌اندازد؟ چرا خداوند اجابت دعاى مؤمن را به تأخیر مى‌اندازد؟
بدترین نوع نفاق این است که شخص دو رو و دو زبان باشد

• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما