نسخه چاپی


اختلالات هیجانی در کودکان و نوجواناننمی‏توان گفت که همیشه مشکلات و ناراحتی‏های کودکان و نوجوانان به دلیل شرارت و یا شیطنت‏های آنها می‏باشد.
 

نمی‏توان گفت که همیشه مشکلات و ناراحتی‏های کودکان و نوجوانان به دلیل شرارت و یا شیطنت‏های آنها می‏باشد. بلکه در بسیاری از مواقع این مشکلات در نتیجه انزوا، افسردگی و ترس در کودکان و نوجوانان می‏باشد و مربوط به اختلالات هیجانی بوده که افسردگی، اضطراب، هراس و وسواس را در بر می‏گیرد.
افسردگی: افسردگی در کودکان همانند بزرگسالان با علایمی همچون غمگینی، خودکم‏بینی، از دست دادن انرژی، انزوا و دوری جستن از دیگران، خستگی، راه رفتن در خواب و بی‏اشتهایی همراه است. در کودکان علایمی مانند حالت خمودگی، انزوا، گریه، غمگینی حالت صورت، احساس مورد علاقه نبودن به طور مستقیم؛ در نتیجه افسردگی بروز می‏کند. علاوه بر اینها، شکست‏های تحصیلی، بی‏رغبتی و یا عدم علاقه به درس و مشق، بی‏توجهی کامل نسبت به بدن و لباس، زخمی شدن‏های مکرر، تنبیه شدن‏های مداوم در مدرسه از جمله نشانه‏هایی است که به علت افسردگی رخ می‏دهند.
دو مؤلفه اصلی که در بروز افسردگی در کودکان و نوجوانان دخیل می‏باشند عبارتند از:
1ـ فقدان والدین یا جدایی از آنها؛
2ـ محیط خانوادگی؛
فقدان والدین می‏تواند به علت مرگ یکی از والدین یا هر دوی آنها، مرگ خواهران و برادران و یا پدربزرگ و مادربزرگ باشد. جدایی نیز می‏تواند به دلیل دور شدن یکی از نزدیکان یا طلاق والدین، مسافرت و یا دور شدن کودک به علت بستری شدن در بیمارستان و یا سپرده شدن کودک به شیرخوارگاه باشد. محیط خانوادگی نیز در بروز افسردگی مؤثر است. مثلاً سوابق افسردگی در خانواده و همچنین نبود رابطه عاطفی و روانی مناسب میان کودک و والدین (بخصوص مادر) می‏تواند عاملی در پیدایش افسردگی کودک باشد.
اضطراب: معمولاً اضطراب زمانی در کودک دیده می‏شود که او از والدینش جدا شده و یا در محیط‏های ناآشنا قرار می‏گیرد. در مقاطع سنی بالاتر، کودکان مضطرب نمی‏توانند به تنهایی در اتاق بمانند و به همین دلیل از دید و بازدیدهای خانوادگی و رفتن به مدرسه فرار می‏کنند. همچنین، زمانی که کودک بیمار می‏شود و در اوج بیماری خود قرار می‏گیرد نیز ممکن است دچار حالت زودگذری از اضطراب بشود که معمولاً با بهبودی بیماری، اضطراب نیز از میان می‏رود. اضطراب می‏تواند در نتیجه ترس نسبت به رها شدن و از دست دادن محبت والدین، ترس از مبتلا شدن به بیماری‏های جسمی مثل معلولیت، مرگ و یا احساس محرومیت به وجود آید که این نوع از اضطراب معمولاً به صورت کابوس و وحشت‏های شبانه نمود پیدا می‏کند.
هراس: ترس، واکنش طبیعی است اما هراس، ترس غیر موجه و غیر طبیعی است که در برابر برخی اشیا، اعمال و موقعیت‏ها باعث اضطراب می‏شود در حالی که عموم افراد از آن شی‏ء، عمل و یا موقعیت نمی‏ترسند. کودکان زمانی که می‏توانند میان افراد، اشیا و موقعیت‏های آشنا و غریبه تمایز قائل شوند در برابر آنچه که نمی‏شناسند از خود واکنش نشان می‏دهند. مثل ترس از حیوانات، ترس از تاریکی، ترس از غرق شدن، ترس از آتش، ترس از تصادف و ترس از مرگ.
وسواس: نخستین نشانه‏ها، افکار، اعمال و رفتارهای وسواسی در کودکان با آئین‏های خاصی رخ می‏دهد که کودک آنها را بخشی از شخصیت، رشد و زندگی خود می‏پندارد؛ مثلاً پوشیدن لباس. کودک اصرار دارد همیشه ابتدا شلوار بپوشد و بعد جوراب. یا انتخاب زمان خاص و دقیقی برای خوابیدن، تکان دادن پتو و مکیدن انگشت شست.
در هر حال، باید متذکر شد که بسیاری از علل بیماری‏های روحی و روانی و اختلالات، ریشه در گذشته افراد دارد و به مشکلات آنان در دوره کودکی و نوجوانی برمی‏گردد. بنیان‏های شخصیتی افراد در این دوران پایه‏گذاری شده و شکل می‏گیرد و هر گونه ناهنجاری و اختلال (و لو کوچک) در این مقطع از زندگی فرد می‏تواند زمینه‏ساز بروز مشکلات رفتاری، اخلاقی و روانی وی در آینده باشد.
 مجله پیام زن

 برچسب هاکودک و نوجوان, اختلالات هیجانی, فرزند, والدین, بیماری روحی و روانی
نسخه چاپیارسال به دوستان

نظر شما:مطالب پیشنهادی
عوامل مؤثر در ایجاد روحیه مسئولیت پذیری بچه ها عوامل مؤثر در ایجاد روحیه مسئولیت پذیری بچه ها
خود پدر و مادرها، یه الگوی بسیار مناسب برای بچه ها هستند
جاده ای را ترمیم کرد و یتیمی را پناه داد جاده ای را ترمیم کرد و یتیمی را پناه داد
اگر فرزند ما، با تربیت دینی بزرگ شود
کودکانی که دائماً نق می زنند کودکانی که دائماً نق می زنند
حتما كودكانی را دیده‌اید كه دائم نق می‌زنند
بی‌اشتهایی کودکان نتیجه رفتار والدین است بی‌اشتهایی کودکان نتیجه رفتار والدین است
راهکارهای ساده‌ای جهت رفع بی‌اشتهایی کودک وجود دارد
هوای دل‌تان را داشته باشید هوای دل‌تان را داشته باشید
ما خود بهاریم ، خویشتن راکرده ایم گم
دوستان ناباب نسل جوان را تهدید می کند دوستان ناباب نسل جوان را تهدید می کند
انسان برکیش دوستش هست پس بنگرید با چه کسی دوستی می کنید
رفتار عادلانه بهترین سیاست هاست رفتار عادلانه بهترین سیاست هاست
چه خوب می شد که یه مقدار به روایات هدایتگران واقعی توجه می کردیم
یادگیری در کودکی مثل حکاکی روی سنگ یادگیری در کودکی مثل حکاکی روی سنگ
روزی خانم فرانسوی، زیر عمل جراحی قرار داشت
لبخند بزنید حتی وقتی احساس خوبی ندارید لبخند بزنید حتی وقتی احساس خوبی ندارید
گاهی فعالیت خود را متوقف کنید و بازی کودکان را تماشا کنید

• حج
آموزش
احکام
آشنایی با اماکن
• عترت
اهل بیت علیهم السلام
خاندان معصومین
زیارتنامه ها
احادیث و روایات
غدیر
• تاریخ
تاریخ اسلام
تاریخ ایران
انقلاب اسلامی
دفاع مقدس
بیداری اسلامی
• سبک زندگی
حجاب و عفاف
خانه و خانواده
خلاقیت و نوآوری
زندگی شهری
کودک و نوجوان
طب طبیعی
• چند رسانه ای
آوا و نما
عکس
نرم افزار
• هنر دینی
شعر آیینی
حکایات و لطایف
دلنوشته ها
داستانک
 • حج در معارف و کلام
وحی
معصومین ( علیهم السلام )
بزرگان
• اخلاق
اخلاق عملی
اخلاق نظری
• کتابخانه
حج
عترت ( علیهم السلام )
معارف
• سایر
دین شناسی
شخصیت شناسی
پیوندها
کلیه حقوق متعلق مادی و معنوی متعلق به امور حج و زیارت سازمان صدا و سیما می باشد
امور حج و زیارت صدا و سیما